מתכוונים לרכוש דירה להשקעה? לפי הצעת החוק של שר הכלכלה, תצטרכו הרבה כסף

שר הכלכלה הנכנס, חבר הכנסת אלי כהן (כולנו) הגיש הצעת חוק שתאפשר לרוכשי דירות להשקעה, לקבל משכנתא בשיעור של 25% בלבד, ובמילים אחרות, על הרוכש להביא עמו הון עצמי ע"ס 75% מערך הנכס, האם היוזמה תועיל לניסיונות להוזלת מחירי הדיור?

חבר הכנסת אלי כהן כולנו
חבר הכנסת אלי כהן כולנו

באלו צעדים לא נקטו עד עתה ראשי האוצר וקבינט הדיור בניסיון להביא להוזלת מחירי הדיור, אין ספור יוזמות ובשורות שעלו מכיוונם של שר האוצר כחלון ושותפיו לדרך, לא הצליחו במשך כשנתיים להניע את השוק ולתת מגמה. יהיו שיאמרו להיפך, באותם שנתיים מחירי הדירות בישראל נסקו פלאים.

היום היה זה שר הכלכלה הנכנס אלי כהן (כולנו), שביקש להציג הצעת חוק ולפיה המדינה תקשה על משקיעים ברכישת דירה נוספת להשקעה על ידי הקשחת התנאים לקבלת משכנתא.

מדובר בהצעת חוק שמציעה להקשות עוד יותר את התנאים לקבלת המשכנתא למשקיעים, ולקבוע כי הם יוכלו לקבל מימון בשיעור 25% בלבד, כלומר להביא מהבית הון עצמי בשיעור 75%. כיום, משקיעים יכולים לקבל משכנתא בשיעור 50% בלבד מערך הנכס, בהשוואה לרוכשי דירה יחידה שיכולים לקבל מימון בשיעור 75% משווי הנכס הנרכש.

לדברי שר הכלכלה שיזם את החוק, "ההצעה באה על רקע התייקרות ריבית המשכנתאות בשנה האחרונה באופן שמגדיל את המשכנתא בכ-500 שקלים מדי חודש".

לדבריו, "עליית הריבית לטענת בנק ישראל היא על רקע המחסור במקורות מימון, וכשכך מדיניות הממשלה היא לתעדף רוכשי דירה ראשונה על פני משקיעים באמצעות מחיר למשתכן והפחתת נטל המשכנתא. היום בחוק כבר קיימת אבחנה בין רוכשי דירה ראשונה שמקבלים 75% מימון ולבין משקיעים שמקבלים עד 50% מימון. וכשכך הצעת החוק נועדה לתעדף רוכשי דירה ראשונה ולתרום להורדת עליית המשכנתאות".

השארת תגובה