דמעות וכאב מפוני ״עמונה״ ימהלו בדמעות שמחה וצפייה לעתיד החדש הצפוי ומקווה

ה'דיל' הראשון שמסדר לנו טראמפ אולי לא יכלול העברת השגרירות לירושלים, אבל הוא עשוי לפתור באופן חלקי את מצוקת הדיור החרדית ולהוות הישג לאומי ממדרגה ראשונה

עמונה
עמונה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בתשובה לשאלה על חידוש הבנייה ביהודה ושומרון, ענה דובר הבית הלבן: ״ישראל הינה בעלת ברית וותיקה וחשובה ביותר״, והוסיף כי בפגישה הבאה של הנשיא דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו – הנושא יועלה.
הבנתם?

לא דחוף! לא קריטי! לא שוברים כלים! לא רק שהטון השתנה, גם התוכן. לא עוד איומים במשבר והצהרות דקלרטיביות בגנות ההתיישבות והמתיישבים. זמירות חדשות מגבעת הקפיטול. יש לנו אחות בבית המלך.

מאידך, נושא העברת שגרירות ארה״ב לירושלים הבירה, הצטנן! על הצו הנשיאותי להקמת חומה בגבול מקסיקו חתם הנשיא החדש, אבל העברת השגרירות הישראלית לירושלים לא בראש סדר היום בוושינגטון.

גם נושא פינוי עמונה הופך להיות מוחלט וסופי! ובצדק. ״סופיות הדיון״. עם כל הכאב והצער על פינוי יהודים בגלל היותם יהודים מאדמת מולדת. במלחמה על יישוב ארץ ישראל רבתי, צריכים להקריב קרבנות. ארץ ישראל נקנית בייסורים.

הנשיא דונאלד טראמפ, כסוחר ממולח ובעל ניסיון – למרות היותו פוליטיקאי מתחיל – מבין. מה שחשוב זה ה״תכלית״. חידוש הבנייה ביהודה ושומרון, זו ״אמירה״ מעשית, תכליתית ומשמעותית ביותר. הסכמה אמריקאית מהווה שינוי תפיסה ושינוי סדרי בראשית. העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, עם כל חשיבותה ההיסטורית, אינה יותר מהצהרה דקלרטיבית.

ההבטחה תמוסמס, ואולי תמומש ביום מן הימים. לא כעת. יתכן שהשגריר המיועד, דיוויד פרידמן, יהודי ציוני חם, יקבע את מקום מגוריו בדירתו הקיימת בירושלים וזו תהיה הפשרה. אולי העברה חלקית של מספר מחלקות, בעוד תקופת זמן. הערבים יישארו עם הדקלרציה….
והרגשה של הצלחה וניצחון. היהודים, לעומתם, יישארו עם בנייה מסיבית מחודשת, שתשנה את פני ואופי השטח ותסכל כל אפשרות לפינוי עתידי. ״יצא הפסדו בשכרו״. כך נוהג סוחר מוצלח. לא פוליטיקאי החי, ניזון, ומתנהג על פי מילים, דיבורים והצהרות ריקות מתוכן.

זו בדיוק צריכה להיות ההתנהגות של הממשלה ב״עמונה״. הבג״ץ פסק את דברו ואין מקום לערעור נוסף, דחייה, או הרהור חדש. סוף פסוק. ״עמונה״ תהיה המצבה, גל-עד לשלטון אובמה, שאינו. ב״ה.

הנחמה, שמכאן תצא הבשורה. חידוש הבנייה ביישובים ואפשרות לחקיקת ״חוק ההסדרה״ שיסדיר סופית את הבנייה היהודית ביהודה ושומרון. דמעות וכאב מפוני ״עמונה״ ימהלו בדמעות שמחה וצפייה לעתיד החדש הצפוי ומקווה.

כשיש לך אויבים מבית, בתוך המחנה. דלטורים אוכלי קורצא ומלשינים בני עמך, זו התוצאה ומכאן הבעיה. עם הערבים היינו מסתדרים! עם השמאל היהודי זה הרבה יותר קשה. לאורך הדורות ובמהלך ההיסטוריה, השונאים הכי גדולים יצאו מתוך המחנה. פרשת השבוע. דתן ואבירם. ללמדך שאין חדש תחת השמש.

חידוש הבנייה לפחות בגושים, ביהודה ושומרון, סיפוח גוש עציון, מעלה אדומים ואולי העיר אריאל, יפתחו ויאפשרו אפשרויות בנייה חדשות ומסיביות לאלפי זוגות צעירים ומשפרי דיור. זה לא הפתרון המיוחל! אך הדבר בהחלט יהווה הקלה ותוספת משמעותית, באזורים הקרובים למרכז הארץ.

סוד גלוי הוא שחלק מהמצוקה הקיימת ועליית המחירים המטורפת, נובעים מצמצום קרקע זמינה לבנייה באזור המרכז, ירושלים ואזורי הביקוש. הפשרת 2500 יח״ד ביהודה ושומרון היא קרן שמש בודדת! אך כזו, שמבשרת על האביב.

בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים, מדברים על הכנסה לדיון והפשרת היתרי בנייה לאלפי יח״ד שעוכבו לבקשת הממשלה ברמות, רמת שלמה, גילה ועוד אזורים שהוגדרו כ״מעבר לקו הירוק״. הוצאת היתרי בנייה חדשים בירושלים רבתי, מהווה בשורה גם לציבור החרדי שקופח בהחלטה האחרונה.

בנייה חדשה בביתר, עמנואל, מודיעין עילית, קרית-ספר וכדומה – צפויה לפתור חלק ממצוקת הדיור החריפה במגזר.

זה לא צפוי לקרות מחר. גם לא מחרתיים. זו מטרה וכוונה רצויה, שצריכה רצון טוב, התארגנות חכמה, הכנה עניינית ובעיקר: שת״פ ו/או התעלמות שבקריצה, מצד וושינגטון הבירה. בדיוק כמו בעבר, עד תקופת אובמה.

יתכן ו״עמונה״ הינה הקרבן! חבל, כואב. אבל את הח-ן עושים בסוף. עמונה הינה פירור, גרגר על מזבח המאבק.

באם הישארות השגרירות האמריקאית בתל אביב תהיה המנחה, וגלולת ההרגעה לפלשתינאים ולמדינות ערב – זו מנחה קטנה, וכדאית יחסית לתמורה הגדולה. ״תפסת מרובה לא תפסת״.

בשח-מט כמו בעסקים, לפעמים מקריבים פיון-חייל, בשביל המלכה. כיצד יצליח הנשיא דונאלד טראמפ כנשיא הגדולה שבמעצמות, איננו יודעים. בעסקים הוא הצליח. גם פוליטיקה ומדיניות זה סוג של עסקים.

השארת תגובה