אסור למנוע מהאחות הצעירה ל"עקוף" בשידוכים את האחות המעוכבת

חופה צילום פרחי אלינור
חופה צילום פרחי אלינור
>> בעל עסק? לחץ כאן לבניית אתר אינטרנט בחינם!

יצא לי להכיר משפחה שבה שתי בנות, בת 28, ובת 26. הגדולה בשידוכים, הצעירה לא. ההורים בשום פנים ואופן לא מאפשרים. הסיבה לדברי האב: אם הצעירה תשתדך, לא יהיה סיכוי למבוגרת. כתוצאה, שתיהן ממשיכות לחכות. הראשונה נפגשת בלי סוף, ולא יוצא מזה שום דבר, השניה בהמתנה. האם ניתן לשבור את המעגל הזה בתוצאות חיוביות?

חשוב שניכנס לתוך נעלי האב וננסה להבין את המשמעות של מה שהוא אומר.

האם באמת, אם הצעירה תתחתן, ישכחו את המבוגרת? אולי להפך? אולי תצוץ הזדמנות חדשה דווקא מתוך השידוך והמשפחה החדשה של הצעירה, ויימצא השידוך של הגדולה?

האם יתכן לאפשר לשתיהן בשווה, כדי שכל אחת תקבל הזדמנות להגיע לשידוך? למה לעכב? והלא כמו שהמבוגרת נהיית יותר מבוגרת, גם הצעירה נהיית יותר מבוגרת, אז מה עשינו כאן? האם בלי כוונה מקריבים כאן את האחת למען השנייה?

ואולי בת ה-28 לא מחליטה כי קשה לה עם המצב שהיא תתחתן ואחותה לא?

האם יתכן שהנעילה של אבא, באה כדי להראות לכולם ש "אצלנו, הסדר מקודש" (גם אם יתהפך העולם), כלומר, אבא לא ער לזה שהוא רואה את הסדר אך אינו רואה באמת את בנותיו?

האם מאחורי ההתעקשות, יש בכלל סיבה אחרת, כמו, חוסר היכולת של ההורים להיפרד מהבת, ודרך ההתעקשות הם מצליחים להסתיר זאת מכולם?

אמרה לי אמא אחת, אנחנו מתקשים לשלם עבור שידוך, אז לא נורא אם בינתיים השידוך יתעכב. האמנם? בגלל כסף עוצרים את השיירה? האמינו לי שיש לא פעם שידוכים שאפשר להוביל אחרת. האם זו הסיבה שמנפנפים בעיקרון של הסדר?

אפשר לראות ממה שהעלינו כאן, שלא תמיד דברים נעשים לפי ההיגיון הגלוי. יש היגיון מאחורי חוסר ההיגיון. הרעיון הוא שכדאי לכולנו כהורים להגדיר לעצמנו ולהיות מודעים לסיבות האמתיות שעומדות מאחורי עצירה מכוונת. אם נבין מה בעצם אנו משדרים כאן, יתכן שכל ההתנהלות שלנו תהיה שונה.

בת 24 הגדולה מ-4 בנות בשידוכים, סיפרה לי שיום אחד היא קמה בבקר ואמרה להוריה, אני מבקשת שתבואו אתי לרב. וכשהם שאלו לסיבה, היא אמרה, כדי שהרב ידע שאני זו שמבקשת שתעקפו אותי. כן, כן, שתעקפו. אינני רוצה להרגיש התוקעת. ומי שתוקע כאן, זו לא אני (אלא אתם, כי אתם לא מרגישים נוח עם זה וחוששים לפגוע בי).

אם תיענו לבקשתי ותעשו זאת, אוכל לפנות את הראש ולחפש שידוך בצורה יותר רגועה, בלי להיות מוכתרת בכתר של התוקעת המשפחתית. כולם ירוויחו מכך. גם אחיותיי שאחריי.

ברור שבזמנים רגילים, טוב ונכון לשמור על הסדר, אך אם נביט סביבנו, נראה משפחות רבות כלואות בתוך "שמירה על הסדר" כשאין שם מבוגר אחראי שמרים את הכפפה, ומנסה לשנות משהו כדי להביא אותם לשידוכים.

השארת תגובה