דו"ח משרד הבריאות חושף: רשימת בתי החולים בישראל המזוהמים ביותר

משרד הבריאות חושף השנה לראשונה את מדד הזיהומים הנרכשים בבתי החולים בישראל בשל הכנסת צנתר. בראש הרשימה 'הדסה הצופים' ולניאדו בנתניה, בתחתית העמק • לכל הנתונים

בית חולים (אילוסטרציה)
בית חולים (אילוסטרציה)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

משרד הבריאות פרסם הבוקר (רביעי) לראשונה את המדד של שיעור הזיהומים הנרכשים בזמן אשפוז בכלל בתי החולים בארץ בשנת 2015. זאת, כתוצאה מהכנסת צנתור, פעולה שגרתית בימי אשפוז של מטופל.

מהממצאים עולה כי בקרב בתי החולים הגדולים, בביה"ח רמב"ם בחיפה השיעור הגבוה ביותר ואילו בביה"ח סורוקה שבבאר שבע שיעור הזיהומים הכי נמוך. בקרב בתי החולים הבינוניים, 'הלל יפה' בחדרה הכי מזוהם, 'העמק' בחיפה הכי סטרילי ובקרב בתי החולים הקטנים, 'הדסה-הר הצופים' המזוהם, 'שרון' בפתח תקווה הכי נקי.

ברמב"ם שיעור הזיהום עומד על 6 זיהומים ביחס לאלף ימי צנתר. במקום השני הדסה עין כרם ואיכלוב על 4.1 זיהומים ביחס לאלף ימים. במקום השלישי שיבא עם 3.9, ברביעי בילינסון עם 2.9 וסורוקה במקום האחרון עם 0.9 בלבד.

ביה"ח הבינוניים: הלל יפה עם 6.6 זיהומים ביחס לאלף ימי צנתר, ברזילי עם 5 זיהומים, שערי צדק עם 4.8, כרמל 4.1, קפלן 3.3, מאיר 2.9, אסף הרופא 2.3, וולפסון 2.1, נהריה עם 1.8 ובית חולים העמק סוגר את הרשימה עם 0 זיהומים.

ביה"ח הקטנים, הדסה הר הצופים עם שיעור זיהומים של 8.3, לניאדו בנתניהו מיד אחריו עם 7.5, פוריה 5.7, זיו 5.3. ביה"ח שרון סוגר את הרשימה עם 1.3 זיהומים לכל אלף ימי צנתר.

ברשימה לא נכללו, ביה"ח יוספטל באילת בשל מיעוט מקרים, ביה"ח מעיני הישועה ובני ציון, בשל העברת נתונים שגויים.

 

בדו"ח שנחשף נמדד רק זיהום מסוג אלח דם – זיהום שמקורו מצנתר מרכזי שמגיע לאחד מכלי הדם הקרובים ללב. מדובר בזיהום השכיח ביותר שאותו ניתן לרכוש בהשפעת תנאים חיצוניים לחולה, כמו תנאי היגיינה וסטריליזציה ירודים של הצוותים המטפלים, מספר הכנסת צנתרים גבוה למטופל, אופן הכנסתו או הטיפול בו וכן משך זמן האשפוז לפני הכנסת הצנתר.

"מכת הזיהומים בבתי החולים היא מגיפה לכל דבר המאיימת על מערכת הבריאות", אמר שר הבריאות יעקב ליצמן. "אנו רואים את המלחמה בתופעה הקשה כיעד עליון. הנתונים הקשים מחייבים אותנו לנקוט בתהליכים ופעילויות אינטנסיביות במטרה לצמצום ניכר בשיעור הזיהומים בבתי החולים ובמוסדות לאשפוז ממושך. משרד הבריאות מוביל ביוזמתי שורת צעדים דרסטיים שימשיכו להביא את השינוי הנדרש בתחום הזיהומים, בהתאם לקביעת גורמי המקצוע".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף: "אנחנו מציבים את הטיפול בזיהומים במרכז העשייה שלנו. לשם כך גיבשנו תכנית לאומית לצמצום זיהומים הכוללת גם מודל תמריצים לבתי החולים שישתפרו, ולא פחות חשוב מכך, פרסום שקוף של הנתונים לציבור. בשנה האחרונה בתי החולים ריכזו קשב ניהולי גדול בעניין ואנחנו נלך ונשתפר בתקופה הקרובה ונמשיך בדיווח מלא לציבור".

 

תגובת ביה"ח רמב"ם: "כמרכז העל הגדול בצפון רמב"ם קולט למחלקת הטיפול נמרץ שלו את המקרים הקשים ביותר של טראומה וכוויות בצפון. מדובר במאושפזים שזקוקים לזמני אשפוז ארוכים במיוחד והדבר משפיע על שיעור הזיהום הנרכש. כדי להתמודד עם הבעיה נעשו לאחרונה מספר צעדים כמו למשל פיצול של מחלקת טיפול נמרץ לטיפול נמרץ פנימי וטיפול נמרץ כירורגי".

מבית החולים הלל יפה נמסר: "בית החולים פועל נמרצות לשם צמצום זיהומים נרכשים. הדבר נכון בכלל מחלקות בית החולים והיחידה לטיפול נמרץ כללי ביניהן. בית החולים התריע שוב ושוב כי התנאים הפיזיים ביחידה קשים ואינם מאפשרים סביבת עבודה הולמת ולפיכך פעל רק לאחרונה לשיפוץ ושיפור תשתית היחידה. בשיתוף עם הנהלת משרד הבריאות עוסק בתכנון והוצאתה לפועל של תוכנית הרחבה נוספת ליחידה. מדובר כאמור בהיבט אחד של מחולל זיהומים וביחידה לטיפול נמרץ כללי בלבד כפי שמופיע בדו"ח משרד הבריאות ואינו מעיד על כלל הנעשה בבית החולים".

 

השארת תגובה