"עבירה פלילית" • ישראל אייכלר כועס על שביתת עובדי עיריית ירושלים

לאחר שועדת השרים סירבה לאשר את הצעת החוק שלו בעניין השביתות במשק, פותח חה"כ אייכלר במתקפה: "מי סיכל את זה בוועדת השרים? אתם לא תאמינו, קיבלתי דיווח. הפקידים של המשרדים" • אז מי מרוויח משביתות-הפתע? צפו בוידיאו

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט


מתוך: ערוץ הכנסת – ערוץ 99

שביתת הפתע של עובדי 'אל-על' ושביתה שבוטלה בלחץ ועד עובדי נתב"ג. העלתה שוב את נושא השביתות לסדר יומה של הכנסת. חבר הכנסת ישראל אייכלר שלא פעם ניסה לתקן את העוול באמצעות חקיקה עלה לדוכן המליאה וחשף את הסיבה שהצעת החוק שלו לא אושרה בועדת השרים לענייני חקיקה.

"אז אני באתי לממשלה והצעתי בעד הממשלה והצעתי על מגש של כסף הצעת חוק שתעזור לכל האזרחים, ומי סיכל את זה בוועדת השרים? אתם לא תאמינו, קיבלתי דיווח. הפקידים של המשרדים שיושבים שם. הרי השרים לא טורחים לוועדת שרים, הם אמרו: לא לא, הם כולם עובדים במשרדי ממשלה גדולים, ועדי עובדים חזקים; לא לא לא, לדחות את החוק הזה, עד כדי כך ששר התחבורה אפילו לא טורח לבוא ולהשיב לי. הממשלה החליטה משום מה לא להשיב. אני מקווה שאת חברי האופוזיציה שהגישו הצעות לסדר, הממשלה תבוא לכבד. את חברי הקואליציה יש להם בכיס, מה הם צריכים אותם? אבל זה לא עניין של כבוד, זה עניין של זכות הציבור שלא יתפסו אותו כבני ערובה", אמר אייכלר.

את הצעת החוק העלה אייכלר בפעם הראשונה לפני כשנתיים, בעודו באופוזיציה. מה שלא העלה אצלו את הציפיות כי זו אכן תאושר. אך בפעם השניה, בעודו בקואליציה, הצעת החוק סורבה בשנית, כאשר לדבריו מי שעומד מאחורי הסירוב הם לא אחרים מפקידי האוצר. "השרים, כמו תמיד, לא טרחו להגיע", אמר.

במסגרת ההצעה, תתאפשר מחאת עובדים, כמו גם שביתות, כמו בכל מדינה דמוקרטית. אך העובדים יצטרכו להודיע 60 שעות טרם מועד השביתה, כי זו מתוכננת. לדברי אייכלר, "בוודאי שאני לא רוצה להיכנס לפוליטיקה של ההסתדרות ושל מה שהולך שם – אבל הגיע הזמן לחולל הפיכה ביחסי העבודה בתוך ההסתדרות, זאת אומרת: לא בתוך בניין ההסתדרות, בתוך הוועדים. לא יתכן שעובדים זמניים, עובדי קבלן יופלו לרעה. לא יתכן שאנשים שעובדים גב לגב, יד ביד עם עובד אחר, זה יקבל פי כמה, לא מדובר על הפרשים קטנים של ותק וכדומה, יש כאלו שמקבלים כפול מעובד אחר. ישנן עובדות חרדיות גם שעובדות למשל בהיי-טק, שלאותם מקומות עבודה מי שלא באה כחרדית מקבלת 16,000, כך שמעתי אתמול במקום עבודה מסוים, והשנייה מקבלת 8,000 על אותה עבודה, אותם כישורים. אם מישהו רוצה לחולל הפיכה ביחסי העבודה והשוויון בין עובדים, זה המקום. אין הבדל בין עובד דור ב' ודור א', אין הבדל בין עובד קבלן לעובד קבוע, כל הזכויות של העובדים צריכות להיות שוות וזכותם של האזרחים לא להיתפס כבני ערובה, על זה אנחנו נעמוד."

אייכלר הוסיף והתייחס לשביתת עובדי עיריית ירושלים, שבמהלך השביתה שפכו את האשפה משוק מחנה יהודה על פסי הרכבת הקלה. מה שהשבית את התחבורה בעיר. ואמר כי מדובר בעבירה פלילית. "שהגענו למצב שראש עיר – לא ועדי עובדים – יש לו סכסוך עם שר האוצר, משבית את העיר, אין פינוי זבל, אין פינוי אשפה. ולא רק זאת, עובדי העירייה שמים את האשפה על פסי הרכבת הקלה ומשביתים את הרכבת. אם אזרחים היו עושים את זה, יש חוק פלילי נגד סיכון דרכי תחבורה או כלי תחבורה, לבוא ולהשבית רכבת, שביתה פראית", אמר אייכלר.

השארת תגובה