8 דברים שחשוב שתדעו על בריאות העיניים שלכם

חשוב שתדעו: שראייה טובה אינה ערובה לעיניים בריאות • מהם סימני האזהרה המחייבים פנייה מהירה לרופא עיניים? איך "מרגישות" עיניים של מעשנים? מהן התרופות שעשויות להזיק או להשפיע על עיניכם ולמה משקפי שמש הם לא רק אקססורי? • פרופ' גיא קליינמן, מנהל שירות הקטרקט במרכז הרפואי קפלן ומנתח לייזר במרכז הרפואי "הדסה אופטימל" מסביר ומזהיר

רובנו לא נוהגים לדבר על מחלות ובעיות רפואיות. אנחנו גם לא פונים לרופא לפני שהתסמינים מכריעים אותנו. כך שאם לא חוויתם קשיי ראייה, דלקת, יובש בעיניים, קושי בהרכבת העדשות ועוד, רוב הסיכויים שלא תפגשו רופא עיניים לבדיקה שגרתית. אז מה חשוב שתדעו?

1. אל תתעלמו מתסמינים חריגים, גם אם חלפו מיד!
איבדתם את הראייה בעין אחת לכמה רגעים? – פנו בדחיפות לרופא עיניים או לחדר מיון. תסמין זה עלול לרמז על אירוע מוחי חולף. סימן נוסף שדורש התייחסות מיידית ועלול להעיד על בעיה מוחית הוא ראייה כפולה. ראוי להתייחס באופן רציני גם לשינוים בחדות הראייה ולראייה "עכורה" ("נקודה", "זבוב" "יתוש בעין", "חוטים") ולהבזקים בעין. ייתכן שמדובר בתסמינים של היפרדות זגוגית העין – מצב המתרחש כאשר הנוזל דמוי הג'ל הממלא את העין מתנתק מדופן העין, בתהליך זה הוא עלול לקרוע את הרשתית אליה הוא מחובר ומצב זה יכול להוביל לכניסת נוזלים מתחת לרשתית ולהפריד אותה ממקומה – מצב המסוכן לראיה.

2. רואים 6/6? תופתעו לשמוע שהראייה שלכם לא מושלמת
ראיה טובה (6/6) אינה ערובה לבריאות העין. חדות הראיה אינה המרכיב היחידי החשוב בראייה אלא גם שדה הראייה. במחלת הגלאוקומה, למשל, שדה הראיה נפגע לפני שנפגעת חדות הראיה. לכן, במיוחד כאשר הפגיעה אינה סימטרית, לעיתים שמים לב לפגיעה בשדה הראיה, רק בשלבים מאוד מתקדמים של המחלה כשהיא מגיעה גם למרכז הראיה ופוגעת בחדות הראיה. בשלבים אלו הטיפול כבר מוגבל ביותר אם בכלל. חשוב לחדד את העובדה שבגלל שיש לנו שתי עיניים לרוב אנו לא שמים לב לפגיעה בשדה הראיה ואף בחדות הראיה בעין אחת עד שהעין "הטובה" נפגעת.

3. משקפי שמש הם הרבה יותר מאביזר אופנתי
במדינה שטופת שמש כמו ישראל, קרני UV עלולות לפגוע בעיניים כשם שהם עלולות לפגוע בעור. הן מעלות את הסיכון לקטרקט, להזדקנות העין ולסרטן העין. בנוסף, חשיפה ממושכת לקרינת UV היא הגורם העיקרי להתפתחות פטריגיום – מחלה ניוונית כרונית של הלחמית (לובן העין), הגורמת לגירוי ואי נוחות בעין, לעיתים לאסטיגמציה (צילינדר), אשר יכול לפגוע בראיה, אי יכולת להרכיב עדשות מגע, ופגיעה במראה האסתטי. לכן מומלץ לחבוש משקפי שמש.

4. שימו לב: תרופות רבות משפיעות על בריאות העיניים
שימוש ממושך בסטרואידים עלול לגרום לגלאוקומה ולקטרקט. תרופות נוגדות אלרגיה, תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, בשינה, נוגדי דיכאון, משככי כאבים שונים ועוד עלולות לגרום לתופעות לוואי, כגון יובש בעיניים. יתר על כן, חשוב לדעת שגם שימוש בטיפות עיניים, לכאורה טיפול מקומי, עשויות להחמיר מחלות מסוימות ולהשפיע על בריאותכם הכללית. סוג אחד של טיפות עיניים להורדת הלחץ התוך עיני עלול לגרום להופעת או להחמרת אסתמה. טיפות עיניים המשמשות להרחבת האישון (כמו אטרופין) עלולות לגרום לקצב לב מואץ, בחילה והקאה, בלבול, הכרה מעורפלת ועוד. כדי להימנע מתופעות לוואי לא רצויות, מומלץ לדווח לרופא משפחה או עיניים, בפירוט, גם אם לא נשאלתם מהן התרופות שאתם נוטלים. מומלץ לקרוא את העלון המצורף, גם אם מייגע, של התרופות שאתם נוטלים ולקרוא באתרים זמינים, כמו drugs.com מהן תופעות הלוואי הידועות של כל התרופות הקיימות כיום.

5. מעשנים ? לא רק הריאות והעור שלכם סובלים
עישון סיגריות פוגע בכל איבר בגוף, גם בעיניים! עישון, אקטיבי ופאסיבי, מכפילים את הסיכון לסבול מתסמונת עיניים יבשות לצמיתות, בהשפיעו לרעה על איכות הדמעות. בעיה שתחריף בעבודה ממושכת מול מחשב ובשימוש אינטנסיבי בעדשות מגע. עישון גורם לדלקת בלחמית, הקרום השקוף המצפה את החלק הלבן בעין ואת פנים העפעפיים. בנוסף, מחקרים מעידים, כי עישון סיגריות מכפיל את הסיכון לקטרקט ומעלה בכפי 3 את הסיכון למחלת ניוון רשתית בגיל המבוגר, המסכנת את הסובלים ממנה בעיוורון.

6. שימוש לא נכון בעדשות מגע מסכן את הראייה !
מדי שנה נפגעים אלפי משתמשים מבעיות קשות הכרוכות בשימוש לא הולם ומסוכן בעדשות מגע. שינה, שחייה (אפילו עם משקפת), הרכבתן לזמן ממושך, אי שטיפת ידיים לפני, אי החלפת "מחסנית" ועוד גורמים לנזק לעיניים שמתבטא ביובש, כאבים, אדמומיות, דלקות, זיהומים חריפים, צניחת עפעפיים ופגיעה בקרנית עד כדי עיוורון. עדשות מגע מפחיתות את מעבר הדמעות ופיזורן ואת אספקת החמצן לקרנית. כאשר זרימת הדמעות משתנה בגלל עדשות המגע, גופים וחלקיקים זרים וחיידקים נשארים זמן רב יותר במגע עם הקרנית וגורמים לזיהומים חמורים. גם התמיסות הרב תכליתיות לניקוי עדשות המגע, עלולות לגרום לאלרגיות ולגרום לנזק מצטבר לעיניים. לכן מומלץ להפחית את השימוש בעדשות למינימום ולפנות לרופא מומחה קרנית במידה ואתם חשים באחד התסמינים.

7. בריאותכם הכללית קשורה לבריאות העיניים
מחלות נפוצות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות של בלוטת התריס, כולסטרול גבוה, גידול במח, מחלות מפרקים כמו דלקת מפרקים שגרונית או דלקת מפרקים ספחתית (פסוריאזיס), תסמונת סיוגרן האופיינית לנשים ופוגעת בבלוטות הדמעות והרוק, מחלות אוטו-אימוניות, כמו טרשת נפוצה וזאבת, בהן המערכת החיסונית תוקפת את הגוף ומחלות כבד משפיעות על בריאות העין, נראות בעיניים ויכולות לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בהן. סוכרת לא מאוזנת היא הגורם העיקרי לעיוורון אצל צעירים. יתר לחץ דם עלול לגרום לשינויים ברשתית, לנזק לכלי הדם המספקים דם לעין ולאובדן חדות הראייה. לכן, מומלץ לשתף את רופא העיניים בהיסטוריה הרפואית שלכם, גם אם זה לא נראה לכם קשור במיוחד. כך תוכלו למנוע מבעוד מועד ולטפל, במידת הצורך, בעיניים שלכם בצורה הטובה ביותר.

8. הכינו את עצמכם להרחבת אישונים
בדרך כלל תידרשו לעבור בדיקת עיניים עם הרחבת אישונים בביקור ראשון אצל רופא העיניים, בבדיקות ראייה לילדים, בבדיקת התאמה לניתוח לייזר להסרת משקפים ועוד. בדיקת עיניים לאחר הרחבת האישונים מסייעת לרופא לבדוק גם את החלקים הפנימיים של גלגל העין. במשך מספר שעות לאחר הרחבת האישונים, הראייה עשויה להיות מטושטשת והעיניים רגישות לאור. מומלץ להימנע מנהיגה ולהצטייד במשקפי שמש.

השארת תגובה