"שרלטנים, בלתי מנוסים": הבנקים זועמים על ההחלטה להחזיר את יועצי המשכנתאות

בעקבות הוראת המפקחת על הבנקים לאפשר ללקוח להעמיד ייעוץ חיצוני בנטילת משכנתא מול הבנק, מזהירים הבנקאים כי מדובר בשוק רווי שרלטנים ואנשי מקצוע בלתי מנוסים

משכנתא
משכנתא
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לפני מספר שבועות הנחתה המפקחת על הבנקים ד"ר חדווה בר את כלל הבנקים לגבש בתוך פרק זמן של שלושה חודשים נהלי עבודה וכללים ידידותיים להתנהלות מול יועצי משכנתאות חיצוניים, ההנחיה הגיעה לאחר שמספר בנקים החלו שלא לשתף פעולה עם יועצים אלו זאת לאור מספר מקרי הונאה שנחשפו במהלך השנה האחרונה.

ב'גלובס' דווח, כי "במקביל לדיון מיוחד שנערך בנושא בכנסת ולבדיקת רשות ההגבלים בנושא, הנחתה המפקחת את הבנקים, לאפשר ליועצים לייצג את הלקוחות בהליך לקיחת המשכנתא, כאשר אחד הסעיפים המרכזיים בטיוטת ההנחיות קובע, כי על הבנקים לאפשר ליועץ המשכנתאות החיצוני לפעול מולם גם ללא נוכחות הלקוח – בפרט בשלב הראשוני לקבלת אישור עקרוני להלוואה".

כיום ישנם בנקים שמשתמשים בטיעון של 'חיסיון הלקוח' באי שיתוף פעולה עם היועץ ללא נוכחות הלקוח, כאשר צעד זה מקטין את אטרקטיביות השירות של היועץ, שנאלץ לגרור אחריו את הלקוח לכל הפגישות.

בבנקים מזהירים, כי מדובר בתחום רווי בשרלטנים ויועצים ללא ידע והבנה נדרשים, וכי על הנושא להיות מעוגן בהליך הסדרה מסודר ורישוי של היועצים, כשם שנעשה עם יועצי ההשקעות והיועצים הפנסיוניים.

באיגוד יועצי המשכנתאות מרוצים מההחלטה של בנק ישראל. יונתן ברלינר, סגן יו"ר ההתאחדות מסר כי "בנק ישראל הכיר בחשיבותם של יועצי המשכנתאות האובייקטיבים. לצערנו כל עוד הבנקים הם אלה שמחליטים מיהו יועץ משכנתאות מורשה, הם עושים זאת על בסיס האינטרס הכלכלי של הבנק ולא לפי טובת הלקוח ולכן אנחנו קוראים לבנק ישראל להגביר את מעורבותו בתחום ולנהל רישום עצמאי ואובייקטיבי של יועצי משכנתאות מורשים. ההתאחדות פעלה ותמשיך לפעול להסדרת המקצוע, לניהול הקוד האתי המקצועי, לחיזוק מעמדם של היועצים".

השארת תגובה