הכירו: זו היא הצעת החוק שתמנע את חילולי השבת

"לא יהיה תוקף לחוק עזר שנחקק לאחר יום 1.1.2014" הצעת החוק שתעניק לשר הפנים את הכלים לגדור פרצות בחומת השבת – גם כאלו שכבר נחקקו לפני למעלה מ3 שנים

קיוסק פיצוציה
קיוסק פיצוציה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ע"פ הצעת החוק החדשה כל חוקי העזר שעניינם ימי המנוחה יזדקקו לאישור שר הפנים. בהצעת החוק נכתב כי "לא יהיה תוקף לחוק עזר שנחקק לאחר יום 1.12014 בעניין פתיחתם וסגירתם של חניות, מוסדות ומקומות אחרים כמשמעותם בסעיפים אלה, בימי מנוחה אלא אם ניתנה הסכמת שר הפנים לחוק העזר".

המטרה של החוק למנוע את המשך חילולי השבת בעיר תל אביב ותחול גם רטרואקטיבית .

בדברי ההסבר לחוק נכתב: שבת היא אחת משלושת המצוות הראשונות שנצטוו בני ישראל כבר בבריאת העולם. במשך אלפי שנים מאז ועד היום, מסרו היהודים את נפשם על שמירת השבת גם בתקופות קשות בהיסטוריה של העם היהודי. על הצעת החוק חתומים חברים מסיעות ש"ס יהדות התורה והבית היהודי.

בחלק של דברי ההסבר שמצורף להצעת החוק תוקפים היוזמים (להלן: המפלגות החרדיות) "למרות שהיה ברור ששר הפנים מתנגד לכך ואף הודיע לעיריית תל אביב כי הוא מעכב את אישור החוק בפסיקה זו התיר בית המשפט העליון הלכה למעשה, לפתוח מרכולים בעיר תל אביב בשבת בניגוד לעמדת הרשות המבצע. פסיקה זו מהווה התערבות בוטה של הרשות השופטת מול הרשות המבצעת".

היום נפגשו ראשי הסיעות עם השר יריב לוין שהציגו בפניו את נוסח החוק ואמר כי יבדוק את העניין מול ראשי הקואליציה.

סיעת יהדות התורה התכנסה אף היא לישיבת סיעה שלא מן המניין בה החליטו להגיש את הצעת החוק הזו ולהמתין לפגישת השר דרעי עם היועמ"ש לממשלה מנדלבליט מחר כדי לשקול את המשך הצעדים.

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) הגיב לחוק לסגירת המסחר בשבת שהניחו הח"כים החרדים ואמר כי "הצעת החוק המאחדת והמאוזנת שאנו מובילים תעלה להצבעה בשבוע הראשון למושב. צר לי כי עמיתיי המוערכים, הח"כים החרדים, מעדיפים להניח הצעות חוק שממשיכות את מלחמות השבת ואת חילול השבת, במקום להגיע לפשרה היסטורית על השבת בישראל."

טרכטנברג, ממובילי חוק השבת הרב-מפלגתי הוסיף גם כי "כדי לצמצם את חילול השבת יש צורך בעסקת חבילה שתכלול גם את התחבורה הציבורית , שבוע העבודה ופעילות תרבות. כל חוק שיעסוק רק במסחר רק יפגע בקדושת השבת בסופו של דבר, ול'קומבינות' חדשות.
הצעת חוק השבת של חה"כ זוהר, אלעזר עזריה ואנוכי תעלה להצבעה בשבוע הראשון של מושב הקיץ, ואני קורא לח"כים החרדים להצטרף ליוזמה הממלכתית והמאחדת שלנו, ולשותפות בתהליך החקיקה בהמשך, אחרת הם יעמיקו את השסעים ואת המחלוקות ."

השארת תגובה