גם בישראל: עולי מצרים משמרים את מסורת ה'תוואחיד'

התוואחיד
התוואחיד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ביום שני, ערב ראש חודש ניסן, נערך בבית הכנסת 'עדת ישורון' בבת ים ערב פיוטים כמנהג יהדות יוצאי מצרים הנקרא 'תוואחיד'. באירוע המסורתי השתתפו טובי החזנים והפייטנים בלווי מוזיקלי של כלי נגינה אותנטיים ועשרות רבות של חובבי פיוט ורבים מקהילת יוצאי יהדות מצרים בבת-ים ובחולון.

"מנהג זה של ה'תוואחיד' הינו מנהג של יוצאי יהדות מצרים אשר נערך פעם בשנה בערב ראש חודש ניסן", מסביר ל'השבוע בבת ים' עופר כהן מבית הכנסת עדת ישורון ליוצאי יהדות מצרים, המשמר את המנהגים ואת המסורת המפוארת של יהדות מצרים.

"פירוש המילה תוואחיד הינה יחוד השם שבה מודיעים ומכריזים על ידי הפיוטים ה' אחד ושמו אחד. והיות וחודש ניסן הוא הראשון לחודשי השנה ומספרו במניין החודשים אחד וחודש זה הוא חודש הגאולה בו נגאלו אבותינו ממצרים ונעשה יחוד השם בעולם נהגו יוצאי יהדות מצרים לערוך את סדר הייחוד המיוחד דווקא בערב ראש חודש ניסן".

ואכן, כפי מיטב המסורת, שוררו הפייטנים כל אחד בתורו את סדר הייחוד בלווי מוזיקלי של כלי נגינה. בין שורת הפייטנים הארוכה שנכחה בבית הכנסת יכולנו למצוא את ר' יעקב זרוק, ר' אלחנן משמרתי, ר' רפאל סופר, ר' דניאל סתהון ועוד רבים וטובים. על הניהול המוזיקלי והעריכה של הערב היה אחראי החזן והפייטן ר' מיכאל לוי ששקד ודאג שכל הערב ינוהל על טהרת המסורת המצרית העתיקה של התוואחיד.

קהל הציבור שהגיע התענג על מיטב הפייטנים והזמרים והערב נמשך עד השעות הקטנות של הלילה. עוד מספר לנו ר' מיכאל לוי כי "אנו עורכים את ערב התוואחיד כמידי שנה קרוב לעשר שנים וברוך השם משנה לשנה גודלת המודעות של הציבור למיוחדות של ערב זה ואנו רואים כי עוד ועוד רבים וטובים מצטרפים ונהנים ממיטב המסורת המצרית".

השארת תגובה