2 הרוגים בפיגוע דריסה בזמן פינוי מבנים לא חוקיים בישוב בדואי בנגב

2 הרוגים ופצועים בפיגוע דריסה וירי על שוטרים בעת פינוי הכפר הבדואי אום אלחיראן. הנהג הדורס עובד במערכת החינוך ופעיל בתנועה האסלאמית הדרומית – נבחן הקשר שלו לדאע"ש. תושבי הכפר מאשימים: "השוטרים השתמשו בירי וברימונים ותקפו אנשים"

ח"כ איימן עודה לאחר שנפגע באירועי אום אל-חיראן
ח"כ איימן עודה לאחר שנפגע באירועי אום אל-חיראן

התפרעות אלימה במהלך פינוי בתים: הבוקר _רביעי) פרצו עימותים אלימים בכפר הבדואי אום אלחיראן שבנגב, בעת שכוחות פינוי תושבים מבתים לא חוקיים. במהלך העימותים ירו תושבים על שוטרים ואף ניסו לדרוס כמה מהם, הכוחות הגיבו בירי חזרה ובמקום נרשמו שני הרוגים ומספר פצועים, בהם חבר הכנסת איימן עודה שנפצע באורח קל מכדור גומי שנורה לעברו.

מהמשטרה נמסר, "כוחות הביטחון הגיעו הבוקר לאום אל חירן לפעילות אכיפת חוק. לקראת הגעתם הגיח רכב של מחבל תושב האזור פעיל תנועה איסלאמית ושעט לעבר הלוחמים מתוך כוונה לבצע פיגוע דריסה. המחבל נוטרל. באירוע פצועים בדרגות פציעה שונות, וביניהם לוחמי משטרת ישראל, כתוצאה מכך התפתחו הפרות סדר".

אלא שתושבי המקום סיפרו גירסה אחרת לדברים. לדבריהם, "השוטרים השתמשו בירי וברימונים ותקפו אנשים". מאהא אבו אלקיען, אחותו של המחבל שביצע את הפיגוע: "אח שלי מורה בבית ספר ולא עשה כלום. רוצים להזיז אותם מכאן אבל לא נתנו להם כלום וגם אבא שלי זקן מאוד והם בבית שלו. יש לו אישה וילדים. באו למשפחה שלנו בשלוש לפנות בוקר אבל אין להם מקום אחר, אנחנו אזרחים של המדינה. למה עושים לנו ככה?"

חבר הכנסת טלב אבו עראר, האשים: "תושב אום אלחיראן נהרג בדם קר. השוטרים ירו בו ללא שום סיבה. הטענות שהוא ניסה לדרוס שוטרים אינן נכונות".

"לא נצא מהבתים אפילו אם יהרגו את כולנו. כאן האדמה שלנו ולא נזוז מכאן אפילו אם נשלם בחיינו", הצהירו התושבים. כעת, לאחר ניסיון הפיגוע, סגרה המשטרה את הכניסות המובילות לכפר, מה שהוביל מנהיגים מהמגזר הערבי להגיע למקום ולנסות למנוע את ההריסות.

לדברי המשטרה,  הנהג הדורס הוא פעיל התנועה האיסלאמית הפלג הדרומי ונבחן קשר שלו גם לדאעש. "לוחמי משטרת ישראל הגיעו בשעת בוקר מוקדמת לשם אבטחת פעילות מנהל מקרקעי ישראל, לממש צו הריסה. זאת לאחר הידברות מקדימה בעניין פינוי דרי המקום. המחבל נוטרל על ידי הכוח המשטרתי".

במשטרה קראו לאנשי המגזר הבדואי "להקיא מתוכו ניצנים של אידיאולוגיות קיצוניות שכל עניינן טרור".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב: "מדובר באירוע קשה לכוחותינו ולמדינת ישראל בכלל. מחבל השייך לתנועה האיסלאמית דהר לעבר כוחותינו במטרה להרוג כמה שיותר שוטרים עוד לפני תחילת הפינוי.

"אני מקווה שיום זה לא יהפוך ליום שמסמן תפנית ביחסים של הבדואים עם רשויות המדינה אך אם כן, לח"כ עודה יש תרומה מאוד גדולה לעניין. יש החלטת בגצ והיא תבוצע, גם באום אל חיראן. לכוחות המשטרה אין שום שיקול דעת בנוגע לביצוע המשימה, ככה זה במדינה דמוקרטית.

"התנהל משא ומתן שבועות ארוכים, מי שניהל את זה הן גורמי המדינה מול התושבים, עודה לא מנהל משא ומתן. הוא היה שם כדי ללבות יצרים ולהסית לאלימות. מה שקרה הלילה מחבל ביצע פיגוע דריסה כנגד כוחות המשטרה שהיו במקום, עודה היה בין אלה שליבו את היצרים. כרגע המשטרה הערכת מצב. האלימות והטרור לא ינצחו את החוק".

השארת תגובה