שר הבריאות נאבק בעישון וגואטה חושש מטראמפ

קריאות ביניים
קריאות ביניים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הצו הנשיאותי של טראמפ מדיר שינה מהח"כים של ש"ס: בלשכתו של ח"כ יגאל גואטה עוקבים בדריכות אחרי תהפוכות הצו האוסר על כניסת אזרחים מ-7 מדינות מוסלמיות, שכן הח"כ צפוי להמריא מיד לאחר פסח במסגרת משלחת מיוחדת של הכנסת לקונגרס. לנו לא נותר אלא להרגיע, שלמרות העובדה שתוניסיה סיפקה לדאע"ש מתנדבים רבים, היא לא נכללה ברשימת המדינות, כך שהח"כ התוניסאי של ש"ס יכול לישון בשקט.

לא תגורו מפני אישה: וועדת הכספים דנה השבוע בהצעת החוק של חברי הכנסת יואב בן צור ומנחם אליעזר מוזס, לפיה תתוקן הלקונה בחוק הקיים, שאומרת כי הפטור מארנונה חל רק על בתי כנסיות ולא על בתי מדרשות בהם גם מתפללים שלוש פעמים ביום, כגון היכלי הישיבות.

במהלך הדיון קפצה חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) ודרשה כי יוכנס סעיף מיוחד, "שהפטור חל גם על בתי מדרשות בהן יושבות נשים ולומדות תורה". יו"ר הוועדה גפני, הבהיר לחברת הכנסת, כי אין קשר בין מגדר הלומדים או תוכן הלימוד וכי החוק יחול על כל בית מדרש. לביא שחיפשה את ההצהרתיות והפרובוקציה, איימה שתגיש הצעת חוק, אך גפני לא התרגש והגיב: "זו תהיה הצעת חוק 'מאוד' מעניינת".

גם לפיד רוצה לאכול חומוס בצהרי היום בירושלים: שעות ספורות לאחר שראש הממשלה נצפה מנגב לו חומוס להנאתו במרכז ירושלים, העביר ח"כ יאיר לפיד תדרוך לתא כתבי הכנסת וסיפר להם על תכניותיו, במקרה ויש עתיד תהפוך למפלגה הגדולה לאחר הבחירות. הוא הודיע כי ינסה להרכיב ממשלת אחדות עם הליכוד ועם העבודה אבל "רק לאחר מכן אפנה לדרעי וש"ס, שאותם בוודאי אפשר לצרף. לגבי ליצמן, אתם יודעים שהוא לא מוכן. אתם מכירים את זה. עם ש"ס זו פחות בעיה כי הם מתגייסים לצבא". עם ליצמן הוא לא מסתדר, אבל עם פרוש בהחלט כן. שעה קלה לאחר התדרוך נצפה לפיד מספר בגאווה לסגן שר החינוך, כי ציטט את אחד מנאומיו בתדרוך לעיתונאים.

לא נוטר: ביום ראשון הקרוב ייכנס בברית הנישואין ח"כ אורן חזן (הליכוד) ובחתונתו צפויים להשתתף רבים מחברי הכנסת, אותם הזמין חזן באופן אישי. בין המוזמנים גם יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, שהוא עצמו לא הזמין את חזן לנישואיו. ממידע שהגיע ל'קריאות ביניים', הפגישה בין אדלשטיין לחזן, שנערכה בלשכתו של הראשון, הייתה חמה ולבבית ונראה שהשנים השאירו את המשקעים ביניהם מאחוריהם.

מי שלא ישתתף בחתונתו של חבר הכנסת, הם הח"כים של מרץ והרשימה המשותפת, שם מלבד ח"כ עיסוואי פריג' שהוזמן, השאר לא קיבלו הזמנות. למדור נודע כי הח"כים החרדים צפויים להשתתף בחתונתו של חזן, אך רק בחופה, אותה צפוי לערוך הרב יעקב איפרגן – "הרנטגן", שכן החתונה עצמה צפויה להיות מעורבת.

למה נקרא שמו ניסן? השבוע חגגו בפורום מצומצם של ח"כים את יום הולדתו של ח"כ ניסן סלומינסקי. בין החוגגים נצפה מקלב, שהתלהב מכך שהוא וסלומינסקי קראו את אותה הפטרה בשבת בר המצווה. במהלך המסיבה נשאל הח"כ מדוע שמו ניסן, אם נולד בכלל בשלהי טבת? סלומינסקי הסביר כי הוא הבכור במשפחתו ובשל פרשת השבוע בה נולד, אז קראו את "ראשון הוא לכם מחודשי השנה", הוא נקרא על שם חודש ניסן. הח"כ הוסיף שראשי התיבות של שמו ושם משפחתו, יוצרים את המילה נס. אכן, נראה שהוא זקוק לאחד קטן.

אדם נוסף שנצפה במסדרונות הכנסת, הוא הרב אברהם וולפסון, בנו של הנגיד המנוח מרדכי זאב וולפסון ז"ל. וולפסון הגיע לקדם פרויקט לנוער נושר בשיתוף הח"כים החרדים. לתדהמתו, אחד מהנציגים החרדים, איתו היה אמור להיפגש, לא נצפה בלשכתו. כך או כך, נצפה וולפסון מקיים את פגישתו עם ח"כ יעקב אשר, שדווקא כן נכח בבניין.

האם ל'דגל התורה' יש מה להסתיר בפרשת חטיפת ילדי תימן? השבוע אישרה וועדת הכנסת הקמת ועדה נוספת, הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן, בראשה תעמוד ח"כ נורית קורן – זאת לאחר מאבק ארוך שניהלה מול יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, ואכן עד סוף המושב קורן לא תוכל להציע הצעות חוק במכסת הליכוד.

הוועדה תעסוק בפרשה והייתה אמורה לקבל לסמכותה גם את החידוש המרכזי בנושא – הקמת מאגר דנ"א, אלא שזה נמנע בעקבות דרישתו של יו"ר ועדת המדע ח"כ מקלב, שטען כי כל נושאי מאגרי הדנ"א הם בסמכותו וועדתו, ולאחר ויכוח ארוך יצא מקלב וידו על העליונה.
הפסקת עישון: ונסיים בקריאתו של שר הבריאות יעקב ליצמן לעורך הראשי של קו עיתונות אבי גרינצייג שיפסיק לעשן. ליצמן, שהגיע להשתתף בכנס "המיוחד" של קו עיתונות בו התאגדו כלל הארגונים העוסקים בטיפול וסיוע לילד המיוחד ליום עיון, בהשתתפותו ובהשתתפות שר הפנים אריה דרעי וסגן שר החינוך מאיר פרוש, נתקל בעורך המסור מעשן בפתח החניון, ולמרות שהאחרון דאג להיפרד מהסיגריה במהירות, אירוע נדיר לכשעצמו, ליצמן הספיק לקלוט את העניין ולנזוף בו – "זה לא בריא". אז מי אמר ששר הבריאות לא מקדם קמפיינים נגד העישון?

השארת תגובה