"ניפצתם לי מיתוסים": בכירים בשירות הציבורי למדו על עבודת בתי הדין

בכירים אקדמאים במגזר הציבורי ערכו השבוע יום עיון וסיור בבית הדין הרבני בתל אביב. בסיום הסיור הביעו המשתתפים את תודתם: "הסיור היה מאלף והסיר המון מיתוסים שליליים שדבקו במסגרות הדתיות, ישר כח"

דוברות בתי הדין
דוברות בתי הדין

בכירים אקדמאים במגזר הציבורי ערכו השבוע יום עיון וסיור בבית הדין הרבני בתל אביב מטעם מכון סאלד שבו העמיקו המשתתפים את ההיכרות עם מערכת בתי הדין הרבניים, שוחחו עם דיינים מתוך מטרה להעמיק וללמוד על פעילותו ואתגריו של בית הדין בעידן המודרני.

הקבוצה כללה עשרות אקדמאים מכל קצוות השירות הצברי וממשרדי הממשלה השונים כחלק מקורס הכשרה מיוחד המיועד להגביר את השירותיות ולהשביח את עבודתם של בכירים ותיקים בשירות הציבורי.

הביקור כלל הרצאה מקיפה של המזכיר הראשי של בית הדין הרבני בתל אביב הרב רפאל כהן, שפירט את מגוון פעילותיו של בית הדין וכן מסר סקירה נרחבת בנושאים שונים שהעלו המבקרים והנוגעים לשאלות אקטואליות ברמת הפרט והכלל. כמו כן המבקרים שמעו הרצאה מאב בית הדין הרה"ג הרב שלמה שטסמן שליט"א שבמהלכה התקיים שיח פתוח בנושאים משפטיים, אזרחיים והלכתיים שונים.  הביקור גם כלל מפגש עם עובדות סוציאליות מיחידת הסיוע שספרו על סיוען לבאים בשערי בית הדין הרבני בתל אביב ועל השרות התומך והנגיש הניתן לבאים בשערי ביה"ד.

במהלך יום העיון עלו סוגיות שעמן מתמודדת מערכת בתי הדין הרבניים כגון סרבנות גט, משמורת ילדים וגישור בין בני זוג. כמו כן עלו סוגיות אקטואליות שונות המעסיקות את השיח הישראלי כמו דת ומדינה, מעמד האישה, שוויון בין המינים, כפיה דתית, היחס לנישואין אזרחיים וכו'. התגובות שנשמעו לאחר החשיפה הבלתי אמצעית והמקיפה לעבודת ביה"ד, היו חיוביות וקולות לא מעטים נשמעו על כך שנשברו מיתוסים ונחשפו למידע חדש ומאלף אשר לא ידעוהו קודם.

בשיחת הסיכום אמר מרכז הקבוצה עורך הדין יואב ירקוני כי "המפגש היה מוצלח ביותר ותרם להבנה אחרת של משתתפים רבים את עבודת בתי הדין הרבניים, תרמו לכך דיוני עומק בסוגיות אתיות ודתיות שונות הן ברמת הפרט והן ברמת הכלל, יש להוסיף כי המפגש הבלתי אמצעי עם מזכיר הראשי מצד אחד ועם אב בית דין מצד שני וביותר עם העובדות הסוציאליות ובפרט השיח הפתוח והתשובות שנתנו לשאלות מכל אחד מהם הוסיפו ראיה רחבה וכוללת למגוון רחב והמרתק של פעילות ביה"ד וחשיפה לתחומים נוספים וחשובים בתחומי דת ומדינה".

הרב רפאל כהן, המזכיר הראשי של ביה"ד אשר אירח את הקבוצה אמר בסיום הביקור "זו הייתה קבוצה איכותית ומאתגרת, השתדלנו להביא את הדברים כפי שהם באמת ללא מחיצות וגילינו ולא בפעם הראשונה עד כמה הפער עצום בין התדמית של ביה"ד בציבור לבין העשייה הברוכה המסורה והמקצועית בפועל. קיבלנו תגובות נהדרות, אחת המשתתפות אמרה: "אני רוצה לומר לכם שהיום ניפצתם לי הרבה מיתוסים שהיו לי". משתתפת אחרת אמרה: "אני מודה שהבאתם אותי למצב של דיסוננס", עוד משתתפת שלחה לביה"ד במייל: "הסיור היה מאלף והסיר המון מיתוסים שליליים שדבקו במסגרות הדתיות, ישר כח". מטרת ימי עיון אלא לחשוף לציבור הרחב את אשר נעלם ממנו ולשמוע ממנו מה מצפים מאיתנו וכיצד נוכל להשתפר עוד. נושאים ושאלות שונות שהעלו המשתתפים קיבלו מענה בהיר מקיף ועניני".

השארת תגובה