טיפוח, גמ"חים ופרויקט חתונה מיוחדת: כך יוצרים שילוב בכבוד

עמותת אהל שרה הוקמה לפני 40 שנה, ומה שהחל כקבוצת חניכים קטנה הפך עם השנים לעמותה גדולה ומובילה המונה מאות חניכים ואנשי צוות ועשרות מרכזים בכמה ערים. באהל שרה מאמינים שאנשים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית רשאים לחיות חיי איכות, עצמאות, כבוד, שיוון ומשמעות. לשם כך, מעניקה אהל שרה רצף שירותי תמיכה נרחב בתחום החינוך, התעסוקה והדיור למאות ילדים ובוגרים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית. מנהלות מערך הדיור ובתי הספר של אהל שרה בראיון מיוחד

אוהל שרה
אוהל שרה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

'אוהל שרה' הוא ארגון שקיים כבר כ-40 שנה. את הארגון ייסדה הגב' רבקה גיזנבורג ע"ה שהיתה חלוצה בתחום השירותים המיוחדים למגזר החרדי. בארגון יש שלושה מערכי שירות מרכזיים הנותנים  רצף של שירותים, מגיל 6 עד 120. מהערכים הם: מערך  חינוך, במסגרת  מופעלים חמישה בתי ספר בדרגות שונות של תפקוד ומוגבלות שכלית.  מערך תעסוקה הנותן מענה תעסוקתי ומעטפת תמיכה לבני 21 ומעלה שסימו את בתי הספר, ומערך הדיור בקהילה המשמש בית לכ- 100 אנשים עם מוגבלויות שונות המתגוררים בדירות בקהילה ברחבי השכונות שבעיר ומחוצה לה.

העבודה באהל שרה מושתתת על היסודות האיתנים שהקימה הגב' רבקה גינזבורג ע"ה. בעיניים של  אשת חזון היא צפתה  למרחוק וכבר בשנות ה- 80 המוקדמות היא ראתה לנכון ליזום מענים ופתרונות שעיקרם הוא שילוב בקהילה. "זה מדהים" אומרת הגב' מלכה וינברג, מנהלת הארגון כיום, "שבאותם השנים, שהחינוך המיוחד היה בחיתוליו, היא השכילה להבין את המשמעות והתרומה של שילוב אנשים מיוחדים בקהילה. בעקבות פעילותה, פתחו האנשים את ביתם והוציאו בן משפחתם המיוחד למסגרות שנפתחו אט אט: בתי ספר, מרכזי יום, ודירות בקהילה שהיו לשם ולדוגמא בתוך השכונות שבעיר".

קארין טרבלסי, מנהלת מערך בתי הספר של אוהל שרה: "במסגרות החינוך שלנו, קיימים היום ארבעה בתי-ספר ועוד אחד שפתחנו רק השנה, שמיועד לילדים עם נכויות פיזיות ועיכוב התפתחותי גבולי, כלומר בעלי אינטליגנציה גבוהה יחסית. בתי הספר מחולקים לבנים/בנות ולפי דרגת העיכוב התפתחותי. בתי הספר שלנו ממוקמים בבני ברק, ובעיקר בפרדס כץ. יש לנו כ-250 תלמידים, שרובו  תושבי בני ברק והשאר מגיעים מישובי הסביבה.

"התלמידים מגיעים אלינו מגיל 6, אחרי הגן, לפי חוק חינוך מיוחד, ונמצאים אצלנו במסגרת עד גיל 21. המוטו המיוחד אצלנו בחינוך הוא שאמנם העבודה שלנו היא עבודה עם חסד, אבל אנחנו לא עושים חסד עם התלמידים. הם אזרחי מדינת ישראל, ולפי החוק מגיע להם חינוך מיוחד לצרכיהם והם זכאים לכך, כלומר שצריך מקסימום מקצועיות ומקסימום אבזור וכלים כדי לתת להם את הטופ שמגיע להם. בתי הספר שלנו מתמחים מאד בתת"ח (תקשורת תומכת חלופית). כמו כן, אנחנו עובדים עם המשפחות באופן צמוד ורציף", היא מדגישה. "ההורים הם חלק בלתי נפרד בבניה של תוכנית הלימודים, הם שותפים מלאים איתנו. אנחנו רואים חשיבות עליונה להציג בפני להראות ההורים את התוצאות, כי בעצם לרוב ההורים  מרוכזים ב'אין'  ובלקות של הילדים, במה שהם לא הצליחו להיות, ואנחנו עובדים איתם להראות את ה'יש', את הכישורים ואת היכולות שנחונו בהם. פעמים רבות, באמצעות העבודה שנעשית בבית הספר ע"י הצוות הפרארפואי, הילדים מצליחים להיות מובנים יותר לסביבתם ומשכך הם והופכים לחלק בלתי נפרד מהמשפחה. ילד שיש לו הגדה של פסח או דף פרשת השבוע בסמלים, מצליח להעביר במסגרת שולחן השבת את פרשת השבוע או עניני החג כשאר בני המשפחה. באמצעות חומרים מותאמים הילדים מצליחים לבטא עצמם.

אנחנו עובדים חזק על להכניס את הילדים לקהילה. יש לנו פרויקטים שונים של התנדבות בתוך הקהילה, כמו חלוקת  ערכות בשמים בביה"ח מעייני הישועה במוצאי שבתות. הערכות שמכילות עשבי הרחה שגדלו שצמחו במשתלת בית הספר ונארזו ע"י התלמידים.  התנדבויות בגני ילדים וכו'. הרבה עבודה מושקעת בהנגשת והרחבת  השיח הקהילתי והחברתי. במסגרת פרויקט גדו"י 'לאורם נלך', התלמידים  לומדים לזהות תמונות של רבנים חשובים בקהילות השונות (תמונות של גדולי ישראל מכל הזרמים). התלמידים נחשפים ולומדים על עיקרי הנהגתם של גדולי ישראל מוסיפים ידע המאפשר להם לקחת חלק בשיח החברתי והמשפחתי. כמו גם מתקיימים מפגשי אקטואליה. במסגרת המפגשים קוראים את כותרות עיתוני היום, שמחות וארועים בחצרות השונים, מספרים על ארועים וחדשות מכל רחבי העולם:  עוברבאיזו חסידות היתה חתונה, מי נשיא ארה"ב הנבחר ועוד כל זאות על מנת  שיוכלו לטול  חלק ולהכיר את השיח  מהקהילה. אם פעם היו אומרים שילדי חינוך מיוחד חיים בועה נפרדת ומבודדת, היום קים שינוי מבורך בנושא. המוטו שלנו הוא להיות עם המשפחות, בתוך המשפחות. אנחנו גם מזמינים את המשפחות אלינו, עם האחים של הילדים, ועושים תכניות הווי עבור האחים ובני המשפחות בחודשי הקיץ כדי שגם האחים יהיו חלק מהווי בית הספר ויהנו מהרווחים בהיותם אח לילד מיוחד".

מילכי רכניצר, מנהלת מערך הדיור של אוהל שרה: "מערך הדיור שלנו מיועד לילדים שסיימו גילאי בית הספר, אחרי גיל 21. חלקם עוברים למרכזי תעסוקה – יש לנו 3 מרכזי תעסוקה, וזה בעצם ההמשך הישיר אחרי בית הספר, חלק מהדיירים עבור להתגורר במערך הדיור שלנו. הם יוצאים לעבודה מידי בוקר ככל האדם, כמו כל אחד שסיים את חוק לימודיו בבית הספר. הם יוצאים לעבודה, מי למרכז היום או המע"ש או לעבודה המסודרת בשוק החופשי. , כל אחד לפי הרמה שלו, לעבודה מותאמת לפי רמתו ולפי תוכניות הקידום האישיות שנקבעו בהשתתפותו. השאיפה היא לשלוח כמה שיותר לשוק העבודה החופשי, עם שכר מותאם – כמובן עם ליווי והדרכה ליציאה לעבודה. קיימים מגוון של עיסוקים ששכרם נקבע על פי הנוהל של שכר עבודה מותאם של התמ"ת. כל החניכים המועסקים במע"ש זוכים לתגמול בגין עבודתם בסוף החודש. אם בעבר היו חניכים מועסקים ע"י גורמים שונים בהיבט של חסד וללא תמורה. העידן הזה נגמר. היום המגמה היא שכל אדם גם אם יש לו מוגבלות זכאי לשכר הולם עבור עבודתו.

קארין טרבלסי: "זה מתחבר למה שאמרנו קודם, שמנו 'די' להבנה כביכול אנו עושים טובה לדיירים, אלא אנו עובדים איתם ממקום של זכויות, כך שעובד יקבל משכורת והמעסיק יקבל מקצועיות תמורת ההשקעה".

רכניצר: "הדיירים שלנו, מגיעים אחרי יום העבודה לדירות, דירות מושקעות במיוחד, בתוך הקהילה. אצלנו הדיירים גרים במרכז העיר, במקום הכי יוקרתי, בשכונות כמו 'מרום שיר' ו'גני טל' בב"ב, בבתים מעוצבים ומפוארים, מתוך חשיבה שמגיע להם הכל. הדירות מעוצבות  ברמת סטיילינג גבוהה, וגם התחזוקה שלה גבוהה. המסר שאנו רוצים להעביר להורים ולמשפחות הוא: 'אוהל שרה – אני בטוח'. אהל שרה הוא הבית הבטוח המאפשר בטחון, יציבות ותמיכה (ר"ת בי"ת) אצל ההורים, מרגע לידת ילד מיוחד מקונן הפחד מה יהיה כשאתבגר ולא אהיה לצדו והלחץ גובר ככל שאכן מתבגרים, ואוהל שרה נותן להם את המסר שיש מקום בטוח. אפשר להזדקן ברוגע, לצאת לעבודה, לגדל את שאר המשפחה, כי יש מקום שנותן את הכל לילד שלנו, מקום שממצה את היכולות שלו. הדירות  פתוחות 365 יום בשנה, ליל סדר לצד יום כיפור, כולל חופשת קיץ במלון פעם בשנה ומידי פעם חופשה בחו"ל לקבוצת העצמאים, ממש כל מה שנותן בית רגיל, ויותר מזה. החלום שלנו הוא רק להגשים עוד חלומות לדיירים, לחזק את העצמאות שלהם, לאפשר לכל דייר לסנגר את עצמו ולבחור את בחירותיו לחיים.  כדי  להגשים את כל החלומות האלה צריך לעמוד בסטנדרטים גבוהים. דיירת יכולה לבוא ולומר: אתמול המשפחה שלי יצאה למסעדה, גם אני רוצה לצאת למסעדה, או 'המשפחה שלי יצאה לחו"ל, ואני גם רוצה לצאת עם חברות'. זה דורש מאתנו לשאוף גבוה כל הזמן, וגורם לנו לרצות להגשים את חלומותיהם ומשאלותיהם של הדיירים שלנו".

טרבלסי: "הרעיון הוא לתת להם בכלל את האפשרות לחלום. כי המגמה בשנים עברו היתה: 'אני חושב בשבילך מה טוב בשבילך, ומחליט עבורך'. ואילו המקום בו אתה יכול לבקש ולחשוב בעצמך, זו איכות החיים האמיתית של האדם".

הפרויקט הייחודי: פרויקט חתונה

איך אתם רואים את המטרות של 'כנס המיוחד'?

טרבלסי: "חשיפה למשפחות אחרות, לאנשי מקצוע אחרים".

רכניצר: "מעבר לחשיפה, אנו יודעים שיש הרבה מאד אנשים בקהילה עם ילדים מיוחדים שמסתובבים ומחפשים פתרונות והמשפחה בקושי מתמודדת, מחפשת פתרונות לחגים וכו', בעוד יש להם סטיגמות שלהכניס ילד למוסד זה דבר נורא. לכן, חשוב לנו מאד לחשוף את הפתרונות שקיימים בשטח. את העובדה שיש אפשרות להבטיח עתיד איכותי לילדים  האלה. איכות  חיים ולעיתים  יותר ממה שהם היו חווים בבית. היחס לדיירים הוא חם ותומך לצד מקצועיות בלתי מתפשרת העומדת בתו איכות ISO . אנחנו מוצאים שינויים מבורכים ביציאה מהבית. מהמקום שבהם הבוגרים נשארים לבד אחרי שכולם פרחו מהקן. רק לאחרונה נכנסה דיירת, בת יחידה להוריה. לצד האהבה הגדולה שהעריפו הוריה עליה, היא מיעטה לצאת מן הבית. אחרי שהגיעה לדירות של אהל שרה והשתלבה בחוגים המגוונים, ובמפגשים החברתתים, ראינו פריחה והתעוררות מדהימה. ראינו חיות ורעננות".

טרבלסי: " אחד הדברים החשובים אצלנו הוא מתן  דגש ואפשרות בחירה לכל אחד, החל ממה יאכלו ועד הכנה לחיים שלאחר מכן. במקביל מפתחים כאן כבר בתחילה תרבות של פנאי, מה עושים, איך משחקים משחקי קופסה, איך לבחור, ואיך לתקשר עם החברים בזמן הפנאי. הדגש אצלנו הוא: אתה בן אדם, אתה מיוחד – אבל יש לך רצונות. אנו מעודדים את התלמידים לבטא את עצמם.  אנחנו גם מודעים לעולם הרגשי שלהם. גם כשהאינטליגנציה בנורמה הנמוכה, עדיין יש להם עולם שלם של רגש מאד עשיר שאנו מנסים לתת לו ביטוי. יש רצונות, יש שאיפות, יש רגשות של שמחה, כעס, תסכול, הנאה. בכל אחד מהילדים שלנו מצוי אדם שלם שצריך להתיחס לשלל הרגשותיו ולתת להם ביטוי ".

רכניצר: "בנושא של מעורבות בקהילה, אנו מכוונים להיות כל הזמן במקום של נותן ולאו דווקא מקבל. בעבר, נתפסנו כמקבלים, אבל אנו מתעקשים להיות בנותנים. יש דיירוים שלנו שמתנדבים ב"עלה" וב"עזרה למרפא". זה מעצים אותןםמאד, מעמיד אותם במקום של "מסוגל" של  "נותן,"  ותורם להם לעין ערוך.

"בדירות אנחנו מפעילים  רשת גמ"חים . ממקום של "נתינה". באחת  הדירות גמ"ח פקס ומייל וצילום מסמכים. זו גם ההזדמנות ללמד את הדיירים כישורי חיים ותקשורת חברתית. איך פותחים את הדלת, איך מקבלים אנשים, ידע טכני בהפעלת מכשירים כך הן לומדים להיות נותני שירותים. רשת הגמ"חים מציבה את דיירי אהל שרה במצב שהקהילה נדרשת אליהם וקונה מהם שירותים.

"עם הזמן, ראינו שבשביל לערב את הקהילה צריך גם לשפר ולהקפיד על הנראות של הדיירים. יצרנו קשר עם חברת הטיפוח  לוריאל, הולידה פעילות מתמשכת בתחום. לוריאל לקחה על אצמה לאמץ את דיירי אהל שרה. במסגרת זו היא בונה ומציידת חדרי טיפוח שיאפשרו לדיירות שיפור וטיפוח הנראות קרוב לבית. לוריאל ארחה את דיירות אהל שרה באקדמיה הפועלת במסגרת החברה. אהל שרה הפעילה מספר ימי "הפניניג " ומכירות של הלבשה והנעלה ואביזרי טיפוח על מנת להבטיח שכל אחת תוכל לבחור את מלתחתה על פי טעמה".

טרבלסי: "גם הבחורים, במסגרות לבנים, מקפידים היום על לבוש תואם בני ישיבה. הם ראויים מכל הסיבות  להראות הכי טוב שאפשר".

רכניצר: "כאמור, המוטו הוא 'אוהל שרה – אני בטוח'. השאיפה של אהל שרה היא לתת ביטוי מקצועי לצד מקום חם תומך ואוהב. להעביר מסר לכל ההורים ובני המשפחות כן, יש לילדים שלכם בית. בית לחיים. בית בטוח שמבטיח את כל הצרכים של הדיירים בכל התחומים בליווי מסור ונאמן עד 120."

לסיום, מספרת הגב' רכניצר על פרויקט מרגש מבית היוזמות של אוהל שרה. "במסגרת הגשמת החלומות, היו לא מעט חניכים ובוגרים שהביעו את רצונים להקים בית.  פרויקט 'בלב אחד' – הדרך המיוחדת להקמת בית מיוחד. הוקם במיוחד עבור אלו שנמצאו מתאימים לנישואין. במסגרת הפרויקט מתקיימת  הכשרה בת  חצי שנה בכל תחומי החיים:  ניהול בית, בישול, תקשורת בין אישית וכל הנושאים ההלכתיים הכרוכים בהקמת בית בישראל.  עשינו כברת דרך, ואהל שרה ממשיכה ללוות את הזוגות שנשאו כדת וכדין הלאה, כל החיים. הזוגות משתתפים בפגישות ייעוץ של אנשי מקצוע בתחום.  המטרה היא לתת לבני הזוג לחיות כזוג וכמשפחה באופן עצמאי ומבלי שאיש צוות ידור אתם באופן רציף.

קיבלנו לזה את ברכתם של גדולי הדור, ויש כמובן ליווי רבני לכל אורך הדרך. אנחנו מרגישים שחובתנו היא לתת מענה, גם אם הוא מורכב ולא פשוט, לאנשים שמבקשים ומסוגלים להנות מחיי זוגיות איכותיים במסגרת הקהילה והמשפחה".

"לצד כל העשיה המקצועית, וכפי שכבר עלה כאן בשיחה" מוסיפה ומסיימת את השיחה הגב' וינברג "אנחנו מאמינים כי כל העבודה המקצועית שלנו לצד המסירות והאהבה כי שדברה עליהם מייסדת אהל שרה כל הימים, משופרים לעין ערוך בתוך ה"כלים הנאים והדירה הנאה" שמרחיבה דעתו של אדם. לא כל שכן, אדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית בפרט ואנשים מיוחדים בכלל.

השארת תגובה