כֻּלָּם נִקְבְּצוּ • אובמה, פוטין וקלינטון ביקרו בכותל המערבי

כמעט כל מנהיגי העולם שהגיעו לביקור בישראל – הקפידו לבקר גם בכותל המערבי • הסיפורים הפיקנטיים: התהילים של ראש ממשלת ספרד, העקשנות של הנשיא הרוסי, הסגולה של מנהיגי אפריקה והקריירה הצבאית של ראש ממשלת רומניה

ביל קלינטון (1)
ביל קלינטון (1)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ביום ובלילה, לפנות בוקר ובסופת שלג, בכל שעה בה תגיעו אל רחבת הכותל המערבי – תמיד תמצאו בה מתפללים ומבקרים, כמעט תמיד תוכלו לזהות גם תיירים, אך לעולם לא תמצאו את המקום הקדוש ביותר לעם היהודי ריק מאדם.

אבל לא רק ה'עמך' מגיעים לשפוך צקון שיח בשריד בית מקדשנו, גם מנהיגי העולם ושועי תבל, כשהם מזדמנים לביקור בישראל – למרות סדר היום הצפוף, מנצלים את הזמן שנותר להם בין פגישה לפגישה או בשעות הלילה המאוחרות, כדי להגיע לכותל, שם, כאשר כיפת בד על ראשם, הם נעמדים מול האבנים העתיקות לתפילה חרישית, כשהם מניחים את ידיהם על הכותל ולפעמים אף משאירים פתק אישי עם בקשה או תפילה תחוב בו.

בדרך כלל, כשמדובר במנהיגי עולם, ראשי ממשלות או שרים, הם מגיעים לביקור בכותל בליווי רבם של הכותל והמקומות הקדושים, הגאון רבי שמואל רבינוביץ', כאשר על הדרך הם מקבלים ממנו גם פירוט והסבר על ההיסטוריה של המקום הקדוש לעם היהודי לדורותיו, בשפה ברורה וצחה.

גורם הקשור לתחום אירוח אח"מים בישראל, מסביר ל'קו עיתונות' כי ישנם שלושה סוגים של אורחים נכבדים בישראל. "יש את אלו שכבר מכירים את הכותל, שקראו ולמדו על המקום, ומעוניינים לבקר בו. יש את המנהיגים שמכיוון שאין להם ברירה והם מגיעים לעיר העתיקה, מדינת ישראל מחיבת את האורח על פי הפרוטוקול אם הוא מבקר בכנסיה או בהר הבית או אפילו רק בעיר העתיקה הוא נדרש לבקר גם בכותל, ויש מנהיגים שאומרים לנו אנחנו לא רוצים בעיות של מלחמה מול הדתות האחרות ולא באים בכלל".

'פסק אובמה'

נשיאי ארה"ב שמבקרים מפעם לפעם בישראל, נמנעים מסיבות מדיניות לבקר בכותל, דבר שעשוי להשתנות אם וכאשר יגיע נשיא ארה"ב המכהן דונלד טראמפ לביקור בישראל, אך גם הנשיאים האחרים – לפני או אחרי כהונתם – לא מדלגים על ביקור היסטורי.

כך לדוגמה, נשיא ארה"ב ה-44 ברק חוסיין אובמה, שהגיע לישראל במהלך קמפיין הבחירות ב-2008, אז שימש כסנטור מטעם המפלגה הדמוקרטית וכמועמד לנשיאות ארה"ב מול מיט רומני הרפובליקני.

פמלייתו של אובמה ביקשה מהקרן למורשת הכותל לתאם את הביקור לשעה 05:00 לפנות בוקר, משום העומס בסדר היום, אלא שהדבר גרם לבעיה אמתית – משום שבשעה המיועדת משתתפים עשרות בני אדם בתפילת הנץ המסורתית. אנשי הקרן למורשת הכותל לא ידעו כיצד לנהוג, האם לאפשר את ביקור אובמה כאשר ברור שהדבר יגרום לפקקי ענק ולחסימה ממושכת ובעצם לעיכוב המתפללים, או שמא לוותר על הביקור המכובד כדי לאפשר למתפללים להגיע כמידי יום ביומו.

מי שהכריע בסוגיה, היה מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל, עמו התייעץ רב הכותל הגר"ש רבינוביץ' בסוגיה הרגישה.

"ארה"ב היא מלכות של חסד, ולכן צריך לאפשר את הביקור הזה", הכריע מרן הרב אלישיב והוסיף כי "היהודים צריכים לעשות מאמץ להגיע אל הכותל המערבי עם כל הקושי בדבר הזה, על מנת לאפשר גם את הביקור הזה למרות מורכבותו".

אלא שהכותרות שסיפק אותו ביקור מיוחד לא הסתיימו בכך: אובמה, שהגיע מרוגש לכותל, עמד שם במשך דקות ארוכות תוך כדי שהוא מאזין להסבר מהרב רבינוביץ. רגע לפני שעזב, הוציא הנשיא לשעבר מכיסו פתק שהכין מבעוד מועד, והניח אותו בין אבני הכותל המיושנות.
בחור ישיבה סקרן במיוחד, ניגש אחרי שאנשי האבטחה עזבו את המקום והוציא את הפתק מבין האבנים. התברר כי הנשיא המיועד כתב בתפילתו: "אלוקים הגן על משפחתי ועליי, סלח לי על חטאיי ועזור לי להישמר מפני גאווה וייאוש, תן לי את החוכמה לעשות את מה שנכון וצודק ועשה אותי לכלי לביצוע רצונך".

הבחור שהבין את הפוטנציאל העסקי הטמון בפתק, מכר את העותק המקורי לעיתון 'מעריב' שפרסם אותו, והדבר גרם להד תקשורתי שהתפשט מעבר לגבולות ישראל, וזכה לכותרות גם בארה"ב וברחבי העולם. באותה שנה, זכתה הכתבה הזו בתואר 'הפרסום הישראלי הנקרא ביותר בעולם'.

לבסוף, אחרי שאנשיו של הנשיא הביעו את זעמם על החדירה לפרטיותו, גם ב'קרן למורשת הכותל' התנצלו בפני הנשיא אובמה, ורב הכותל אף שלח מכתב מיוחד לנשיא בו התנצל על עוגמת הנפש.

מאז, מקיימים נוהל חדש במקום, כאשר נשיא מטמין פתק בין אבני הכותל – אנשי ה'קרן למורשת הכותל' מעבירים אותו מיד למקום אחר, כדי שלא יימצא בידי גורמים לא רצויים.

קלינטון מתרגש

אך לא רק אובמה, גם הנשיא לשעבר ביל קלינטון, ביקר בכותל המערבי אחרי סיום כהונתו. היה זה לפני ארבעה שנים, בעת שקלינטון הגיע להשתתף בחגיגות יום ההולדת לנשיא המנוח שמעון פרס ז"ל, הוא ניצל את זמנו הפנוי והגיע לביקור מיוחד בכותל.
אחרי שביקר בהר הבית, ירד הנשיא לשעבר לרחבת הכותל, לא שכח כמובן לשים פתק קטן, והחל לשאול את רב הכותל על גודלו של המקום, מה יש בו ואיך הוא בנוי. במהלך ההסבר המפורט שקיבל, נאמר לו כי בתוך מנהרות הכותל ניתן לראות דגם שממנו אפשר להבין מה היה כאן בזמן בית המקדש.

קלינטון, שגילה התעניינות רבה בפרטים, ביקש להיכנס למנהרות הכותל, אלא שאנשי המשלחת האמריקנים נכנסו ללחץ, מאחר שביקורו של נציג אמריקאי בכיר כל כך באתר יהודי מתחת לרובע המוסלמי היה עשוי לדעתם לגרום לסכסוך מדיני. לאחר שלמרות הכל הנשיא לשעבר התעקש, הם מנעו מכל הצלמים שליוו את הביקור מלהצטרף אליו פנימה.

לפי אחד המלווים, "קלינטון נכנס עמוק, עד לקודש הקודשים, הוא שאל והתעניין מאוד, כשיצא הוא אמר לנוכחים שני דברים, האחד – 'ליהודים אסור להפסיק לחשוף את העבר שלהם, אתם לא מגלים פה אבנים – אתם מגלים פה שורשים', ואז הוא הוסיף 'כשאמרתי ליאסר ערפאת בקינג דיוויד שישכח מזה שהיהודים יוותרו לו על ירושלים, בזמנו הבנתי את זה רק בשכל, עכשיו אני מבין את זה גם ברגש'".

פוטין מתעקש

כפי שהוסבר לעיל, את הביקור פותח הרב בדרך כלל בהסבר מעמיק על הכותל במהלכו הוא עונה לשאלות האורח, ולאחר מכן הוא אומר פרק תהילים – שמתורגם לשפה אותה דובר האורח. בסופו של הביקור, מעניק הרב למנהיג האורח ספר מיוחד עם תמונות נדירות, אשר שמו של האורח חרוט עליו.

לאחרונה, התפלא הרב רבינוביץ', כאשר ראש ממשלת ספרד לשעבר ומידידי ישראל הגדולים, חוסה מריה אסנאר, הגיע לביקור בכותל. אחרי ההסבר המעמיק פתח הרב רבינוביץ' את ספר התהילים כדי לומר יחד עם אסנאר את פרג כ"ג – 'מזמור לדוד, ה' רועי לא אחסר', אלא שאז פנה אליו ראש הממשלה וסיפר לו כי הוא אומר את הפרק הזה בכל יום בשפתו. הרב רבינוביץ' שהתפלא לשמוע על האדיקות הדתית של אסנאר, סיפר לו כי היהודים אומרים בשבת את הפרק הזה שלושה פעמים. אסנאר שמע את הדברים והגיב כי אם כך, אף הוא יאמר את הפרק בכל יום שלושה פעמים.

מקורביו של הרב, מספרים כי אחרי הביקור ציין הרב רבינוביץ' כי "זה מסוג האנשים שמחוברים אל הכותל המערבי".

גם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ביקר בשתי הזדמנויות בכותל המערבי. בפעם הראשונה היה זה כאשר הגיע לבקר במהלך חג הפסח בישראל, יחד עם משלחת גדולה מרוסיה. אחרי שביקר בכנסיה בעיר העתיקה, ביקש פוטין לרדת לבקר בכותל, אלא שהכותל היה מלא אז בכ-7,000 מתפללים, ובנוסף, רבה של רוסיה שהתלווה למסע, הגאון רבי בערל לאזאר, כבר חזר למעונו לצורך מנוחה. לבעיות הללו הצטרפה גם התנגדותם של גורמי האבטחה בפמליה הרוסית שחששו מהקושי לאבטח אותו במקום צפוף כל כך.

אלא שפוטין, שידוע כאדם לא צפוי וגם ככזה שאינו מוותר בקלות – התעקש לערוך ביקור בכותל. בלית ברירה וכשהוא מוקף באבטחה כבדה, הגיע הנשיא הרוסי לרחבה העליונה. כשהגיע למחסום שהציבו עבורו, כדי למנוע מצב שאזרחים יפגעו בו, ביקש פוטין לעבור את המחסום ולרדת לרחבה התחתית, ורק אחרי תחנונים מצד הממונים על האבטחה הסכים להישאר במקומו – תוך שהוא מבטיח כי עוד ישוב למקום המקדש.

בפעם השנייה, כאשר ביקר בישראל לפני כשלוש שנים, הגיע הנשיא הרוסי לקראת השעה 2 בלילה לכותל המערבי. במהלך הביקור דיבר על הקשר של המקום לעם היהודי וסייר במנהרות הכותל, כשיצא, אמר למלוויו: "ערפאת אמר שהמקום הזה שייך לו, הקירות ההיסטוריים זועקים על הקשר המגוחך שיש לו לעבר של המקום הזה".

סגולה לניצחון

גם המנהיגים האפריקניים מחוברים לכותל בצורה בלתי רגילה, אותם ניתן לפגוש בעיקר כשהם עושים גיחה של כמה שעות לישראל, כדי להספיק תפילה קצרה לפני יום הבחירות. ברחבי היבשת השחורה פשטה סוג של אמונה מיסטית כי מי שמבקר בכותל – מנצח את הבחירות. בהתאם לזאת, כמעט ואין מנהיג אפריקני שלא הגיע לישראל לביקור במהלכו התפלל בכותל באריכות ועם הרבה מאוד רגש.

המצב הפוך בתכלית כשמדובר באירופה, למעט ידידים בודדים של ישראל, כמו שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון שביקר בכותל בשנית לאחרונה, אחרי שהגיע בפעם הראשונה בתפקיד ראש העיר לונדון, רוב מוחלט של מנהיגי אירופה 'מחרימים' את הכותל, בעיקר מסיבות מדיניות ופוליטיות.

ועדיין ישנם יוצאי דופן, כזה הוא למשל ראש ממשלת רומניה, אמיל בוך, שביקר יחד עם קבוצה משריו בכותל המערבי, בשעה בה התקיימה במקום השבעה של קבוצת חיילים. ראש הממשלה ביקש להישאר ולצפות בטקס, כאשר מפקד החיל הסביר לראש ממשלת רומניה על הנעשה ואף העניק לו במתנה עותק של התנ"ך הניתן לכל חייל.

בוך ציין כי אף הוא היה בעברו חייל, וכי ישנו שיתוף פעולה הדוק בין צה"ל לצבא רומניה, כאשר לצערו אף נפלו חיילים במהלך האימונים, וההשתתפות בטקס ריגשה אותו מאוד.

מלבד המנהיגים, גם סלבריטאים אחרים מכל העולם נוהגים לפקוד את הכותל המערבי כשהם מזדמנים לישראל, ובהם כוכבי קולנוע וספורט. ביקור כזה שהיכה גלים בתקשורת הכללית לפני כשלוש שנים, היה ביקורו של שחקן כדורגל ארגנטינאי בשם ליאו מסי.

מסי הגיע לכותל המערבי עם חבריו לקבוצת הספורט הספרדית 'ברצלונה' בה הוא משחק, וביקורו היכה גלים בעיקר בשל מעריצים רבים שהגיעו אף הם. ב'קרן למורשת הכותל' פחות אהבו את הביקור, וציינו כי הטירוף שאפיין את התנהגות האוהדים כלל פגיעה בקדושת המקום, עם זאת, השחקן עצמו התרגש ואף ביקש לקחת אתו את הכיפה שקיבל בחזרה לספרד.

לסיום, מציינים ב'קרן למורשת הכותל' כי זו תופעה שמאפיינת מבקרים רבים, שמבקשים לקחת עמם את כיפת הבד שהם מקבלים בכניסה לכותל, כדי לשמור על זיכרון כלשהו מהביקור באתר הקדוש ביותר.

השארת תגובה