בלי לממן מחבלים • פגישת טראמפ ואבו מאזן

אבו מאזן
אבו מאזן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הגיע אתמול לוושינגטון והוא יפגוש היום את הנשיא בבית הלבן.

על פי הדיווח מבכירים בבית הלבן טראמפ הולך לדרוש ממנו לשתף פעולה עם היזמה שלו לשלום בין ישראל לפלסטינים, בין היתר על ידי הפסקת המימון לטרוריסטים, ולהפסיק את ההסתה נגד ישראל.

בנוסף נאמר כי הנשיא ידגיש את עמדתו כי בניית התנחלויות ישראליות בשטחים לא מקדמת את תהליך השלום. כמו כן הוא יודיע לאבו מאזן על חידוש הסיוע הכלכלי מצד ארה"ב לפלסטינים.

מוקדם יותר היום אמר היועץ לביטחון הלאומי של ארה"ב, הגנרל הרברט ריימונד מקמאסטר, כי גישותיו ה"בלתי קונבנציונליות" של טראמפ יכולות להביא ליציבות במזרח התיכון. "לטראמפ אין זמן לדון בהשקפות", אמר מקמאסטר באירוע לכבוד יום העצמאות הישראלי בוושינגטון, ובהתייחסו למדיניות הממשל האמריקני באזור. הוא הוסיף כי בכוונת טראמפ לפעול בגישה של איש עסקים – ובכך לאתגר את מדיניות העבר הכושלת.

"הנשיא טראמפ אינו אדם בעל סבלנות רבה", הבהיר היועץ לביטחון לאומי. הוא הוסיף כי "אנשים תיארו אותו כ'משבש' – הם צודקים, וזה דבר טוב כי איננו יכולים להשקיע במדיניות שלא מקדמת את האינטרסים של ארה"ב ובנות בריתנו".

ברקע פגישתם של אבו מאזן וטראמפ אמר מנהיג חמאס חאלד משעל בראיון ל-CNN כי הוא "קורא לממשל טראמפ, לממשל האמריקני החדש, שיניח את הגישות השגויות שהיו בעבר וזוהי הזדמנות לפעול בגישה חדשה, שיקבל את העמדה החיובית של חמאס. מבלי לשנות את הצעדים, לא נוכל לשנות את התוצאות. אני סבור שהממשל האמריקני הנוכחי יכול לבצע שינוי בכל הנוגע לניהול הסכסוך".

משעל התייחס גם בראיון ל"מסמך העקרונות והמדיניות הכללית" של ארגונו ולפיו חמאס יסכים למדינה פלסטינית בקווי 67', אך לא יוותר על "שום חלק מאדמת פלסטין". לדברי משעל, "במסמך יש עמדות ועקרונות רבים, ועל העולם כולו להבין שכשחמאס מדבר על נושאי פנים-פלסטיניים – הוא מדגיש את נכונותו לדמוקרטיה ומקבל את תוצאות הבחירות. חמאס מעוניין לחזק את המשטר הפלסטיני שיתבסס על דמוקרטיה".

משעל אמר עוד כי "נתניהו וההנהגה הישראלית משליכים את 'פשעיהם' על הצד הפלסטיני. הם אלה שכובשים את האדמה, בונים התנחלויות וגונבים אדמות. נתניהו מעוניין לראות את חמאס והעם הפלסטיני כפי שהוא רוצה: חלשים בשטח וקיצוניים בשפתם המדינית והתקשורתית. חמאס פועל בדיוק הפוך ממה שרוצה נתניהו. אנחנו לא פועלים באלימות, אנחנו מבצעים התנגדות לגיטימית נגד הכיבוש. אם יסתיימו הכיבוש וההתנחלויות, לא יהיה צורך להשתמש בכוח ובהתנגדות".

השארת תגובה