דוח צוק איתן • בנט: "רעידת אדמה"; יעלון: "מדליף מקושש לייקים"

דו"ח צוק איתן עמד הבוקר במרכז כנס המכון למחקרי ביטחון לאומי. נפתלי בנט, שטען כי הקבינט לא ניהל דיונים על המנהרות, אמר כי "חשיפת הדו"ח תהיה רעידת אדמה". יעלון, שסופג את עיקר הביקורת, השיב: "אני רואה הבוקר שוב פוליטיקאים שאין להם שום קו אדום"

בוגי יעלון ונפתלי בנט (צילום: הכנסת)
בוגי יעלון ונפתלי בנט (צילום: הכנסת)

לקראת חשיפתו של דו"ח מבקר המדינה על 'צוק איתן' ולאור הפרסומים הבוקר של חלקים מתמלילי ישיבות הקבניט, הבהיר שר החינוך נפתלי בנט, כי "דוח צוק איתן הוא רעידת אדמה ביטחונית, שלצידה הזדמנות. מדוח מבקר המדינה עולה תמונה ברורה: הקיבעון המחשבתי של קברניטי המדינה הוא שורש הכשלים".

הדברים נאמרו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), שם התייחס בנט בהרחבה ל'צוק איתן'. "אני מברך על ההחלטה לפרסם את דוח צוק איתן", אמר בנט בפתח דבריו. הוא הוסיף, "קונספציית הקיבעון הבטחוני קרסה, ואנחנו צריכים לעבור לתפיסת ביטחון חדשה, לא עוד קיבעון ודשדוש, אלא ניצחון. ניצחון ברור ומוחלט. ניצחון שאינו מצריך הסברים ותירוצים. ניצחון שאינו מצריך יחסי ציבור, אלא שמדבר בעד עצמו, ללא מילים. לא עוד מלחמה של 50 יום שנגמרת בתיקו".

בנט הוסיף: "עלינו לעבור מקיבעון מחשבתי לחדשנות יוזמת. להציב לצה״ל יעד בהיר של ניצחון. כשזה מה שנדרוש, זה מה שנקבל. ניצחון הוא לא מילה גסה, ניצחון הוא המטרה היחידה של צבא היוצא למלחמה. ביטחון אזרחי ישראל תלוי בכך שישראל תחזור שוב לנצח. אני קורא לראש הממשלה לכנס קבינט בטחוני על מנת לדון בלקחי המבצע ובתיקונם".

אחרי שר החינוך עלה שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, מי שעומד במרכז הדו"ח ולפי הערכות צפוי לספוג את עיקר הביקורת. "אני עוקב בימים האחרונים אחר הדיון הציבורי על פרסום דוח המבקר. מנהיגות לא חוששת מפרסום דוח גם אם הוא ביקורתי כלפיה וגם אם היא חלוקה עליו".

יעלון תקף את ההדלפות והציטוטים, תוך שהוא רומז לבנט: "לצערי, אני רואה הבוקר שוב פוליטיקאים שאין להם שום קו אדום, פוליטיקאים המדליפים מהדו"ח כדי לקושש עוד לייקים בטוויטר ובפייסבוק מי שעושה זאת לא ראוי למנהיגות".

יעלון הסביר את החלטותיו בעת המבצע: "אם היינו פועלים בצוק איתן לפי סקרים היינו שקועים בביצה העזתית. צוק איתן היה מערכה קשה כמו כל מלחמה, רבים איבדו את חייהם. הגדרנו במדויק, טרם המערכה, את יעדיה והשגנו אותם. מאז חמאס חלש ומורתע והדרום נהנה משקט חסר תקדים. זו דוגמה למנהיגות אחראית ושקולה שמחזיקה ידיים על ההגה, גם כשיש פוליטיקאים שיורים בתוך הנגמ"ש ומפיחים רוחות בציבור".

שר הביטחון לשעבר הוסיף, "מנהיגות אינה חוששת מפרסום דו"ח גם אם הוא ביקורתי כלפיה וגם אם היא חולקת עליו. מנהיגות לא עושה פוליטיקה תוך כדי מערכה צבאית או אחריה. מנהיגות אינה מובלת על ידי סקרים".

השארת תגובה