הרגלי העישון בגור, מיטות האשפוז, וההתעללות בקשישים: ליצמן התייצב ל"שעת שאלות"

שר הבריאות יעקב ליצמן התייצב היום אחר הצהריים לשעת שאלות במליאת הכנסת, בה ענה לשאלות חברי הכנסת ללא הכנה מראש והתייחס למגוון נושאים בתחום משרדו

השר יעקב ליצמן במליאת הכנסת
השר יעקב ליצמן במליאת הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שר הבריאות יעקב ליצמן התייצב במליאת הכנסת במסגרת "שעת שאלות", והשיב לשאלות חברי הכנסת ללא הכנה מראש.

כזכור, שעת השאלות היא כלי פרלמנטרי חדש שהוכנס במושב הקודם במטרה לאפשר לאופוזיציה להעלות נושאים במליאה באופן ישיר אל מול שרי הממשלה. מסגרת הזמן לכל שאלה היא שתי דקות, ולכל תשובה לא יותר משלוש דקות, ולחברי האופוזיציה יש יתרון במספר השאלות – לפחות שלושה רבעים מהשואלים יהיו מהאופוזיציה.

חברי הכנסת קסניה סבטלובה ועבד אל חכים חאג' יחיא ביקשו את התייחסותו של השר לתחקיר ההתעללות בקשישים. ח"כ סבטלובה שאלה : "מתי אנחנו נראה פיקוח הדוק ואמיתי, וגם ענישה של אותם אלה שכשלו בתפקידם, הזניחו ופגעו כל כך קשה בקשישינו?"

השר ליצמן השיב: אני לוקח אחריות, אני לא זורק את זה. גם היום במשרד עשיתי סדר והתחלתי לבדוק כל מה שקורה. איך הולך הפיקוח, איך הולכים כל הדברים. אבל קודם כל צריך לדעת מה היה. לא ידענו על זה, וטוב שעשו לי את התחקיר הזה, וטוב שאנחנו מטפלים בזה. הפתרון הזה זה כמה פתרונות – נתתי הוראה להכניס מצלמות בכל בתי-האבות, אנחנו גם עושים ביקורי פתע עכשיו. עשו הלילה 10, ואנחנו הולכים לעשות את זה כל הזמן. היום פיטרנו עוד אנשים. המנהל של המוסד התפטר. יש כמה אנשים במשטרה, במעצר. אני חושב שזה נכון, ואני מברך על כך, ואנחנו צפויים לעוד אולי אפילו מעצרים.

לדעתי פתרון אחד זה המצלמות. פתרון שני זה שנצטרך לתגבר את הפיקוח כאן. אבל הפתרון המרכזי זה הסיעוד. סיעוד ממלכתי פותר חצי מהבעיות מיד. למה? כי הסיעוד שאנחנו עושים, בתוכנית של משרד הבריאות, זה הסיעוד שחצי מהאנשים יהיו בבית, יקבלו את הטיפול, כולל כוח-אדם, כולל אפילו עובדים זרים שיקבלו תוספת שעות, תוספת תקציבים, וזו המטרה, לא להיות בבתי-אבות, שיהיו בבית.

אני לא מוכן לקבל ששכר עובדים או תנאים, גרם למה שקרה. אני לא אקבל תירוצים. מי שלא רוצה לעבוד בשכר נמוך, שלא יבוא לעבוד. אבל אם הוא בא לעבודה, הוא צריך להתנהג כמו בן אדם אנושי, לא לעשות כל מיני דברים נוראיים.

ח"כ עליזה לביא ביקשה את התייחסותו של השר לגבי ביטול מע"מ לתרופות מצילות חיים שלא נכללות בסל התרופה. השר ליצמן השיב: "ברור שכל שר היה שמח שביטול מע"מ היה מתקבל על נושאים כמו תרופות מצילות חיים שלא נכללו בסל. אבל השנה ניהלתי מאבק להכניס תרופות מצילות חיים ולהגדיל את הסל. הצלחתי. עשיתי את זה דרך השב"ן. כמובן, יש הרבה תרופות יתומות שזה בעיה. יש דברים שלא בסל שלא הצליחו להכניס את זה לסל. אני משתדל באופן פרטני להשיג להם כמה שאני יכול מקופות החולים לאנשים שצריכים מכל מגזר – ערבים, יהודים, חרדים, חילונים – זה לא משנה. אני עושה את המקסימום לעשות את זה. המדיניות במשרד האוצר לביטול מע"מ זה נגד כי הם אומרים שלא יכול להיות שכל דבר ינצלו את מע"מ על זה. אני לא יכול להתווכח איתם אחרי שקיבלתי מאה שישים מיליון שקל תוספת. כרגע זה המצב."

ח"כ רויטל סוויד התייחסה למצוקת מיטות האשפוז: "בישראל יש מצוקת אשפוז, גם בחדרי המיון וגם במחלקות עצמן. ישראל היא שיאנית העומס בבתי החולים מבין מדינות ה-OECD. מספר מיטות האשפוז לנפש בארץ הוא חצי מהממוצע של ה-OECD."

השר ליצמן השיב: "לצערי, בשורה גדולה אין לי בנושא המיטות אשפוז. בהסכם בין אוצר יש לנו 200 מיטות לשנה, מספר זעום מאוד, קטן מאוד, לצערי. והמספר הזה בקושי ישמור על הסטטוס קוו, זה לא ישפר את המצב, אני אומר את האמת. תוספת מיטות – יש לי בהסכם 1,000 מיטות לחמש שנים, 200 לשנה. אגב, צריך לסייג את זה. נפתח השנה בית-חולים חדש באשדוד, "אסותא" באשדוד, ציבורי, שזה גם 350, משהו כזה, מיטות. זה בנוסף,. לכן, אולי זה בשורה. אבל עם כל זה, עם כל אשדוד, בקושי אנחנו נשמור את הסטטוס-קוו, מה שיש לנו כרגע היום. לשפר את המצב – זה לא משפר. אני אומר את האמת. הייתי שמח מאוד לקבל יותר מיטות."

השארת תגובה