"מלב אוהב" • הרב רונן נויברט ב'מכתב גלוי לאחי החרדים'

דווקא מתוך תחושת אמפטיה לכאבכם בסוגיית גיוס בני הישיבות, אני רוצה להשיא לכם עצה קטנה: אם לימוד התורה הוא נשיאה בנטל של עם ישראל, אנא הראו שאתם שותפים גם לכאב על חללי מערכות ישראל שחרפו נפשם בעד תקומת העם והארץ

חרדים בצפירה, צילום יוסי פורמנסקי
חרדים בצפירה, צילום יוסי פורמנסקי
>> בעל עסק? לחץ כאן לבניית אתר אינטרנט בחינם!

אחיי החרדים, לקראת יום הזכרון ויום העצמאות אני פונה אליכם בפנייה אישית. כולי תפילה שדברים היוצאים מן הלב ייכנסו אל הלב.

אני אוהב אתכם בלב ובנפש, אהבת ישראל אמיתית. אני מלא הערכה למסירות הנפש שלכם על התורה, לערכי החסד והעזרה ההדדית עליהן מושתתת החברה החרדית, לחינוך שלכם ולמוכנות להסתפק במועט לצורך התמסרות מוחלטת לעבודת השם. אני לומד מכם, מקבל השראה ומכבד את דרך חייכם.

ישנם ערכים מרכזיים בהם אני חלוק עליכם, ביחס לשילוב שבין תורה לעבודה, היחס למדינת ישראל, מעמד האשה ועוד. אני סבור שכל אזרח החי במדינה ונהנה מחסותה ומשירותיה, חייב לשרת את המדינה ולתרום זמן מסויים מחייו עבורה, בין אם במסגרת שירות צבאי או במסגרת שירות לאומי. אני באופן אישי שירתתי 6 שנים כקצין בצה"ל ובזכות שירותי הצבאי גמלה בליבי החלטה ללכת לישיבה וללימודי סמיכה לרבנות לאחר השחרור. אני מאמין שלא צריכה להיות כל סתירה בין התמסרות ללימוד התורה לבין שירות צבאי.

למרות שאני מאמין שכל אזרח חייב לשרת את המדינה, אני מכבד את טענתכם שאתם משרתים ע"י לימוד התורה אשר שומר ומגן על עם ישראל וארץ ישראל. בדיוק על נושא זה, אתם נמצאים כעת במערכה מול החברה הישראלית. הנכם במאבק נגד "גזירת הגיוס" כלשונכם. על אף שאני שייך למחנה השני, אני מרגיש אמפטיה עמוקה לכאב שלכם. דווקא מתוך תחושת אמפטיה זו, אני רוצה להשיא לכם עצה קטנה לקראת יום הזכרון לחללי מערכות ישראל. אם אכן אתם רואים את לימוד התורה בישיבה כשותפות בנשיאה בנטל של עם ישראל, אנא הראו שאתם שותפים גם לכאב על חללי מערכות ישראל שחרפו נפשם בעד תקומת העם והארץ. ביום שני הקרוב, כאשר כל עם ישראל ירכין ראשו על בניו ובנותיו שנפלו במלחמות, מדוע שלא תוציאי קריאה לכל הישיבות לעצור לרגע ולומר תפילה יזכור לזכר חללי צה"ל, לשאת תפילה לשלום חיילי צה"ל ואולי לומר מספר פרקי תהילים עבורם? הראו לכולם שגם אתם שותפים לכאב. מבטיח אני לכם שאין בזה ביטול תורה אלא קיומה של תורה.

עצה נוספת לי אליכם. אם במקרה תהיו ברחוב בזמן הצפירה במקום להיות בישיבה, אנא עצרו לדקה אחת בלבד. גם אם הנכם סבורים שהצפירה איננה הדרך הראויה לזכור את הנופלים ולכבד את זכרם, נסו לכבד את החיים אשר עשויים להפגע מאוד, שלא לדבר על המשפחות השכולות. שלא אובן שלא כשורה. איני מכליל וברור לי שיש רבים בציבור החרדי שמכבדים את הצפירה, אבל אני מציע לכם להפוך זאת לנורמה ולגנות את מי שלא נוהג כן, על מנת להיות חלק מהעם היושב בציון, ולו מפני "דרכי שלום".

זאת ועוד. ביום הזכרון הקרוב בשעה 11:00 בבוקר צפויה להיות הפגנת המונים. מאות אלפי ישראלים יתייחדו בבתי הקברות עם זכר קרוביהם או חבריהם שנפלו בקרב. מפציר אני בכם שתשלחו את תלמידיכם להשתתף בהפגנת המונים זו, שהרי כבר למדנו שאין ביטול תורה בהפגנה שמטרתה קידוש השם. אם רבבות תלמידי ישיבה חרדים יפקדו את בתי העלמין ביום הזכרון – יהיה זה קידוש השם שאין חזק ממנו ועשויה זו להיות הפגנה יעילה בהרבה מהפגנת המיליון שערכתם לאחרונה.

אם תראו לכולם שאתם חלק מאיתנו, שגם אתם שותפים לנטל, לכאב ולשמחה, בטוחני שרבים רבים יהיו קשובים לטענתכם על חשיבות לימוד התורה להגנה על עם ישראל, טענה שגם אני מזדהה איתה ביסודה.

אסיים בציטוט מדברי הרב אליהו כי טוב, רב חרדי שנפטר לפני כארבעים שנה, בקטעים שחיבר עבור "ספר התודעה", אך צונזרו והתפרסמו בהמשך בקובץ נפרד שנקרא "כבשי דרחמנא": "לפיכך, אם ראית אנשים מישראל שמודים על הטובה ועדיין לבם מלא דאגה על כל אשר חסר מן הטובה ועודם מצפים ומיחלים לישועת ה' תהא שלמה – צרף עצמך עמהם, שהרי משיח בן דוד עדיין לא בא ועוד חזון הנביאים רחוק וחס לנו מלהתיאש אפילו מקוצו של יו"ד מכל הטובה שהם חזו לנו ולעולם לא נחדל אפילו שעה אחת מלתבוע את ההבטחות, עד אשר נראה בכל דברי הנחומים עד תומם ותחזינה עיננו וישמח לבנו ותגל נפשנו …

אבל, אם ראית אנשים מישראל שלבם חלוק עליהם בין טובה לרעה ואינם מכירים בטובה כדי לברך עליה, שאינם יודעים בין מעשה אלקינו למעשה שטן – בקש רחמים על עצמך ועליהם להינצל מעיוורון עינים ולבלתי הכשל עוד בכפית טובה חס ושלום. ואתה תמלא פיך שיר רון ושבח לה' אלקי ישראל על אשר עשה עושה ויעשה עם כל עמו, עם כל זרע בית ישראל מעתה ועד עולם…."

אחי החרדים, קריאתי אליכם באה מלב אוהב. אנא, נסו לשבור את מחיצות הברזל המפרידות ביניכם לבית החברה הישראלית. יחדיו, למרות חילוקי הדעות וההשקפות, נמשיך לבנות את ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל, עד שנזכה לראות במהרה בימינו בביאת המשיח, בבניין הבית ובהשלמתה של גאולת ישראל.

שלכם,
הרב רונן נויבירט

3 תגובות
  1. פשוט לא נדבקת מילה למילה

  2. גם אני לא הבנתי את הקישורים

  3. ישר כח! רק "שלום בית" בעם יביא לביאת המשיח.

השארת תגובה