כמה תעלה דירה ב'עיר החרדית החדשה'? // סיכומו של שבוע כלכלי

לראשונה מאז כניסתו לתפקיד, לכחלון יש סיבה טובה לחגוג • הקרב על השוק החרדי, תקציבי הפרסום שהכפילו את עצמם במגזר החרדי והמהפך בשוק המוסיקאלי • המעביד הטוב ביותר בישראל נחשף • וגם: 'העיר החרדית' החדשה של השר דרעי

איפה הכסף
איפה הכסף
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אפשר לומר שהשר משה כחלון בין הראשונים לחגוג סופ"ש של הישגים – פוליטיים ומקצועיים כאחד. סוף סוף יוכל גם הוא להניף את דגל הצלחת משרדו, שנחל לא מעט כישלונות בשנתיים בהן הוא מחזיק בתפקיד.

את השבוע פתח השר כחלון עם הודעה 'מרגיעה' מסוכנות דירוג האשראי הבינלאומית 'סטנדרט אנד פור'ס' בה הודיעו כי דירוג האשראי של ישראל יוותר על איי פלוס (A+) עם אופק יציב. הודעה בהחלט משמחת. אך לצד זה, גם ביקורת נוקבת על תיק המשכנתאות בבנק ישראל המתקרב ל'קו האדום' ותחזית כי כלל לא יצליח להוריד את מחירי הדירות. לקינוח, ציינו בסוכנות הדירוג כי בעקבות ההשקעות הטכנולוגיות הרבות כמנוע צמיחה למשק, הם חוזים עלייה של כשלושה אחוזים בהכנסות המשק הישראלי בשנים הקרובות. את ההגדרה ה"יציבה" העניקו ב'סטנדרט', בין היתר, בגלל המדיניות המוניטרית של בנק ישראל, האבטלה הנמוכה, ההשקעה הרחבה במחקר ופיתוח, יחס חוב-תוצר יורד ומסחר חוץ מגוון ומתפתח.

את ה-V של השבוע, בה"א הידיעה, סימן לעצמו כחלון במסיבת העיתונאים שנערכה במשרד האוצר. זו לא הייתה 'עוד' מסיבה, אלא מסיבה משותפת עם משלחת רשמית מבכירי קרן המטבע העולמי, לקראת פרסום הדו"ח המלא לשנת 2016. הדו"ח אמנם לא פורסם עדיין, אך "מסמך מקדים" הכולל מידע חלקי מתוך הדו"ח שצפוי להתפרסם בקרוב, ממנו עולה כי ההשראה הנינוחה בין הדוברים במסיבת העיתונאים, הן מצד האוצר והן מצד קרן המטבע הבינלאומי, היא אכן אמיתית – ולא עוד משחק פוליטי.

ראיה לכך ניתן לקחת מדבריו של מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שבעודו מתדרך את העיתונאים על הישגי המשרד בשנה האחרונה 'שכח' ממאגר האשראי הלאומי ותוקן על ידי אחד מחברי המשלחת הרשמית של קרן המטבע הבינלאומית. באב"ד, שנהנה מה'תיקון' המפרגן והבלתי-צפוי, לא שכח לתרגם לעברית – ואז להמשיך בתדרוך, שאגב, מתחילתו ועד סופו היה באנגלית.

עם זאת, עדיין, בתכניות הדגל שלו, ביניהם 'מחיר למשתכן', נוחל כחלון כישלון חרוץ, ומחירי הדירות? ממשיכים להאמיר… אפרופו 'מחיר למשתכן'. נתונים שפרסמה היום חברת 'פרץ-לוזון' על מספר המתמודדים בהגרלה הראשונה "לציבור החרדי" ברמה ד' בבית שמש, הכו בהלם את הבכירים בענף. 12,331 נרשמים התמודדו על ההגרלה שכוללת 87 דירות בלבד. מתוך המספר האסטרונומי ששבר כל שיא ב'מחיר למשתכן' 1,460 מתמודדים הם מתושבי המקום. הסיבה לביקוש, היא כמו תמיד, המחיר הזול ביותר. בפרויקט המדובר ישלמו הזוכים רק 9,000 שקל למטר מרובע לפני מע"מ, ובסך הכך, ייהנו הזוכים מחיסכון של כ- 300,000 שקל ברכישת דירת שלושה חדרים.

הזירה המקומית מתחממת ו'נקמת' השר שלא איחרה לבוא

ברשויות המקומיות מסכמים שבוע סוער עם לא מעט חדשות כלכליות, אך שם, בניגוד לרשויות הממשלתיות, רובן שליליות. זה התחיל עם אמירה של חה"כ מנחם אליעזר מוזס כי אשקלון ובאר שבע מסרבות לקלוט חרדים. "בבאר-שבע בונים 28 אלף יחידות ובאשקלון בונים 20 אלף יחידות. אבל אומרים לנו שיש רבי קומות, של 30 ו-40 קומות. זה תירוצים", אמר בראיון לרדיו 101.5. המשיך לצפת, שם נעצר ראש העיר, יחד עם בכירים נוספים בעירייה, בחשד לשורה של עבירות שוחד ושחיתות. מחשש לשיבוש הליכי החקירה הוארך מעצרו של ראש העיר אילן שוחט, עד ליום ראשון הקרוב, אז יכריעו השופטים אם לשחררו בתנאים מגבילים או להאריך שוב את מעצרו.

בדיון סוער בוועדת הכספים של הכנסת, בהשתתפות שר החקלאות אורי אריאל וראש העיר נצרת-עילית רונן פלוט, נזעק חה"כ מנחם אליעזר מוזס כי במקום אין בנמצא אף שירות בסיסי למשפחה החרדית. "600 משפחות חרדיות עומדות לאכלס בתוך שנתיים את העיר נצרת עילית והקריה החרדית. חסידות בעלזא לבדה, שולחת תוך שנה 120 משפחות. 105 משפחות כבר מתגוררות שם. אבל למרבה הצער והתדהמה, אין במקום – לא גן ילדים, לא מעון, לא בית ספר, שום דבר. זוועות!". אלא שגם לשיטת חה"כ מוזס הרי שבנצרת-עילית ראש העיר כן מעוניין בקריה חרדית פורחת. מה שהביא את מוזס לתקוף את הממשלה שאינה דואגת לפריפריה ושעליה לסייע להם כלכלית. "הילדים לומדים בדירות מאולתרות, בצפיפות, זה זועק לשמיים. הייתי שם בסיור וראיתי 60 ילדים לומדים בכתה קטנה. ללא חצר, במבנה לא תתקני, לא חוקי. איפה משרד החינוך? איפה משרד הכלכלה?", תמה. "כפי שאמרתי, אני מתחבר לדברי ראש העיר, ואני קורא לממשלה, אתם קוראים לצעירים לעבור לפריפריה. אתם מבקשים שירכשו שם דירות, שיעזבו את המרכז, אבל בפועל, אתם מזניחים את הפריפריה! אתם לא נותנים מענה למשפחות! אתם לא בונים מוסדות חינוך!"

אחרי לא מעט חסמים בתכנון הקמת עיר חרדית שתהווה פתרון למצוקת הדיור, הבולט מביניהם – חריש, נראה כי יש אור בקצה המנהרה. השר דרעי סיכם עם יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי, על הקמת שכונה חרדית חדשה בהיקף של כ-10,000 יחידות דיור במועצה האזורית שפיר הסמוכה לקריית גת. לפי התכנית, השכונה החדשה, המיועדת לציבור החרדי, תימכר בשיטת 'מחיר למשתכן'. עם פרסום ההודעה המשמחת בעניין, תהו רבים באשר למיקום שהוקצה עבור השכונה החרדית, בעוד בעיר הסמוכה קריית-גת קיימת פתיחות לקבלת המגזר החרדי.

בדיקה קצרה על ידי אנשי לשכתו של שר הפנים גילתה כי ראש מועצת שפיר מעוניין בחרדים יותר מאשר 'קריצות בתקשורת' כפי שנטען לא אחת כלפי ראש עיריית קרית גת. דרעי, המחזיק בלא מעט וותק במשרד הפנים, החליט לעשות מעשה. השטח המדובר שהוקצה לטובת השכונה החרדית הוא למעשה 'שטח מריבה' שכמה וכמה רשויות באזור מעוניינות בה. כמו תמיד, במקרים מעין זה, הוקמה 'ועדת גבולות' שתפקידה להכריע בנושא. מתוקף תפקידו הכריע שר הפנים כי השטח המדובר יוכרז כשטח מועצת שפיר – ובכך הרחיב את גבולות המועצה האזורית שפיר, תוך שהוא מוכיח לכולם שלהדרת החרדים יש מחיר.

מחוץ לשערי המרכז הרפואי 'בילינסון' שבפתח-תקווה, ישבו להם במשך עשורים זוג מבנים עתיקים, שמעבר להרס התדמית לשכונת היוקרה, הפריעו לא מעט למרכז הרפואי והבאים בשעריו. העירייה, שכבר לפני שנים רבות רצתה "לטהר את השטח" נתקלה בבעיה רצינית, מאחר והמבנים נבנו על פי חוק. על שטח אותו העניקה העירייה לבעליה, כחלק מהסכם ניידות עם בעליהם בשנות השמונים. כעת, לאחר מו"מ מתיש שארך שנים, הגיעה העירייה להסכמות עם בעליהן וחנות הפרחים והמסעדה הפכו תוך זמן קצר לתל-חרבות. בקרוב יכריעו חברי מועצת העיר באשר לעתידו של השטח השייך לעירייה.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת שכבר חמש שנים מבקש להוציא לפועל את תכניתו התת-קרקעית לשוק מחנה-יהודה המיתולוגי, העלה אותה בפעם המי-יודע-כמה לסדר יומה של הועדה המקומית לתכנון ובניה. מה שהביא לדיון סוער ומתיש שארך מספר שעות, במהלכה הגיעו סוחרי השוק וחברי המנהל הקהילתי למחות ולהתנגד בכל תוקף לתכנית. בעקבות ההתנגדות הבלתי-מתפשרת נאלץ ראש העיר לוותר חלקית על תכניתו והצעה עדכנית צפויה לעבור בעוד כשבועיים את אישורה של הועדה המקומית.

התכנית כוללת חפירת 340 מקומות חניה תת-קרקעיות תחת לבנייני המגורים, מרכזי הקניות והשוק ההומה. זאת, על מנת להביא פתרון למצוקת החניה, כמו גם הנגישות לשוק מחנה יהודה המיתולוגי. לפי התכנית, כניסת הרכבים תהיה מ'בית עיני' שברחוב אגריפס והיציאה מרחוב אשכול הסמוך. בכדי להימנע מקריסת התחבורה באזור, יבוצעו עבודות החוץ, כדוגמת פינוי העפר, רק בשעות הלילה. פעולות החפירה וההנדסה יבוצעו מתחת לפני השטח בכל שעות היממה, במשך כשנתיים, מסביב לשעון. לפי התכנית, ייערך מכרז בין משקיעים המעוניינים במימון ובהקמת החניון, בתמורה ל"קבלת" החניון, הפעלתו והכנסותיו לתקופה שתסוכם בין הזוכה לעירייה. נשמע טוב, לא?

אז זהו, שלא ממש… התכנית המקורית כללה גם חניה תפעולית למשאיות, שיפרקו את הסחורה בחנויות באמצעות מעליות מסע ייחודיות. עוד כללה התכנית, אגירת האשפה בחניה התפעולית ופינוים באמצעות משאיות הזבל – היישר מהחניון. התכנית לכשעצמה נשמעת 'ירוקה' ממה שיכולתם לדמיין, אבל מסתבר שגם כשמחפשים 'ירוק', לא הכל 'שחור ולבן'. הסוחרים הנמצאים ברחוב האשכול והמנהל הקהילתי של השכונה, שהגיעו לדיון בנושא בוועדה המקומית של העירייה, התנגדו למהלך בתוקף, בין היתר, מסיבת המורכבות שבחפירת חניון למשאיות, מה שידרוש הקצאת שטח גדול בהרבה עבור היציאה מהחניון וישפיע ישירות על הכנסתם, כמו גם על כל השכונה. כאמור, ראש העיר נאלץ לסגת מתכניותיו ולפי שעה ההצעה היא אך ורק לחניה עבור לקוחות השוק בתקוב כי בעוד כשבועיים המהלך יאושר בוועדה המקומית לתכנון ובניה.

ואם בחניה עסיקנן, קבלו את מה שאפשר לקרוא לה "בשורת הקדנציה" של ראש עיריית בני ברק חנוך זייברט. לפי התכנית, שהמכרז שלה כבר יצאה לדרך, ייבנו כ- 1,000 מקומות חניה תת-קרקעיות בשטחי מתחם הBBC – אזור העסקים החדש שבצפון העיר. לפי התכנית, החניה המדוברת תשתרע על-פני שטח של 28 דונם, מתוכם 12 דונם של העירייה, עם שלושה מפלסי חניה. מעבר לפתרון החניה, היא גם צפויה לייעל את מצבה של הכלכלי של העיר בכלל ואת תדמיתו העסקית של מרכז העסקים היוקרתי בפרט.

לא עברו שבועיים מאז אושרה הצעת החוק של חברי הכנסת יואב בן צור ומנחם אליעזר מוזס, לפיה יינתן פטור מארנונה לבתי מדרש שבתוך ישיבות ומבנים, ובעיריית ירושלים דאגו להגיע לוועדת הכספים ולדרוש שיפוי מתקציב הממשלה, בגין ההפסד ההכנסות מהארנונה. עם זאת, בשונה מהשביתה בעיר, בנושא הזה הם מגובים על ידי מרכז השלטון המקומי. "מדובר באובדן הכנסות לרשויות המקומיות ואנחנו מבקשים שיובהר שבית כנסת יוגדר ככזה, ככל שיש ארון קודש שיש בו ספר תורה ומתקיים בו מניין", אמרה כלכלנית מרכז השלטון המקומי, הילה זהבי, שנכחה בדיון.

השווקים לאן?

אחרי לא מעט קרבות בין רשתות שיווק המזון בערים החרדיות, כשהבולטת מביניהם היא בני ברק, שחקן חדש מאיים להשתלט על השוק. המדובר הוא ברשת 'שוק מהדרין' שהכריזה על פתיחת 17 סניפים בריכוזים החרדיים ברחבי הארץ. הרשת החדשה שייכת לקבוצת 'יינות ביתן', שעם רכישת 'מגה' הפכה לרשת שיווק המזון השנית בגודלה בארץ.

חנות המוזיקה הוותיקה במרכז רחוב 'רבי עקיבא' הבני-ברקי שסגרה את שעריה היא עוד אחת מסממני הטכנולוגיה שפרץ בסערה אל הרחוב החרדי, על אף מחאתם הנמרצת של גדולי פוסקי הדור. המדובר הוא בחנות 'גרינטק' ששיווקה תכני מדיה כשרים, ובעיקר דיסקים מוזיקליים. תופעת הצריבות שהחלה לפני למעלה מעשור, השפיעה על השוק, אך עדיין ברמה סבירה. האינטרנט ותופעת ההורדות, כמו גם קבוצות ההורדות המוזיקליות ברשת, שינו את כללי המשחק. ה'שחקנים' שעדיין מחזיקים מעמד בשוק הם אלה שהתרחבו או עברו לדיגיטל, באמצעות מכירת התכנים ברשת. לא פלא שמה שרק לפני שנים ספורות היה נשמע רעיון הזוי הפך למציאות שבה אנו רואים כל אמן שמשיק אלבום מפיץ הודעה בה הוא "מתחנן" שיקנו את האלבום, אפילו דרך הרשת, אך ורק בשביל שלא יקרוס כלכלית.

אגב, לאמנים שביניכם, צר לי לבשר לכם שייתכן ופספסתם הזדמנות פז לקבלת מימון מ'מפעל הפיס'. מדי שנה מפרסמת מועצת הפיס לתרבות ולאמנות קול קורא להגשת בקשות למענקים במגוון אמנויות, ביניהם גם למגזר החרדי. אם פספסתם, תאלצו להמתין שנה עד לאפשרות הבאה להגשת בקשה.

מכירים את השאלה הפופולרית "איפה כדאי לי לעבוד"? כפי שזה נראה, השבוע מצאנו את "הבוס" הכי נחמד. בהודעה שפרסמה השבוע יצרנית הטכנולוגיה הישראלית 'אינטל' לאלפי עובדיה היא הכריזה כי הם יקבלו מענק של 2.5% משכרם בשנה האחרונה כ'בונוס' על חשבון הבית. הסיפור לכשעצמו נכון. עם זאת, חשוב לזכור את הסיבה למענק – שנה של השקעה בעבודה – שהניבה לענקית השבבים הכנסה של כמעט 60 מיליארד דולר במהלך שנת 2016.

גם המשפחות הנזקקות לא 'קופחו' מהבונוסים. במענה לשאילתא שהגיש חה"כ מקלב לשר הרווחה חיים כץ, הודיע השר כץ כי החל מהשבוע הקרוב יחלו במשרד הרווחה לחלק תלושים חודשיים למשפחות נזקקות. התלושים החודשיים יעמדו על סך 350 שקלים ואילו בחודש של פסח הוא יוגדל במסגרת מבצע 'קמחא דפסחא' לסכום כולל של 500 שקלים.

החרדים התחילו לקנות יותר מבעבר? חברת בקרת הפרסום 'יפעת' חשפה השבוע את נתוני הפרסום במגזר החרדי. לפי הדו"ח, תקציב הפרסום במגזר החרדי הכפיל את עצמו במהלך השנה האזרחית האחרונה. קבלו את השביעייה הפותחת, עם זינוק אדיר בתקציב הפרסום: 1. משרד התחבורה – 3 מיליון שקלים. 2. מכבי שירותי בריאות – 2.5 מיליון שקלים. 3. שירותי בריאות כללית – 2.2 מיליון שקלים. 4. אלקטרה – 1.7 מיליון שקלים. 5. מאוחדת – 1.6 מיליון שקלים. 6. יש – 1.3 מיליון שקלים. 7. סנו – 800 אלף שקל.

השארת תגובה