תושבים בצפון: חיזבאללה חופר לנו מתחת לבית

תושבי המושב זרעית הסמוך לגבול עם לבנון טוענים שחיזבאללה חפר מנהרות לתוך היישוב ■ בעקבות מה שנראה כהתעלמות צה"ל מהסכנה האפשרית, הם מתכוונים לבצע בעצמם חפירות כדי לאתר פירי מנהרות

מושב זרעית. צילום: ניר ודל
מושב זרעית. צילום: ניר ודל
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

תושבי היישוב זרעית שבגבול עם לבנון טוענים כבר תקופה ארוכה כי הם נחשפים לרעשי חפירות מתחת לבתיהם ומדובר, לדבריהם, במנהרות שחופרים אנשי ארגון הטרור חיזבאללה. בתחילת השבוע הם פנו ללשכת אלוף פיקוד הצפון החדש, אביב כוכבי, וביקשו לשוחח עימו על הנעשה.

הסכנה הנשקפת ממנהרות הגיעה לתודעה בעוצמה בעקבות מבצע 'צוק איתן', במהלכו התגלו מנהרות של חמאס לעבר יישובים ישראלים. התושבים בזרעית שהבינו כי מנהרות מסוג זה עשויות אכן להיות גם באזור הצפון שבו והפצירו בצה"ל לטפל בנושא – אך לא נענו.

בשבוע שעבר, למשל, אמר קצין ההנדסה הראשי בצה"ל, תת אלוף אושרי לוגסי, כי כי "בניגוד למה שראינו בעזה- בגבול הצפון אין מנהרות. ככל שאני יודע, אין תשתית גדר מתחת לקרקע בגבול הצפון".

אלא שאת התושבים זה לא מרגיע, והשבוע, בתום ישיבה סוערת, הם החליטו לבצע בעצמם חפירות במקומות שנראים להם כחשודים.

יוסי אדני, יושב ראש ועד המושב אמר כי "בישיבה שקיימנו קיבלנו החלטה לבצע את החפירות בעצמנו כי הצבא לא מראה נכונות לעשות את זה. התחלנו בהיערכות לוגיסטית בנושא וברגע שנהיה מוכנים אנחנו נודיע לצבא על היום שאנחנו מבצעים את העבודות ונבצע אותן בעצמנו". אמר.

לדבריו, "יש לנו נקודות מוגדרות שבהן אנחנו חוששים להימצאות מנהרות. אנחנו מעריכים ויודעים על קיומו של נתיב אחד של מנהרה, ולאורכו נבצע חפירות בשלוש מוקדים" ציין אדוני.

ששון יחזקאל, קבלן עפר ממרכז הארץ הודיע לתושבים יירתם למשימה בניסיון להביא פתרון לתעלומה שמטרידה מאוד את התושבים במושב השקט. הצבא, כנראה, יערים עליו קשיים, כיוון שלדבריו "בצה"ל ביקשו  ממני מספר פעמים לא לעשות את זה בעצמי כי יש בעיה בנוגע לכך. אנחנו עוד בודקים את זה".

את חברי המזכירות בזרעית הסירוב של צה"ל לא מרגש, והם יבצעו את החפירה בין אם בצבא ישתפו פעולה ובין אם לא. "אנחנו רוצים לאשר או לשלול את החששות שלנו. אנחנו לא יכולים להשאיר דבר כזה ללא תשובה. אין ספק שקיימות מנהרות ושחיזבאללה מנסה לחפור ולהגיע לשטח ישראל. תמיד נהיה מודאגים".

יצוין כי בחודש ספטמבר האחרון פנה מזכיר היישוב, עופר שמיר, אל אלוף פיקוד הצפון דאז, יאיר גולן, שבו הזהיר מפני מנהרות: "חשוב שתיקח את העניין ברצינות גמורה. לא מדובר בקבוצת מבוהלים, אלא בתושבי הצפון המנוסים לאורך השנים. נתיב המנהרה חוצה את המושב לרוחבו, היא מתחילה בכפר מרווחין שבדרום לבנון וממשיכה לעבר היציאה הדרומית של המושב", כתב בין היתר. העתקים מהמכתב נשלחו גם ללשכותיהם של ראש-הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל ומבקר המדינה. בוועדת החקירה שבטח עוד תקום בנושא, איש לא יוכל לומר שלא ידע.

השארת תגובה