תושבי רחובות? אל תמהרו להתלהב מתכנית הצהרונים של שר האוצר

אחרי קרוב לשנה של מאבק לסבסוד הצהרונים, נראה כי שר האוצר התקפל והודיע על רפורמת ההוזלה שבדרך • מבדיקת 'כל הזמן' עולה: המחיר ה"מוזל" שמציע שר האוצר כבר קיים בעיר רחובות • וגם: מדרג ההנחות שלא יכלול את תושבי העיר

שלט הכנסה לעיר רחובות
שלט הכנסה לעיר רחובות

כמעט שנה מאז החלה "מחאת הצהרונים", בקיץ האחרון, הכריז השבוע שר האוצר משה כחלון על רפורמה משמעותית להוזלת מחירי הצהרונים. בהודעה שפורסם מטעם משרד האוצר נכתב כי בכוונת המשרד להוזיל ולקבוע את מחירי הצהרונים ברחבי הארץ שיהיה אחיד במחיר, בשעות, בתכנים ובסוג המזון ויעמוד על 930 ₪ לילד. בנוסף, יחול מדרג הנחות, שיותאם על פי הדירוג הסוציו-אקונומי של העיר, בסכום משוער של של 150 עד 400 ₪

עם זאת, מבדיקה שערכנו נראה כי תכניותיו של שר האוצר כחלון כלל אינם מהווים בשורה משמעותית, בטח שלא לתושבי העיר רחובות. זאת, מכיוון שרק לאחרונה הודיע ראש העיר רחמים מלול והחברה העירונית בראשות יוספה חליבה כי החל משנת הלימודים הבאה יוזלו מחירי הצהרונים לאותו המחיר – 930 שקלים. עם זאת, הורים לילדים הנמצאים בצהרונים המופעלים על ידי רשת חוויות, שם לא הוזלו המחירים, יחסכו 50 שקלים לחודש, מאחר והמחיר הנוכחי ברשת עומד על סך 980 שקלים.

בנוסף, גם מדרג ההנחות כמעט ואיננו רלוונטי בעבור תושבע העיר רחובות. זאת, מאחר והעיר נהנה ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, מה שיוביל ככל הנראה לאי זכאותם של תושבי העיר להנחה הנוספת, שכאמור, תנוע בין 150 ל- 400 שקלים.

תכנית האוצר אמנם איננה סופית, מאחר וזו ממתינה לאישורם של נציגי השלטון המקומי, שככל הנראה ידרשו שינויים בתכני. אך לפי הערכות גורמים במשרד האוצר, גם השינויים הצפויים יהיו מינוריים ביותר וכי התכנית תישאר כפי שהיא.

עם פרסום התכנית על ידי משרד האוצר הגיבו במרכז השלטון המקומי כי "מרכז השלטון המקומי מקדם מזה כמה חודשים את נושא סבסוד הצהרונים וקביעת מחיר גג מול מספר גורמים ביניהם משרד האוצר, יו"ר ועדת חינוך ח"כ יעקב מרגי לקביעת תקינה בחקיקה ויו"ר הועדה לזכויות הילד יפעת שאשא- ביטון, לרבות פגישות בין שר האוצר ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בנושא. הדיונים נמשכים וטרם סוכמו הדברים באופן סופי, אך אנו מקווים שהאוצר החליט לקבל את המתווה המוצע ולתקצב את יוזמתנו להוזלת הצהרונים כדי לתת לכל בית בישראל אפשרות שווה לחינוך גם בשעות אחה"צ".

השארת תגובה