הולנד: הרב ברלנד לא יוסגר לישראל

לאחר דיונים חוזרים ונשנים, החליט היום בית המשפט ההולנדי שלא להיענות לבקשת הסגרתו של הרב ברלנד לישראל ■ הנימוק: "השטחים בהם מואשם הרב ברלנד הינם מעבר לקו הירוק בו לא מכירה הולנד כשטחה של ישראל ■ ב'שובו בנים' צוהלים

הרב ברלנד  עם פרקליטו עו"ד שרון נהרי
הרב ברלנד עם פרקליטו עו"ד שרון נהרי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בית המשפט בהולנד החליט היום (שני), שלא להסגיר את מנהיג קהילת שובו בנים הרב אליעזר ברלנד לישראל לאחר שביקשו זאת עם מעצרו בשדה התעופה בהולנד. במקביל, החליט בית המשפט כי יערך דיון נוסף במידה ויתקבלו ראיות חדשות מצד מדינת ישראל בהם יבקשו שוב את הסגרתו בעקבותיהן.

את החלטתו נימק בית המשפט בקבלת טענותיהן של עורכי דינו של הרב ברלנד לואי דה ליאון ושרון נהרי. לפיהן, הטענות המיוחסות לרב בוצעו מעבר לקו הירוק שלא נחשב כשטח מדינת ישראל לפי החוק ההולנדי. בחצרו של הרב קיבלו את הבשורה בשמחה אדירה, מאחר ולא צפויות 'לצוץ' ראיות חדשות כנגד הרב לאחר שנתיים של דיונים.

בכך אפשר לומר כי בא לסיומו מסע ארוך שהחל לפני כשנתיים, כאשר ברח הרב ברלנד מישראל לאחר שהוגשו נגדו מספר תלונות פליליות במשטרה. תחנה הראשונה בה בחר ברלנד הייתה שוויץ, אך עקב הסכמי ההסגרה עליהם חתומה המדינה עם ישראל המשיך הרב ברלנד למרוקו.

לאחר נחיתתו במרוקו, שהה במקום שנה והחל להקים מוסדות לחסידיו תוך איסוף תרומות להבאת חסידים רבים מישראל למרוקו. אך גם משם נאלץ להימלט לאחר משבר עם תושבי הסביבה שלא ראו בעין יפה את התמקמותו באזור. לאחר עזיבת מרוקו השתקע הרב בזימבבואה, זמן מה לאחר מכן עקר ליוהנסבורג.

אך גם ביוהנסבורג לא יכל להיות. בשבועות האחרונים ניסו במשטרה המקומית לעוצרו מספר פעמים בעת שערך חופות באזור מגוריו. אך מכל הניסיונות ברח הרב ובכך לא הצליחו כוחות המשטרה המקומית לשים עליו את ידיהם.

ניסיונות המעצר הללו הביאו את ההבנה כי הרב מוכרח לעזוב את המקום. חסידיו רקמו תכנית יציאה מיוהנסבורג כשהיעד הוא אומן, שם רצו להביאו בכדי שישהה בראש השנה בקרב חסידיו. אך הרב נעצר בהולנד שם נמצא עד עתה.

השארת תגובה