שר האוצר: "נעשה הכל כדי להקל על מתפללי קבר הרשב"י במירון"

בעקבות דיון על מצוקת החניונים וקשיי התחבורה בל"ג בעומר במירון, נפגש ח"כ ישראל אייכלר עם שר האוצר משה כחלון שתחת סמכותו גם מחלקת התכנון הארצית. בישיבה השתתף גם סגן האוצר ח"כ יצחק כהן

IMG-20170322-WA0223
IMG-20170322-WA0223
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בדיון העלה יו"ר הועדה לפניות הציבור את הקריסה השנתית הקבועה בהסעת מאות אלפי יהודים למירון, בגלל בעיות התשתית המונעת זרימת תחבורה ציבורית מסודרת. זאת בגלל מחסור בשטחי החניונים למרגלות הר מירון. יש להגדיל את מעגל התנועה והזרמת אלפי האטובוסים, באמצעות תכנון והכשרת עשרות דונמים של החניון הוותיק והמצומצם. בדיון השתתף הממונה על מקרקעי ישראל בצפון. הוא הציג את תכניות החניונים המרוחקים בצבעון ובכרמיאל ודיווח על הדיונים המתמשכים עם משרד התחבורה והמשטרה הדורשים הרחבת החניונים הסמוכים, לצורך הזרמת התחבורה הציבורית, בנוסף לחניונים המרוחקים המיועדים לרכבים פרטיים.

"לא ייתכן שהמשטרה תחסום את הדרך בפני יהודים הרוצים לבא לחצר הקודש מירון, בגלל בעיות תחבורה או בטיחות. צריך להקציב להם את כל השטחים וכל המשאבים הנדרשים, כדי לקלוט כל יהודי המבקש להגיע למירון. זה האתר התיירותי השני בגודלו במדינה, לאחר הכותל המערבי. יהודים מגיעים מכל העולם למירון והממשלה חייבת להיערך בהתאם, הן לקראת ל"ג בעומר והן לכל ימות השנה". אמר ח"כ הרב ישראל אייכלר.

שר האוצר בקש מאנשי התכנון ורשות מקרקעי ישראל לרכז את התכניות ולתאם עם כל משרדי הממשלה, כדי לסייע להכשרת השטחים הנדרשים והזרמת התנועה למען המוני החוגגים בל"ג בעומר במירון. "נעשה כל מה שצריך להקל על מתפללי קבר הרשב"י" הבטיח השר ש ציון הרשב"י קרוב מאד ללבו. הוא בקש מסגן שר האוצר הרב יצחק כהן לדאוג לתקצוב הנדרש להפעלת המקום לקראת ל"ג בעומר.

בהזדמנות זאת העלה ח"כ הרב אייכלר את העוול שבקיצוץ הסיוע ל"סלי מזון" קמחא דפסחא" השנה. לפני שלש שנים המדינה הקציבה 50 מליון ₪ לעמותות המחלקות סלי מזון. לפני שנתיים התקציב ירד ל 38 מליון שקלים. בשנה שעברה זה ירד ל 18 מליון שקלים. השנה העביר האוצר בשבוע שעבר למשרד הרווחה 14 מליון ₪ בלבד. נציג האוצר אמר בועדה לפניות הציבור, שהתקציב יהיה 18 מליון. אך משרד הרווחה אינו מוכן להוסיף משלו, עוד 4 מליון. שר האוצר הבטיח שהסיוע לא יפחת השנה מן השנה שעברה והזכיר שהוא היה זה שהעלה את תקציב הסיוע לסלי מזון, בהיותו שר הרווחה. גם כאן הטיל השר את המשימה על סגן שר האוצר הרב יצחק כהן להסדיר את תקציב "קמחא דפסחא" לא פחות מן התקציב שהיה בשנה שעברה.

השארת תגובה