מאלפיים דולר למיליארדים • הכירו: היהודי העשיר בעולם

לארי אליסון ננטש בילדותו על ידי הוריו וגדל במשפחה אומנת חסרת כל, הפך לבעליה של ענקית התוכנה "אורקל". גיא גלבויז, יועץ פיננסי בכיר אומר: "מול ההצלחה של אנשים כאליסון, חונכנו שאנו לא יכולים" • ניתוח פותח אופקים של גיא גלבויז

לארי אליסון
לארי אליסון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

רבות דובר על חברת אורקל- ענקית התוכנה השנייה בגודלה בעולם. אך כמה מכם שמעו על לארי אליסון? "לארי, שהינו ללא ספק, אחד מהאנשים המשפיעים בעולם. כזה היושב בצמתי הכוח והכסף, נוטה להישאר בצל ולא להיחשף תדיר בכלי התקשורת" אומר גיא גלבויז, "אך סיפורו מהווה אחד מהסיפורים מעוררי ההשראה של דורנו דוגמה טובה לכך שבכולנו טמונה היכולת להגיע רחוק". אליסון שנולד לאם צעירה שלא ידעה מי האב. נמסר לאימוץ בגיל תשעה חודשים כשהוא חולה בדלקת ריאות חריפה ואם לא דיי בכך, נשר בהמשך מהלימודים. לא בדיוק החומר האנושי ממנו אנו נוטים לחשוב שעשויים להתפתח סיפורי הצלחה ובכל זאת – הפך אליסון לאחד האנשים העשירים בעולם . גיא גלבויז, יועץ פיננסי בכיר בתובנות מאירות עיניים.

נכון לשנת 2016 לארי אליסון כיכב במקום החמישי ברשימת האנשים העשירים בעולם, אך סיפור הצלחתו הלא יאמן האפיל על רשימת המשתתפים כולה ועודו נחשב לאחד מהסיפורים הבולטים בדורנו המדברים על אדם שהגיע מחוסר כל להצלחה פנומנלית. המיליארדר שננטש על ידי הוריו הוא היהודי העשיר בעולם. הילד הרע של עולם ההייטק לא נולד עם כפית זהב בפה , ההפך, אליסון נולד לאם חד הורית אותה פגש רק בגיל 50, זהות אביו לא ידועה אך כנראה שמדובר בחייל אמריקאי ממוצא איטלקי שכלל לא ידע שהכניס נערה להריון. אמו, בת ה- 19 לא הצליחה לגדל אותו ומסרה את לארי בן תשעת החודשים לאימוץ אצל דודתה ובן זוגה, זוג מהגרים מרוסיה. הוריו המאמצים שחוו קשיים רבים בארה"ב בזמן המלחמה הקרה, התגוררו בדירת שני חדרים ישנה בשכונה עניה בשיקגו, ולארי שלא ידע על היותו מאומץ עד גיל 12,סבל מיחס קשה והזנחה מצד אביו המאמץ אשר מעולם לא האמין כי יצליח.

"פתיח דרמטי" מציין גיא גלבויז בחיוך. "העניין הוא שאם יבדקו את זה, יגלו כי מקרי הצלחה לא מעטים, דווקא התחילו בחוסר כל. איני רוצה להתפרש כמי שמעודד בורות, ההפך הוא הנכון. עם זאת, הצרכים שלנו והכאבים שלנו הם בסופו של דבר מנוע אדיר. כל שצריך לדעת הוא לשחרר ולתת לאישיות שלנו לעשות את העבודה."

נבואת אביו של אליסון, כי לא יצליח, כמעט והתגשמה כאשר את לימודיו בתיכון סיים בקושי ומלימודיו בקולג' פרש לאחר שנתיים בעקבות מות אמו המאמצת. תחושת הכישלון ליוותה את לארי במשך זמן רב אך הוא לא ויתר, הוא נשבע להפוך למיליונר.

"דווקא נסיבות חייו הקשים של אליסון", אומר גיא גלבויז "יכולים להוות תמריץ אדיר להצלחה. אנשים הנולדים לתנאים נוחים לעיתים נוטים להיות פחות אמביציוזיים לעומת כאלו שנולדו בלי כלום."

בגיל 20 כשכל מה שהיה ברשותו הוא הרצון העז להצליח ,עבר לארי לקליפורניה ושם מצא עבודה בחברת אמפיקס שפיתחה מסד נתונים עבור הCIA. לארי עסק בפרויקט שנקרא אורקל.

אשתו הראשונה, הייתה מתוסכלת מהחובות אליהם נקלעו עד שיחסיהם נקלעו למשבר שהוביל בסופו של דבר ולאחר עשר שנות נישואין לגירושים. היחסים הארוכים, הגירושים הלא נעימים, החברים שבחרו צד ועוד, לא שברו את אליסון שהמשיך להאמין בדרכו. הוא לא ויתר, הוא היה רגיל לכך שאנשים סביבו לא האמינו בו.. "צריך להבין" מציין גיא גלבויז, בשביל אנשים מסוימים העדר אמונה מצד הסביבה מונעת הצלחה ובשביל אחרים הופך הדבר דווקא למנוע קיטור שמכריח אותם להוכיח את ההפך. האמת שכאדם אתה יכול לבחור איך לתפוס את הדברים ומה לעשות איתם. יש לך היכולת להחליט האם לשקוע לתהומות או להשתמש בחוסר האמונה מצד הסביבה כדלק." עוד מוסיף גיא גלבויז: "את אחד המשפטים האהובים עלי, אמר לארי: אדם שרוצה להמציא וליזום, חייב לדעת להתמודד עם העובדה שהסביבה תכנה אותו משוגע"

לארי נשבע לא לוותר. בהשקעה של 2000 דולר שלווה מחבריו, הקים בשנת 1977 חברה שלימים תהפוך למה שכולנו מכירים – אורקל".

החברה שבתחילה נקראה Software Development Laboratories כללה 8 עובדים בלבד ונלחמה בכדי לשרוד , אך העבודה הקשה השתלמה. כעבור שנה רכשה חברת IBM את אחת התוכנות שפותחו ע"י המתחרה לעתיד והכפילה את הכנסותיה.

התחושה הייתה שהדרך להצלחה מכאן קצרה, אך בשנת 90 עמדה "אורקל" בפני פשיטת רגל לאחר ששווי השוק שלה נפל ב80%.

"התרסקות שווי המניה בחברות צעירות הוא נתון לא מפתיע" מוסיף גיא גלבויז. "באופן כללי, עלינו להיות מוכנים לאכזבות. אין כזה דבר – הצלחה בין לילה, כשם שאין סיפור הצלחה שאינו רצוף כישלונות. מה שמפרדי את סיפורי ההצלחה מאלו שלא התממשו, הוא ברוב המקרים, אנשים שלא הרימו ידיים, למדו ממה שעבר עליהם וחזרו לסיבוב הבא טובים יותר ומוכנים יותר."
____________________________

לארי למוד הקרבות התרגל לא לוותר , הוא החליף את צוות המנהלים בחברה והצליח לייצב את מצבה בשוק.

לארי ,ששוויו האישי נעמד ב55 מיליארד דולר, הוא אחד האנשים העשירים בעולם הידוע באורך חייו הראוותני. בתור מי שהשיג את כל הונו בעשר אצבעותיו: יאכטות, מטוסים, רכבי יוקרה , מלונות ובתים בשווי מיליוני דולרים, לארי רחוק מלהצטנע. אלו כאמור הם רק חלק מתחביביו .

"עם כוח גדול באה אחריות גדולה" "זה עוד ציטוט אתו אני מזדהה אומר גיא גלבויז. "אמר אותו פעם בן פארקר, הלו הוא דודו של ספיידרמן." לארי נחשב לפילנתרופ ידוע שתורם חלק נכבד מהונו לארגונים רבים ובתוך כך חבר בארגון ידידי צה"ל בארה"ב. בביקורו האחרון בארץ הקודש אף אמר " "אתמוך בישראל בכל דרך שאוכל. תראו לי את הדרך איך אוכל לסייע יותר" זאת לאחר שתרם 9 מיליון דולר להקמת אודיטוריום בעיר הבה"דים.

"הסיפור של לארי אליסון נשמע לרובנו קיצוני, רחוק מאתנו" מסכם גיא גלבויז. "הצלחה היא דבר יחסי בחיים. האחד מסתפק במועט, האחר במיליונים ויש גם כאלו שרוצים לשלוט בעולם. תהומות הנפש של האדם הם במידה רבה המנוע להצלחה שלו. כמה בוער בו הרעב לחומר. כמה חסר שקט הוא כאשר אינו משיג את אשר הוא חפץ בו."

"איני שופט" מוסיף גיא גלבויז. "בן אם אתם שייכים לצד האחד של הסקלה ובין אם לצד האחר, סיפורי ההצלחה אליהם אני נחשף מכילים כולם מספר רכיבים משותפים אותם קשה לקמט לנוסחה אך באופן כללי ממשיכים להיות נכונים בתחומים שונים ובענפים מגוונים. כל מקרי ההצלחה מורכבים מכישלונות רבים. למידה מהכישלונות והסקת מסקנות וחזרה לאין ספור סיבובים נוספים בצורה טובה ומשוכללת יותר. אם אתם אנשים חושבים שיודעים להעמיק בתהליכים, להבין מדוע עבדו טוב יותר או פחות ואם יש בכם את הסבלנות והדבקות במשימה הדרושה על מנת להמשיך ולפעול, אתם כפי הנראה תצליחו."

תגובה אחת
  1. כותרת כי מבני עניים תצא תורה. עדות הכתבה אל ייאוש. יהודי לא יודע מה ייאוש.

השארת תגובה