"כופרים שדינם מוות": פרטי החקירה הותרו לפרסום: אירועי הירי בחיפה – טרור

כתב אישום הוגש נגד מחמד שינאוי, ערבי תושב שכונת חליסה בחיפה , שביצע את פיגוע הירי בחיפה במהלכו נרצח גיא כפרי הי"ד ונפצע קשה הרב יחיאל אילוז. פרטי החקירה העלו באופן חד משמעי – מדובר בפיגוע על רקע לאומני

זירת פיגוע הירי בחיפה (צילום: דוברות איחוד הצלה)
זירת פיגוע הירי בחיפה (צילום: דוברות איחוד הצלה)

פרטי החקירה הותרו לפרסום: הבוקר (שני) הותרו לפרסום פרטי החקירה מרצח נהג ההסעות גיא כפרי הי"ד ופציעתו של דיין הגיורים הרב יחיאל אילוז. מפרטי החקירה עולה כי המחבל הוא מחמד שינאוי, ערבי תושב שכונת חליסה בחיפה שהחליט לבצע פיגוע טרור נגד יהודים.

כבר בשעות הערב של יום הפיגוע, התבררה לחוקרי המשטרה ושירות הביטחון הכללי זהותו של החשוד והם החלו בפעולות לאיתורו. לאחר שהסגיר את עצמו, הועבר שינאוי לחקירת שב"כ בשיתוף משטרת ישראל ובחקירתו עלה כי ביצע את הפיגוע באמצעות רובה "קרלו", אותו רכש קודם לכן והתאמן עליו בחורשות סביב חיפה, בשל מניע לאומני ושנאת יהודים.

השתלשלות הפיגוע, כפי שעלה מהחקירה.  מחמד הגיע לעיר התחתית בחיפה בשעות הבוקר, שם זיהה יהודי חרדי, הרב יחיאל אילוז, עקב אחריו, ובהמשך ירה בו ופצע אותו באורח קשה.

במהלך החקירה התברר כי בעת מנוסתו מהזירה, ביצע מחמד ירי נוסף לעבר אישה יהודייה שזיהה בסמוך, בלא שזו נפגעה. בהמשך מנוסתו לעבר שכונת מגוריו חליסה, זיהה מחמד בחור יהודי נוסף, גיא כפרי הי"ד – ירה בו והרגו.

מחמד המשיך את מנוסתו, תוך שהוא מסתיר את הנשק בו ביצע את הפיגוע, יחד עם חפצים אישיים נוספים, בחורשה הסמוכה לבית הוריו.

עוד עלה בחקירה כי לאחר הירי, קיבל מחמד סיוע משני חבריו: חאלד עאדל סלימאן אבו כליב ואהאב איוב מחמוד יוסף. המחבל פגש בשניים וביקש מהם כי יסיעו אותו לרחוב ברנר בעיר חיפה, וכן שיתף אותם בכוונתו לגנוב אופנוע משליח מזון שהזמין למקום. בנוסף, מחמד ביקש, וקיבל מאהאב יוסף, סכין קצבים חדה לצורך הגנה עצמית.

בחקירה בשב"כ התברר כי מחמד ביצע את הירי על רקע לאומני ומתוך שנאת יהודים. בעברו היה מעורב בהצתת כלי רכב של יהודים במהלך מלחמת לבנון השנייה.

בנוסף, עלה בחקירה כי שנאתו ליהודים של מחמד התחזקה בשנים האחרונות, במקביל להתחזקות דתית ולתובנה כי היהודים הינם "כופרים שדינם מוות".

עוד התגלה בחקירה, כי זרז לביצוע הפיגוע על-ידי מחמד היה העובדה שהוא כונה על-ידי ידידתו "ציוני יהודי" ו"אוהב יהודים". כזכור, לאחר מעצרו הגנה עליו ידידתו וטענה בפני כלי התקשורת שהוא לא ביצע את הפיגוע.

יצוין עוד, כי במסגרת החקירה נעצר ונחקר קטין, אשר נשלח על-ידי מחמד שינאוי, זמן קצר לפני ביצוע הפיגוע, להביא את הנשק, בו בוצע הפיגוע.

היום (שני) הוגש ע״י פרקליטות מחוז חיפה, כנגד מחמד שינאוי כתב אישום בבית המשפט המחוזי בחיפה, בין השאר, בגין רצח, ניסיון לרצח, פעולה בנשק למטרות טרור ועוד. כנגד חאלד אבו כליב ואהאב יוסף הוגשו כתבי אישום בגין מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, שיבוש מהלכי משפט ועוד. בנוסף הוגש כתב אישום כנגד הקטין אשר סייע למפגע מחמד שינאוי.

השארת תגובה