אברהמי קרויזר מציג: תנועה ירושלמית חדשה לחרדים העובדים

פרסום ראשון: פלטפורמה חדשה ל"חרדים העובדים" הוקמה בירושלים • אברימי קרויזר, ממובילי המהלך, ל'כל הזמן': "זו לא מסגרת פוליטית" • הערכות: התנועה תתמודד בבחירות 2018

אברהמי קרויזר
אברהמי קרויזר

רבים המגדירים עצמם "חרדים עובדים" טוענים בשנים האחרונות כי לא קיבלו מענה ראוי מהבית הפוליטי לו הם משתייכים, מסגרות עבורם קמו ונפלו, אך כעת, נראה כי יש בשורה של ממש עבורם. ל'קו עיתונות' נודע כי בתקופה זו נוסדה לראשונה מעין מסגרת חברתית חדשה, המנסה לאחד ולשלב בין אותם עובדים בוגרי ישיבות ברובם אשר נותרו ללא בית.

אחד מיוזמי הקמת המסגרת הוא אברימי קרויזר, בכובעו השני איש פוליטי ויועץ לענייני חרדים אצל ר"ע ירושלים ניר ברקת. בשיחה עם 'קו עיתונות' מדגיש קרויזר כי "לא מדובר במפלגה או במסגרת פוליטית, אלא במסגרת אשר פועלת בכל ימות השנה לשמש כבית לחרדים עובדים מכל המפלגות".

גורם המעורה בהקמת המסגרת החדשה מדגיש כי מדובר באלפי חרדים, בוגרי עולם הישיבות שהשתלבו בחיי העולם הזה, אך מרגישים "יתומים", אלו חרדים ששאיפת חייהם להקים בית תורני אך יצאו לשוק העבודה לצורכי פרנסה.

הקבוצה החדשה לא מקוטלגת כאנשי "החולצות הכחולות", לדברי הגורם "התנועה לא מדברת על חרדי חדש ולא על סיעת 'טוב', אלא חרדי בוגר ישיבות שמתאים את עצמו למציאות הנוכחית, הוא חלק מהציבור החרדי ולא רוצה להתנתק ממנו".

בתנועה החדשה מסרבים לחשוף מי הדמויות הרבניות העומדות מאחורי המיזם, "יש רבנים ואנשים בעלי ממון השותפים להקמת המסגרת אך מעוניינים להישאר בעילום שמם", הם אומרים.

למרות התנערותו של קרויזר מהקשר בין המסגרת החדשה להשתייכות פוליטית, קהילה כזו, במידה ותרקום עור וגידים ניתן לתרגמה לאלפי קולות בקלפי, בבחירות הקודמות האנשים הללו ברובם הצביעו למפלגות החרדיות, חלקם לליכוד, אך בפעם הבאה אולי כבר יצברו כוח לריצה עצמאית עד כדי הכנסת נציג לעירייה.

ל'קו עיתונות' נודע כי בקבוצה מקווים שאברימי קרויזר עצמו יסכים לרוץ בבוא היום, ולעמוד בראש הרשימה של מפלגת החרדים העובדים בירושלים.

הפלטפורמה הוקמה עבור ציבור חרדי שברובו כבר לא שייך באופן ישיר לעולם הישיבות, אך כל שאיפתם שילדיהם יקבלו חינוך חרדי תורני, צריך לזכור כי לא מדובר בקבוצה שולית, אלא באלפים, מהציבור הליטאי בעיקר שאינם משתייכים למסגרת מחייבת כמו בציבור החסידי. יחד עם זאת, ישנם גם רבים הנמנים על חסידויות בעלזא, גור ועוד המחפשים גוף חברתי חזק עליו יוכלו להישען ועשויים להצביע עבורה מאחורי הפרגוד.

לא מעט חרדים מוכנים למתוח את הספקטרום הפוליטי, ועל אף הזיהוי האוטומטי עם המפלגות החרדיות – אפשר למצוא אותם גם במפלגות כמו "הליכוד" ו"העבודה". "עם שותפים נוספים החלטנו לנסות ולהקים מערך שיקדם את צרכיהם של החרדים העובדים, מזוויות שאיש מהמפלגות החרדיות לא מטפל בהן. יש לנו רבנים שתומכים ברעיונות שלנו, וזה לחלוטין לא ללכת נגד", אומרים בתנועה.

השארת תגובה