הפלסטינים פונים לאו"ם להכרה במדינתם

הפלסטינים בדרך לאו"ם: למרות ניסיונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את המהלך, צפויים הפלסטינים להגיש היום (רביעי) למועצת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה להקמת מדינה פלסטינית בתוך שנתיים ■ גם הפרלמנט האירופאי יצביע היום על הכרה במדינה פלסטינית

אבו מאזן באו"ם
אבו מאזן באו"ם
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הפלסטינים צפויים להגיש היום למועצת הביטחון של האו"ם,הצעת החלטה להקמת מדינה פלסטינית בתוך שנתיים, חרף ניסיונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את המהלך . הצעת ההחלטה שתוגש למועצה, תקרא לנסיגה מלאה של כוחות הביטחון הישראליים מהגדה ולסיום ה"כיבוש" בתוך שנתיים.

בתום פגישה טעונה אמש בלונדון בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לבין האחראי על המשא ומתן מטעם הפלסטינים סעאב עריקאת, בניסיון  למנוע את הגשת ההצעה, אמר האחרון כי "ישראל לא הותירה ברירה לאבו מאזן  ולפלסטינים, אלא לפנות למועצת הביטחון".

על פי הדיווחים בתקשורת הערבית, עריקאת הזהיר את קרי מפני וטו אמריקני על הגשת ההצעה, והבהיר כי הפלסטינים בתגובה יפנו למוסדות בינלאומיים אחרים, ובהם בית הדין הבינלאומי בהאג. קרי לא אהב את האיום והחזיר לאיש שיחו, כי ארה"ב לא תשתוק על ניסיון העקיפה ותטיל סנקציות חמורות.

בנוסף, גם הפרלמנט האירופי צפוי לקבל היום החלטה בעניין ההכרה במדינה פלסטינית. בפשרה שהושגה בין הסיעות השונות של הפרלמנט בעיר שטרסבורג, הוחלט על נוסח מעורפל ומרוכך שיקבע כי 'הפרלמנט תומך בהכרה במדינה פלסטינית, אך מאמין שהכרה שכזו צריכה לבוא במשולב עם התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים'. עוד יקבע הפרלמנט בהחלטתו,  כי על חמאס  להכיר בהסכמים הקודמים עליהם חתם אש"ף – שמשמעותו הכרה בישראל.

משלחת ישראל לאיחוד האירופי ניהלה בשבועות האחרונים מגעים אינטנסיביים בבריסל כדי למנוע הצבעה על נוסח חד צדדי לטובת הפלסטינים והנוסח האמור, היא ברירת המחדל שהושגה.

 

 

 

השארת תגובה