המהלך של שקד: בנט חוטף את האש והיא נהנית מחסינות / אריה יואלי

tOhvBEVU
tOhvBEVU
>> בעל עסק? לחץ כאן לבניית אתר אינטרנט בחינם!

נפתלי בנט, כמו נתניהו בליכוד, רוצה שקט פנימי במפלגה לשש השנים הקרובות ומנצל את הנמנום המפלגתי למערכת בחירות מהירה, שתמנע מגורמים במפלגה להתארגן ולהוות עבורו יריב ראוי. על הפרק כמובן ריצה משותפת עם הליכוד לקראת הבחירות הבאות, בעיקר אם נתניהו נאלץ לפרוש בשל החקירות. בנט ירצה להגיע למהלך כזה, כששלטונו מובטח, והוא אינו תלוי בחסדי המתפקדים, בייחוד לאחר שנכווה קשות בפרשת שריון אלי אוחנה.

בנוסף, מהלך של בחירות בזק, מונע מכל יריב אפשרי להתארגן. בנט ראה את נתניהו עושה את זה לגדעון סער ויישם בעצמו. אם בנט צריך לחשוש מפני גורם פנימי, מדובר בשרת המשפטים איילת שקד שהלכה איתו בצמוד עוד מימיהם בלשכת נתניהו (נזרקו כמעט ביחד), דרך מועצת יש"ע וגוף ההסברה שלה 'ישראלי שלי' ועד ההשתלטות על הבית היהודי. בנט ניצח בבחירות האחרונות ללא מתחרה של ממש, ושקד ניצחה די בקלות בפריימריז לרשימה לכנסת.

אם שקד הייתה מתמודדת מולו על הנהגת המפלגה – קשה לנבא את התוצאות. באופן אירוני, דווקא שקד החילונית, זוכה לתמיכה בקרב חוגי הרבנים והציבור התורני במפלגה, בעוד בנט הדתי מעורר אצלם אנטגוניזם. כמעט כל מהלך של בנט במשרד החינוך זוכה לביקורת מול מהלכים של שקד במשרד המשפטים שמעוררים תמיכה. גם בקרב פעילי השטח יש זעם על בנט ש"נטש אותנו" מול אמפתיה לשקד ש"חורשת את השטח".

שקד מצידה עושה את המהלך הנכון. בנט ממשיך לחטוף אש מרבנים, מפעילי שטח שזועמים על כך שהוא התנתק מהם, בעוד היא נהנית מסוג של חסינות. גם אם תוותר על ההתמודדות הפעם בגלל המהלך המבריק של בנט, לא מן הנמנע שלקראת הבחירות לכנסת ה-22 היא תחליט לעשות צעד אחד קדימה ולא מן הנמנע שגם תצליח בו. אלא שבנט הבטיח לעצמו את ראשות הבית היהודי לעוד 6 שנים, ושקד תצטרך להמתין בסבלנות.

למרות שבנט צפוי לקחת את הבחירות, החליט אל"מ (מיל') יונתן ברנסקי להתמודד מולו. ברנסקי, מח"ט הנח"ל החרדי לשעבר, מייצג את קו התורני (חרד"ל) בציונות הדתית. הוא בוגר המכינה בעלי אך למרות דרגתו הוא אלמוני אפילו בתוך התת מגזר שלו. ההתמודדות שלו מול בנט נועדה כדי להוציא אותו מהאלמוניות. המטרה שלו היא ארגון כל מתנגדי בנט במפלגה. מבחינתו, גם אם יובס בפער של 80-20%, מדובר בתהליך של בניית כוח במפלגה. אם יזכה ב-30% יוכל להכריז על עצמו כמחנה – בטח לקראת הפריימריז לרשימה לכנסת.

השארת תגובה