הקב"ט המזמר – חיים טולדנו מספר על המחדל הגדול ביותר של המודיעין הישראלי

גם היום למעלה מ40 שנה אחרי ,נחשב סיפורו הבלתי יאמן של "הקב"ט המזמר" למחדל הגדול ביותר בתולדות המודיעין הישראלי. עמוס לוינברג היה אחראי לשינוי מערך המודיעין כולו. המידע שמסר פגע רבות בביטחון המדינה ומשמש כמשל לחיילי המודיעין על איסור שיתוף המידע

עמוס לוינברג, צילום מסך - חדשות 2
עמוס לוינברג, צילום מסך - חדשות 2

סיפורו של עמוס לוינברג מוכר לרוב יוצאי מודיעין כסיפורו של ה"קב"ט המזמר" – אותו סיפור המסופר לכל חייל במערך המודיעין כהסבר לחשיבות שמירת הסודיות בין היחידות השונות, המשיך לפגוע בביטחון המדינה גם כעבור למעלה מ- 40 שנה. רוב הסודות שסיפר עמוס לוינברג עדיין מוטלים תחת מעטה סודיות כבד.

עמוס לוינברג נחשב לעילוי מודיעיני ביחידה 848 שלימים תקרא 8200. בשל סקרנותו הרבה וזכרונו היוצא דופן היה לוינברג למוקד ידע מהלך.

"עקב רשלנות מפקדיו ועמיתיו עיין לוינברג לא פעם במסמכים שהיו אמורים להיות חסויים מפניו " מסביר חיים טולדנו. הוא ידע הכול על מערך המודיעין הישראלי עד כדי שזכר בע"פ את מספרי המכוניות של ראשי השירותים החשאיים. טרם גיוסו , יחידות רבות נלחמו על לוינברג אך רצה הגורל ולוינברג הגיע דווקא ליחידת המודיעין הרגישה והסודית בצה"ל.

סיפורו של הקב"ט המזמר מתחיל ב3 באוקטובר 1973 , היום בו נשלח ע"י מפקדו למוצב היחידה בחרמון .ימים ספורים לאחר מכן עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים , נכבש המוצב ע"י כוח קומנדו סורי ואיתו נפלו בשבי הסורי חיילי היחידה כשלוינברג ביניהם.

לוינברג שסיפר לימים כי ראה מטוסים של ישראל בורחים כאשר הטילים של האויב מפציצים אותם מהאוויר ,לא התקשה להאמין לשוביו שסיפרו כי מדינת ישראל נחרבה ובכוונתם להקים " מוזיאון הנצחה" למודיעין הישראלי. לוינברג התפתה לדבר . ראובן ירדור, אחד ממפקדיה של יחידת 8200 תיאר זאת כך :
לוינברג זימר לחוקרים הסורים עוד ועוד, עד שהם עצמם לא יכלו לעמוד בשטף המידע שזרם ממנו. הם הרימו ידיים ואמרו לו: 'אדוני, תעשה לכולנו טובה ותכתוב הכול בעצמך'" .

וכך אכן היה , במשך כ 4 חודשים מילא לוינברג דפים עמוסים במידע על מבנה יחידות הסיגנט של צה"ל, דרכי פעולתה, משימות שבוצעו ופרטים רבים על בעלי התפקידים כולל מידע על פעילותה ומבצעיה של סיירת מטכ"ל.

"המידע שחשף הכיל כמה מהסודות הביטחוניים הכמוסים ביותר של מדינת ישראל" מוסיף חיים טולדנו, "חלק מהסודות שסיפר המשיכו לפגוע בביטחון המדינה גם שנים רבות לאחר מכן "
המידע שסיפק לחוקריו הסורים הכה אותם בתדהמה לנוכח ההיקף והאיכות של יחידות המודיעים הישראליות .לאחר זמן מה חזר לוינברג לישראל במסגרת חילופי שבויים .לאחר לבטים רבים הוחלט שלא להעמידו לדין. לוינברג הוכר כנכה צה"ל ושוחרר מתפקידו.

כאשר התברר בישראל היקף המידע שנמסר על ידו – לא הייתה ברירה אלא לשנות את מבנה מערך המודיעין כולו .בקהילת המודיעין הישראלית הפך לוינברג לסמל לנחקר ש"זימר" בחקירה. בקורסי הכשרה של חיל המודיעין מכנים את לוינברג "הקב"ט המזמר" ." היום יש מידור ברור בין יחידות המודיעין השונות עד כדי שחיילים שמשרתים באותו מדור, אינם יודעים לרוב מה עושה השני" מציין חיים טולדנו.

בראיון שנתן בשנת 2016 לתוכנית "אולפן שישי" של ערוץ 2, הביע לוינברג לראשונה הערכה לפיה סומם ע"י סורים ותחת השפעת הסם סיפר את כל מה שידע.

תגובה אחת
  1. הקבר ולא הקבט

השארת תגובה