הטעיית הצרכן? • אבולעפיה כן מכרו חמץ בפסח

בעוד הציבור מתרשם לטובה מהחלטתו של סעיד אבולעפיה לסגור את מאפיית החמץ בימי הפסח כצעד של שכנות טובה והערכה לרב שלמה זלמן שטאובר • מתברר כי אבולעפיה מכרו גם מכרו חמץ לאורך ימי הפסח

אבולעפיה
אבולעפיה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סיפורה המדהים של מאפיית אבולעפיה, מכיל את כל הרכיבים של דרמה אנושית ותקשורתית משובחת. העובדה שמדי שנה סוגר בעל מאפייה ערבי את שערי מאפיותיו כאות מחווה לשכניו היהודיים – זוכה להערכה עמוקה ולסיקור תקשורתי נרחב. אלא שמבדיקה שערך ׳כל הזמן׳ עולה כי המציאות בשטח לא לגמרי עולה בקנה אחד עם התיאורים האידיאליים.

כשהוא עדיין תחת רושם הכתבות המרגשות על מסירות משפחת אבולעפיה הערבית, נדהם כתב ׳כל הזמן׳ לראות בבוקר שביעי של פסח ערימות סדורות של פיתות, לחמניות סמבוסקים, ומה לא, מוצעים לקהל הרחב בסניף החדש יחסית של מאפיית אבולעפיה ברחוב אבן גבירול, מול המרכז המפורסם ׳לונדון מיניסטור׳.

לדברי העובד במקום, ביום האחרון של פסח המאפיות עובדות במתכונת רגילה, אך לא זו בלבד, אלא שהוא הודה גם כי המאפייה במקום הייתה פתוחה פעמיים נוספות במהלך ימי הפסח.

רשת אבולעפיה, המתהדרת בוותק המרשים של 136 שנים, נמצאת בבעלות משפחה יפואית, שסבה ייסד את הסניף הוותיק והמרכזי, שבהמשך הפך לרשת הכוללת מספר סניפים בעיר, ביניהם בנמל תל אביב. הליכה קצרה ברחוב הירקון סמוך לפינת אלנבי, בואכה חוף צ׳ארס קלור, גילתה – גם כאן – תור ארוך שמשתרך בדרך ללחמניות טריות, בסניף המרכזי של רשת מאפיות אבולעפיה, ביום שביעי של פסח.

על פי האגדה, שזוכה מדי שנה למסע יחסי ציבור מתוקשר היטב, ניגש לפני קרוב ליובל שנים הרב שלמה זלמן שטאובר לבעל המאפייה, ובכאבו הרב למראה היהודים הרבים שמגיעים לרכוש חמץ במאפייה היחידה בעיר שאפשרה זאת, הציע לשלם לו את מלוא הפידיון של שבוע מכירות, בתמורה לסגירת המאפייה.

לאחר מספר שנים בהם שילם הרב הון רב מכיסו למען מניעת עם ישראל מלהיכשל בחמץ, הציע סעיד, בעל המאפייה, להמשיך ולסגור את שעריה בחג, וזאת ללא כל תמורה אלא כמחווה של כבוד ויחסי שכנות טובים עם השכנים היהודים.

״חשוב להשאיר מקום של כבוד להחלטה שכיום בולטת שבעתיים, נוכח אין ספור עסקים יהודיים שלצערנו מוכרים כיום חמץ בגלוי, בכל ימי הפסח ובאין מפריע״, אומר ל׳כל הזמן׳ גורם רבני בעיר תל אביב, ״יחד עם זאת, ראוי גם לא לשטות בציבור, מצד אחד להתהדר בכיבוד החג, ומצד שני לפתוח את המאפיות בעיצומו של חג. כך או אחרת, בוא נגיד שמאחורי כל סיפור עסיסי ויח״צ מעולים, מתבקש להשאיר גם גרם של מחויבות לקשר למציאות…״.

תגובה אחת
  1. לרשת המאפיות של אבולעפיה מעולם לא הייתה תעודת כשרות. על כן יהודי שומר כשרות בין כה וכה לא יקנה אצלם. ומי שאין לו, לדאבוננו, עניין בכשרות בכלל גם לא אכפת לו אם המוצרים שנמכרו במאפיות בפסח הן חמץ גמור או כשרים לפסח.
    עם כל הכאב על כל עסק המוכר חמץ בפסח כואב לי יותר על הציבור העושה שבתותיו חול.

השארת תגובה