אובמה: "נתניהו זעם שוב ושוב במהלך כהונתי, הזעם שלו לא חדש"

נשיא ארצות הברית התייחס בראיון האחרון שלו כנשיא, לשאלה האם היחסים בינו לבין נתניהו החריפו בגלל ההחלטה במועצת הביטחון, ואמר כי "הזעם שלו לא חדש". לדבריו, אין "קרע גדול" ביחסי ישראל-ארה"ב

ברק אובמה בנימין נתניהו בארהב צילום משה מילנר לעמ (4)
ברק אובמה בנימין נתניהו בארהב צילום משה מילנר לעמ (4)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הראיון האחרון כנשיא: ברק אובמה, שיפרוש מתפקידו כנשיא ארה"ב בעוד ארבעה ימים, התראיין לתכנית '60 דקות' והקדיש חלקים נרחבים ליחסה של ארה"ב לישראל וליחס בינו לבין נתניהו, כשלדבריו היחסים ביניהם היו מתוחים לכל אורך הכהונה, בלי קשר להחלטה הספציפית של ארה"ב שלא להטיל וטו על ההחלטה האנטי ישראלי במועצת הביטחון של האו"ם.

אובמה שלל את ההנחה שיש "קרע גדול" ביחסי ארה"ב ישראל, בשל ההחלטה האחרונה במועצת הביטחון. לדבריו, "לנוכח ההשקעה שלנו באזור, ומכיוון שאכפת לנו מאוד מישראל, אני חושב שלארה"ב יש אינטרס לגיטימי לומר לחברה הישראלית – זו בעיה, יהיו לזה השלכות ארוכות טווח לשלום ולביטחון באזור, ובארה"ב". במהלך הראיון הדגיש הנשיא היוצא, כי ההתנחלויות הן לא הסיבה היחידה לאי פתרון הסכסוך, אך טען כי מדובר בבעיה ש"הפכה משמעותית כך כך" והיא תורמת לחוסר היכולת לפתור את הסכסוך.

הנשיא התייחס גם למתיחות בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכינה את ההחלטה באו"ם – "מבישה", לדבריו, אין קשר בין היחסים הרעועים שלהם להחלטה האחרונה באו"ם. "אם אתם אומרים שנתניהו זעם – הוא זעם שוב ושוב במהלך כהונתי, סביב הסכם הגרעין עם איראן וההתנגדות העקבית שלנו להתנחלויות. הזעם שלו לא היה חדש", אמר אובמה, והוסיף כי למרות "כל הרעש", שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין שתי המדינות נמשך.

אובמה התייחס להליך העברת השלטון שנעשה כעת מול דונלד טראמפ, הנשיא הנבחר של ארה"ב שיכנס לתפקידו בעוד ארבעה ימים, ואמר כי מדובר בהעברת שלטון "לא שגרתית". אובמה אמר כי אין להמעיט בערכו של טראמפ, וקרא להתמקד בצורך לשמור על הדמוקרטיה האמריקנית יציבה.

תגובה אחת
  1. נתניהו זעם כי אובאמה נגד כמו יושב הראש המפלגה הדמוקרטית החדש (גם אפרו אמריקאי מוסלמי) אובאמה בגד בבעלי בריתו ועמד לצד אויבנו! ברוך שפטרנו מעונשו של זה! אמן!

השארת תגובה