מליאת הכנסת אישרה: חופשת הלידה תוארך בשבוע נוסף

אילוסטרציה
אילוסטרציה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הארכת חופשת הלידה בשבוע, מ14 ל-15 שבועות. את הצעת החוק הגישה יו"ר ועדת הרפורמות חברת הכנסת רחל עזריה מכולנו.

בתקציב המדינה הוקצבו כ-230 מליון שקלים להארכת חופשת הלידה. ח"כ עזריה אמרה שתפעל יחד עם יו"ר סיעתה שר האוצר משה כחלון, להארכת החופשה מ15 ל-16 שבועות, בחצי שנה הקרובה.

בנוסף, הצעת החוק גם כוללת הנחה במעונות יום לילדי יולדות, וסל הטבות נוספות.

כיום עומד ניצול חופשת הלידה של האבות על כ-0.4%, כחלק מהצעת החוק יוקלו התנאים ללקיחת חופשת לידה של האב, ומינימום החופשה ירד משלושה שבועות לשבוע אחד.

לדברי ח"כ עזריה: "הורים לילדים קטנים בישראל זו אוכלוסיה שעד היום לא היתה במרכז תשומת הלב והגיע הזמן לתקן זאת, שיעור הילודה בישראל הוא הגבוה ביותר ב-OECD ואחוז תעסוקת הנשים הוא גם כן מהגבוהים ב- OECD, אבל שוק העבודה אינו מותאם לכך ששני בני הזוג עובדים. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוקות עם הוריהם כאשר המחקרים מראים שכל שבוע בתקופה הזו משמעותי להתפתחות התינוק".

כמו כן אושרה הצעת חוק של ח"כ דב חנין, להארכת חופשת הלידה ל-16 שבועות, סביר להניח ששתי ההצעות יאוחדו.

ח"כ אורי מקלב אמר הערב בתגובה לאישור החוק, כי "הארכת חופשת הלידה היא בשורה, כל יום נוסף שהאימא תישאר עם הילד זה ברכה, יש שינוי לטובה במעונות היום והמשפחתונים, שלוש שנים לקח לי לשנות את זה, אני עומד מול מערכות נוקשות ואטומות, אני מברך אתכם על העלאת נושא חשוב זה", את הדברים אמר בראיון לרדיו 'קול חי'.

השארת תגובה