ציור • דרך בריאה לשחרר לחצים Ι​ שלי דוד וגרפולוגיה ב'סודות הכתב'

סודות הכתב
סודות הכתב

אחד הכלים החשובים כיום שניתן לאבחן קשיים וכעסים אצל הילדים הוא באמצעות ציורים. כולנו מרגישים לעיתים מותשים, ממורמרים, עצבניים, עצובים או סתם חסרי סיפוק ממהלך חיינו. מידי פעם יכולים להסיח שיחנו על כוס קפה עם חבר טוב, להחליט שמגיע לנו חופש ולנוח מעט, למלא מצברים או אפילו לעצור שניה ולמולל תפילה מעומק לב.

לעומתנו הילד הקטן, ברב המקרים לא יודע איך להסביר לנו שהוא מותש מביה"ס, שיש עליו עומס נפשי, שקשה לו מאד מבחינה חברתית או שהוא מרגיש כל כך לא אהוב, אז במקרה הטוב הוא בועט, צועק ומוציא את הכעס החוצה, ובמקרה הפחות טוב הוא שותק ומסתגר בעצמו.
עצם הציור, ההתעסקות עם הצבעים, הפעלת הלחץ על כלי הכתיבה והבעת הפורקן על הדף נותנים לילד אפשרות לבטא את עצמו ללא מילים על הדף, מה שסתום לילד הולך ומקבל חיים אצל המאבחן, הילד חושף באופן לא מודע את תחושותיו והרגשותיו באופן טבעי, והוא נותן ביטוי לכל מה שעל הלב ומעבר לכך.

ציורי הילדים למעשה פותחים צוהר להבין את עולמו הפנימי של הילד, דרך הציור ניתן לעקוף את המודע ולקבל תכנים שמגיעים מתת המודע של הילד.

כמובן שישנה השפעה של הסביבה ושל תכנים אליהם נחשף הילד שבאים לידי ביטוי בציור, לא פעם קרה שגננת נבהלה מציור והזעיקה לשווא אנשי מקצוע מתוך מחשבה שהילד עבר התעללות.

אין להסיק מסקנות מציור אחד ויש לערוך סדרת אבחונים על מנת שהגרפולוג המנוסה יגיע למסקנה הנכונה.

הציור הנ"ל הוא של ילדה בת 9 שהגיע אליי לאבחון בעקבות מצב נפשי קשה לאחר גירושין מסובכים מאד. היא נתבקשה לצייר ציור של משפחתה, לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים היא קימטה את הדף והשליכה לרצפה. התכנים שהציפו אותה בזמן שרצתה לצייר היו כל כך חזקים שהיא לא הייתה מסוגלת להתגבר עליהם.

במצב כזה צריך לתת לילד אפשרות להוציא את התכנים שמציפים אותו ובו זמנית לחוש מוגן. אז ביקשתי ממנה שתצייר לי את המשפחה שלה כמשפחה של חיות באופן הזה היא לא מרגישה שהיא חושפת את המשפחה שלה.

היא בחרה לצייר משפחה של עכברים שבחרו לגור בביוב, לפי דבריה מסוכן מאד לגור בחוץ לכן צריך להתחבא מתחת לאדמה, הילדה מספרת לנו את החרדה שיש לה, העולם בחוץ מפחיד ומאיים, הקרקע לא יציבה, הדשא הקוצני הגבוה גם הוא מעיד על פחד מהחברה, יש אלמנטים רבים שבאים לידי ביטוי בציור וקצרה היריעה להכיל (נו, מאשרים לי רק חצי דף) אך היכולת של הילד לחשוף את הפחדים שלו דווקא באמצעות ציור נותנת לו תחושה מוגנת לספר לנו את מה שעובר עליו מבלי להרגיש מאוים, נותנת לו במה להוציא כאב וכעס ומאידך מטמיעה בו ניצנים לתהליך ריפוי.

אנחנו כהורים צריכים להנגיש לילד כלים לתת לו את האפשרות להביע את עצמו בתהליך היצירה, גם בלי להבין את משמעות הציור, לאפשר לו להיחשף למגוון רחב של טושים צבעים וגואש, לגוון מידי פעם את גודל הדף ולמי שיש פיסת קיר להקצות לטובת העניין תבוא עליו הברכה.

שלי דוד, גרפולוגית מוסמכת, מאבחנת ציורים, ייעוץ אישי ותעסוקתי, קורסים, סדנאות ושיעורים פרטיים. 0528157703

השארת תגובה