בית שמש: עמותת רווחה נסגרת, ומאשימה את אבוטבול

17 שנים העניקו מתנדבים סיוע לאלפי נצרכים בבית שמש, מאות משפחות מצאו בה משענת, אך השבוע, לאחר שאזלו לה כל מקורות ההכנסות, נאלצה עמותת 'למתנדב' לסגור את שעריה. "התייאשנו מהעבודה מול עיריית בית שמש שלא טרחה לסייע"

משה אבוטבול
משה אבוטבול
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחת מעמותות הרווחה הבולטות בעיר בית שמש, הודיעה השבוע על סגירת פעילותה. בהודעתה, מפרטת העמותה על פעילותה לאורך השנים, על הפרויקטים עליהם ניצחה, על הצרכים הבוערים בעיר, ועל האכזבה מהעירייה שידעה להפנות נזקקים אך לא לתת כתף ולעזור במימון הפעילות.

וכך מתארים אנשי החסד: "בצער רב, לאחר 17 שנות פעילות והשקעה של עשרות מיליוני שקלים בתחומי חינוך ורווחה בעיר ותושביה, החליטה הנהלת העמותה לסגור את פעילותה, בשל היעדר תקציב ואי תמיכה מצד מעיריית בית שמש, חרף פניותיה הרבות בנדון לעירייה. מעתה עשרות ילדים בסיכון ישוטטו ברחובות ו-500 משפחות נזקקות יופנו בחזרה לטיפולם של ראש העיר ואגף הרווחה

"עמותת "למתנדב בית שמש, מטה יהודה" הוקמה בשנת 2000 במטרה להעצים את ערך ההתנדבות בבית שמש ומטה יהודה ולקדם יוזמות התנדבותיות שונות. בין מקימיה נמנים איתן חברוני, יוסי לוי, משה פלאם, שירית אהרונוסון, מרדכי עציוני ודרור מזרחי. ב-16 השנים האחרונות הובילו את העמותה דרור מזרחי ורענן אהרונסון יחד עם שותפים לדרך בהם מתנדבי העמותה היקרים: יוסי, סוזי, רחל, זהבה, מיכאל, יענקלה, ברי, אופיר ועוד רבים וטובים, שלכולם אנו מוקירים תודה ומצדיעים.

"במהלך 17 השנים החולפות הפעילה העמותה שורה של פרויקטים בנושאי רווחה, בריאות, המגזר השלישי, חינוך, תרבות, איכות הסביבה ועוד תוך דאגה וטיפול באוכלוסייה קשת יום, המופנית אילינו באמצעות רשויות הרווחה בעיר. מוטו העמותה הינו "בונים ביחד קהילה פורחת" ומשמעותו שיתוף פעולה בין גורמים מקומיים למען הקמת יוזמות חברתיות למען אוכלוסייה נזקקת. בצר לנו, שיתוף הפעולה עם העירייה קרס במהלך השנים האחרונות.

"לידיעת התושבים, עמותת "למתנדב" השקיעה בעיר ותושביה למעלה מ-20 מיליון שקלים ב-17 השנים החולפות, החל בהקמת כיתות מחשוב בבתי ספר בשווי מאות אלפי שקלים, פעילות עם מבוגרים למען צמצום הפער הדיגיטלי, פרויקטים שונים בנושא איכות הסביבה, המשך בהקמה ותפעול מועדוניות לילדים בסיכון בהן ניתן מענה חינוכי וחברתי, תוך צמצום פערים סוציו-אקונומיים, הכשרת משפחות חד הוריות ליציאה למעגל עבודה, וכלה בחלוקת מזון לד-500 משפחות נזקקות מידי שבוע בשיתוף עמותת "לתת" ו-"לקט ישראל", שהיו שותפות נאמנות לדרך וראו בנו גורם עיקרי ובלעדי לחלוקת מזון לנזקקים בבית שמש.

"למרבית הצער, בשנים האחרונות התקשתה העמותה בגיוס תרומות מגורמים שונים בארץ ובחו"ל ובשל כך הנהלת העמותה פיטרה את כלל עובדיה וסגרה את מרבית הפעילויות שצוינו לעיל. עם זאת, בחרה ההנהלה להותיר את חלוקת המזון לנזקקים על כנה בשל חשיבות הנושא. בניסיונות חוזרים ונשנים לקבל תמיכה מצד העירייה, לרבות מראש העיר, העמותה נענתה בשלילה או בחוסר מענה פעם אחר פעם.

"למעשה, הנהלת העמותה ומתנדבי שפועלים בהתנדבות מלאה, התייאשו מהעבודה מול עיריית בית שמש, שמחד הפנתה איליה משפחות רבות לסיוע בחלוקת מזון ומאידך לא טרחה לסייע במבנה חלופי או בסיוע כספי לצורך שכירת מחסן המזון. בשל כך ובכאב רב לאחר שנים של עשייה, החליטה העמותה לסגור את פעילותה ולהפנות בצער את 500 המשפחות הנזקקות לטיפולה של מחלקת הרווחה בעיריית בית שמש. כאן המקום גם להתנצל בפני המשפחות הנזקקות על הסגירה. אנו מפנים אתכם לטיפולו של ראש העיר ומחלקת הרווחה".

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: בעיר בית שמש פועלות ב"ה מאות עמותות פרטיות הפועלות בהתנדבות למען הציבור. מטבע הדברים ובהתאם למבנה הציבורי הנהוג, עמותות פרטיות אלו מגייסות תרומות בארץ ובחו"ל, לצערנו אין ביכולתה של קופת העירייה לממן עמותות אלו. במקרה הספציפי ראש העיר התערב באופן אישי מול גורמים חיצוניים על מנת לסייע לעמותה חשובה זו.

השארת תגובה