להוציא את המיץ של החורף: טיפוח מועשר בהדרים

שוקי הארץ מלאים עתה בהדרים: תפוזים, לימונים, אשכוליות, פומלות, מנדרינות וקלמנטינות. כולם מתכנסים תחת אותו השם: הדרים ■ החיפוש אחר לחות בעונה הנוכחית הופך את ההדרים לשחקני חיזוק נמרצים ולכוכבים הלוהטים של ענף הטיפוח ■ במה מועילה לנו האשכולית? ואיך נכין בבית מסיכה לרענון, הבהרה וזוהר של העור?

הדרים בטיפוח | מסיכת פיטוציטרוס של פיטו פריז.
הדרים בטיפוח | מסיכת פיטוציטרוס של פיטו פריז.
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לראשונה שומעים אנו על פירות הדר בספר ויקרא, כחלק מהציווי ליטול ארבעה מינים בסוכות: "וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ עָבֹת וְעַרְבֵי נָחַל וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי ה' אֱלֹקיכֶם שִׁבְעַת יָמִים" (כ"ג, מ').

מחקרים רבים שנעשו בתחום ההדרים מלמדים כי פירות ההדר לזניהם השונים הם מהפירות הבריאים ביותר המצויים בטבע, והסיבה להיותם כה בריאים נובעת בעיקר מן העובדה שהם עשירים במיוחד בויטמינים E,C,A ובסיבים, החשובים מאד לתזונה מאוזנת. הקשר שבין תזונה למראה עור הפנים נבדק אף הוא במחקרים שונים וברובם הוכח שעור מתוח ויפה הוא במידה רבה תוצאה של תזונה מאוזנת ובריאה, בעוד שעור יבש, עייף, הלוקה בקשקשים או בפצעים הוא לעיתים תוצאה של חסרים בתזונה ותזונה לא בריאה.

ההדרים עשירים בחומצות שונות ובוויטמינים שעשוים לחולל פלאים בשימוש חיצוני על העור, ולא בכדי הפכו הלימונים, התפוזים, האשכוליות, הקלמנטינות, האתרוגים ושאר בני משפחת ההדרים ללהיטים התורנים של ענף הטיפוח.

 

"חומצות הקוסמטיקה היו שימושיות עוד מקדמת דנא", אומרת מרים קיסר – נטורופתית, קוסמטיקאית פרא רפואית ובעלת מותג הנושא את שמה. "בימים עברו מוצרי הטיפוח היו נרקחים מההיצע שהטבע זימן להן: הסלובניות לדוגמא השתמשו ביוגורט למריחה על עור הפנים כחומצה לקטית, הצרפתיות השתמשו בענבים סחוטים לרענן את

לאוקסיטן-דאודורנט-וורבנה-102-שקלים-צילום: גון-סל
לאוקסיטן-דאודורנט-וורבנה-102-שקלים-צילום: גון-סל

הפנים ולנצל את הרואנתוציאנידים שהם נוגדי חימצון רב עוצמתיים ולוכדי רדיקלים חופשיים וחומצות ההדרים שימשו רבות להבהרת העור ורענון מרקמו. בימינו אלה משמשים כמענה מצויין לתופעות הלוואי של חומצת ויטמין A. למעשה, המושג "אנטיאייג'" הוא אומנם הגדרה עכשווית לתיאור לטיפוח שתכליתו האטה של תהליכי ההזדקנות העור אולם כבר בעת העתיקה, הרבה לפני שהמונח הזה נולד, נעשה שימוש בחומצות בכלל ובחומצות פירות בפרט".

 

מניעת קמטים

"במוצרי הטיפוח השונים משולבים ויטמינים שונים: A,C,E הנחשבים לנוגדי חמצון שחשובים בכל הגילאים ומסייעים בהגנה מפני הזדקנות העור ובמניעת יצירת קמטים", מוסיפה עדינה אבידן המדריכה הראשית ב'יונקה פריז'. "תכשירים המכילים ויטמין A חשוב למשל ליטול בגיל 50+, גיל בו העור מזדקן משום שהויטמין מכיל רטינול והוא פועל באופן טבעי למניעת קמטים. תכשירים המכילים ויטמין E מסייעים לעור בעל נטייה לפצעי בגרות ופצעים מוגלתיים ואף מסייע לאחות עור מצולק, סימני מתיחה וכוויות. ובאופן כללי הויטמינים חשובים לגוף ולמרקם העור בעיקר מכיוון שהם פועלים למניעת הזדקנותו ומקורם במיצוי טבעי ולכן הם בעלי ספיגה אפקטיבית לעומת ויטמינים שמקורם סינתטי. חשיבות השימוש בתוספי ויטמינים במוצרי הקוסמטיקה קשורה לרמת הספיגה של הויטמינים בעור היישר לזרימת הדם".

באדיבות-ניוטרוגינה
באדיבות-ניוטרוגינה

ויטמין A: מצעיר את התאים

סדרת טיפוח על בסיס הדרים של chic
סדרת טיפוח על בסיס הדרים של chic

"גילוי ויטמין A הביא לפריצת דרך בתעשיית היופי, כאשר הוכח שהוא בעל יכולת לבטל חלקית את סימני הגיל ואת נזקי השמש הנגרמים לעור", אומרת ענת בקר, בעלת מרכז הטיפולים לקוסמטיקה מדעית – "הברבור", דיזנגוף סנטר. לדבריה כיום קיימות נגזרות שונות שלו, שהפעילה והחשובה שבהן היא החומצה הרטינואית. "יתרונה של החומצה הרטינואית הוא שהיא יכולה להשפיע על העור מבפנים ומבחוץ. בחוץ היא מצליחה לנתק את הדבק הבין־תאי ולהביא לנשירת התאים המתים. כשהיא חודרת לעור, היא נקשרת לקולטנים בתאים וגורמת להם לתפקד כתאים בריאים וצעירים: להתחלק מהר יותר ולהגביר את ייצור הקולגן והחומצה ההיאלורונית. כל זה תורם ליצירת נפח ולעיבוי השכבה החיצונית של העור". והרווח הוא כמובן שלנו: עור חלק, בריא וצעיר. במחקרים שונים אכן נמצא כי ויטמין A מסוגל להגן על העור מפני הנזקים של קרינת השמש, מאחר הוא נוגד חמצון רב עוצמה. הוכח גם שהוויטמין חשוב בהתמיינות ובהתרבות נכונה של התאים, הוא אחד הרכיבים היחידים שיכולים אפילו לתקן נזקי עור קיימים. בשימוש חיצוני כאמור הוויטמין מצליח לנתק את הדבק הבין תאי ולהביא להסרת התאים המתים ובכך להתחלק מהר יותר ולהגביר את ייצור הקולגן והחומצה ההילורונית. כל זה תורם ליצירת נפח ולעיבוי השכבה החיצונית של העור כך שנראה חלק, צעיר בריא ורענן", מסכמת בקר.
כדאי לדעת: מיקומו של ויטמין A ברשימת הרכיבים אינו מעיד על איכותו. הוא יכול להופיע גם בסוף הרשימה ובכל זאת להיות בעל ריכוז יעיל. בתכשירי קוסמטיקה הריכוז המקסימאלי שלו מגיע לכל היותר ל־1.6. חפשו אותו בתווית: רטינול, רטינל, רטיניל פלמיטט, רטיניל אצטט.

ויטמין C: מותח את העור ומחזק את הציפורניים והשיער

באלם בטעם לימון של ליפמסקר
באלם בטעם לימון של ליפמסקר

ויטמין C (חומצה אסקורבית) הוא ויטמין מסיס במים, הממלא תפקיד מפתח ביצירת קולגן. הקולגן הוא כידוע חלבון חשוב ביותר החיוני לתפקודן של רקמות החיבור בגוף: העור, העצמות, הגידים, הסחוס והרצועות. ויטמין זה, ידוע כוויטמין החיים, ונחשב לכוכב מנצח במתקפה נגד תחלואי החורף, ובשל זאת הפך לימים לאחד מאבני היסוד בתחום טיפוח העור. בתחילת שנות ה-80 של המאה שחלפה הוא כיכב כמרכיב הפלא בחידוש העור במוצרי טיפול וטיפוח רבים. מאז עומעמה תהילתו והוא נדחק מעט לשוליים מפאת חידושים אין סופיים בענף. אף על פי כן ולמרות… הוויטמין עדיין קיים כמעט בכל מוצר טיפוח ושני דברים הוא עושה בהצלחה למען העור שלנו: מעשיר אותו בנוגדי חמצון (שגם תורמים להבהרת העור) ומגביר את ייצור הקולגן, פרט לכך הוא ממלא תפקיד חיוני בריפוי פצעים.

בשימוש המקצועי במכוני הטיפוח הוא נחשב למרכיב חיוני לכל טיפולי העור. היתרונות שלו גדלים בטיפולי הבהרה ומיצוק, במיוחד כאשר הוא נמרח ישירות על העור כתוספת לשגרת הטיפול הקונבנציונאלית. עם זאת, לוויטמין C חיסרון בולט: הוא מסיס במים וחומצי מאוד, ולכן ומאבד מיעילותו בתוך 24 שעות. כדי להתגבר על כך, מעבירים אותו בתנאי מעבדה תהליך שגורם לו לאבד מהחומציות שלו ולהיות מסיס בשמן. בצורתו החדשה הוא יציב יותר, נספג טוב יותר ומסוגל לחדור למעטפת התא ולספק לה הגנה מפני רדיקלים חופשיים. מחקרים הראו שכך השפעתו גדולה פי עשרה מאשר ויטמין C רגיל.

פילינג סוכר חום על בסיס פרי הדר של ORLY
פילינג סוכר חום על בסיס פרי הדר של ORLY

 

היום, וויטמין C מגיע בפורמולות יציבות יותר השומרות על תכונותיו מפני התחמצנות. כמה תכונות עיקריות של וויטמין C בפעילותו בעור. עוד יצויין כי נמצא ששימוש בוויטמין C מפחית קמטים ותורם למראה פחות מקומט ויבש של העור, ואף יוצר אפקט מתיחה. הוויטמין מעכב יצירה בלתי מבוקרת של מלנין (הגורם לשיזוף), ובכך הוא מסייע לצמצום הופעתם של כתמי פיגמנטציה לאחר חשיפה מרובה ולא מבוקרת לשמש. יחד עם זאת חשוב להדגיש שלוויטמין C יש חיסרון אחד, מאחר והוא מסיס במים מתחמצן בנקל ומאבד מיעילותו בתוך 24 שעות. אך גם לכך מצאו פיתרון – מעבירים אותו בתנאי מעבדה תהליך שגורם לו לאבד מהחומציות שלו ולהיות מסיס בשמן. בצורתו החדשה הוא יציב יותר, נספג טוב ולכן מסוגל לחדור למעטפת התא ולספק לה הגנה מפני רדיקלים חופשיים ולשמור על העור.

קרם ידיים של כריסטינה | צילום: שלומי ארביב
קרם ידיים של כריסטינה | צילום: שלומי ארביב

ויטמין C משמש כקטליזאטור בתהליך יצירת הקולגן, אולם לא רק זאת: מסתבר, כי בתהליך יצירת הקולגן נהרסת מולקולה אחת שלו כנגד אטום מימן (H+) אחד, כלומר: ויטמין C גם נצרך בתהליך. לכן, הוספתו לעור חיונית והכרחית מאד לתהליך יצור הקולגן. אז נכון, האמת שאינכם צריכים חורף בשביל להזין את העור במסכת הזנה מועשרת, אולם בחורף העור יבש יותר, וממש עכשיו, כשהתפוזים מבצבצים מכל חור בהמוניהם, שווה לזכור שהם פרי שעושה תמיד טוב לעור הפנים בזכות כמויות הוויטמין. "ויטמין C עוזר, גם להחלמה מדלקות בכך שהוא חוסם את ייצורם של כמה מהגורמים הדלקתיים. והדלקת כידוע הנה גורם נוסף התורם להזדקנות העור", קובעת בקר.

CND קרם לחות מנדרינה וקלמנטינה
CND קרם לחות מנדרינה וקלמנטינה

"בעבר נהגו הסבתות לשפשף את העור במיץ לימון כדי להבהיר אותו. כמובן שבימינו כבר לא מומלץ לקרצף את העור בפירות הדר, בגלל החומציות שלהם. את התוצאה שסיפקו פירות ההדר ניתן לקבל היום באופן מבוקר בטיפולים המבוססים על חומצות הדר שתכליתם לטפל בכתמי עור וידיים בפרט. כל תכשירי הבהרת הכתמים הביתיים מבוססים על חומצות, לאו דווקא אגרסיביות, עם זאת במכון התכשירים המקבילים מבוססים על חומצות פעילות ויטמין C – סוג של חומצה אסקורבית המופקת ממיצוי אשכולית אדומה הידועה בהיותה חומר אנטי אוקסידנט רב עוצמתי ולה תכונות אנטי ויראליות ואנטי פיטריתיות וכן בנגזרות של ויטמין – A חומצה גליקולית וחומצה אלפא הידרוקסית, שמסירות תאים מתים וחושפות את שכבת העור הבאה וכך יוצרות למעשה עור בהיר יותר", אומרת קטיה שו – המדריכה הראשית במותג הלק הבינלאומי אורלי. "לוויטמין המכונה גם חומצה אסקורבית יש תפקיד חיוני בתהליך ייצור סיבי חלבון הקולגן. העור, הציפורניים והשיער בגופנו בנויים מרקמת חיבור. רקמות חיבור הן אבני הבניין החשובות ביותר בגופנו. הן פועלות כמסגרת לגוף ובונות את החלבון הסיבי של העור, הציפורניים, השיער הסחוס והעצמות. לתהליך בנייתן ותחזוקתן דרושים לרקמות החיבור שני רכיבי יסוד חיוניים: קולגן וגופרית. ויטמין סי תורם ליצירת חלבון הקולגן וחידוש התאים ובשל זאת הוא גם מעודד צמיחת ציפורן יפה ועמידה, כמו כן הוא ידוע כאנטי אוקסידנט עוצמתי ומסייע בבניית מערכת חיזוק אמיתית לציפורן ולקטיקולה", מוסיפה מרינה רוזנפלד – המדריכה הראשית בחברת שיק תמרוקים.

CND-הטיפול-הבוטני
CND-הטיפול-הבוטני

"לויטמין C תפקידו חשוב בחיזוק הקולגן, שכבת החלבון של השערה. ויטמין C משמש כאנטי-מחמצן ומגן נגד הנזקים שיוצרים רדיקלים חופשיים ברקמות החיצוניות. מחסור בוויטמין קשור בקשר ישיר במחסור בקולוגן, ועל כן עלול לגרום לשיער יבש ומפוצל, מה שבהמשך עלול להוביל לשיער חלש שנוטה להישבר ולהיקרע וגם לנשירה, ולכן משתמשים בו בתכשירים נגד התקרחות. בנוסף בכוחו של הויטמין לסייע במחסור בחומצות שומן הגורם למראה יבש וסדוק, נטול חיות וברק ולכן הוא משולב גם בתכשירי שיער שנועדו לשקם ולהזין את ולסייע בחוזקו ובבריאותו של השיער", מסכמת חווי פילוסוף – ביולוגית ומנהלת ההדרכה בחברת 'פיטו פריז'.

 

כדאי לדעת: כדי שוויטמין C יחדור לתאים, על התכשיר להכיל אותו בריכוז הגבוה מ־10%. אגב, בסרום יש ריכוז גדול יותר מבקרם. צבעו של התכשיר צריך להיות לבן או שקוף; צבע צהוב־חום עלול להצביע על כך שהוויטמין התחמצן והוא לא רק חסר יעילות אלא גם עלול לפגוע בעור. כדי למנוע זאת, יש לשמור את התכשיר במקרר כשהוא סגור היטב. חפשו אותו בתווית: אסקורביל פלמיטט, מגנזיום אסקורבט, אסקרוביל פוספט, וכל מה שמכיל את השורש של אסקורביט (חוץ מאסקורביט 10 שזה ויטמין C הטבעי).

ויטמין E – שכבת המגן לעור

Dove-מנדרינה-ותפוז
Dove-מנדרינה-ותפוז

מבחינה אקולוגית, כדור הארץ הופך להיות יותר ויותר מזוהם ומצב זה מצמצם את כמותו של הוויטמין בשכבה הקרנית של עורנו. שכבה חיצונית זו אמורה להגן עלינו מפני מזהמי אוויר, כימיקלים שונים ועוד. המגע עם הערפיח והמזהמים השונים גורם ליצירת עור יבש, ואף למחלות עור שונות. תזונה הכוללת ויטמין E שהוא נוגד חמצון חזק במיוחד משפרת את מצב העור ומעניקה לו רכות כמו כן מונעת מחלות עור. ויטמין E מונע חימצון שומנים, חימצון המהווה גורם נזק לממברנות התאים. הוא גם מפחית את אבדן המים מהעור, ומחזק את יכולתו של העור להוות גבול וחסם יעיל כנגד גורמים מזיקים מהסביבה. חוקרים משערים, כי ויטמין E יכול לסייע בהאטת תהליך הזדקנות.

 

למה הפירות טובים לנו?

מנדרינה – מרגיעה, יעילה לטיפול בסימני מתיחה, כמו כן מסייעת לטיפול באקנה, פצעים דלקתיים, סטריאות, כתמי עור, ובהפחתת רגישות ואדמומיות בעור.
אשכולית – מספקת טונוס לעור, עוצרת דימומים, יעילה לטיפול באקנה, דלקות עור, צלוליט וכן מסייעת במצבי עור עייף ונפול, הצטברות נוזלים ונפיחויות בעור.

טיפול-שוגר-פיקס-של-אורלי-במכונים
טיפול-שוגר-פיקס-של-אורלי-במכונים

לימון – מבהיר, מקרר, מחדש רקמות, משמר, מחטא. אידיאלי לבעלי עור שמן, ומצוין לטיפול בקמטים, פילינג, היפר פיגמנטציה, אקנה, יבלות עור, אבעבועות קור, פסוריאזיס וקשקשת.

תפוז – מחיה עור, אסטריג'נט, מרענן, מחדש תאים. מתאים לעור מבוגר, יבש, מצולק, עור עייף, גס ובלוי, סטריאות וקמטים.

 

אגב, לא, אתם לא חייבים לרכוש את כל הפארם כדי ליהנות מסגולות פירות ההדר – אפשר בהחלט להתחיל גם מהמקרר הביתי. זה לא אומר, כמובן, שנשפשף על עצמנו פירות במטבח, הסוד הוא במינון נכון ומבוקר של הפירות בתוך תרכובות שונות שיזינו את העור ולא יגרמו לו נזק. אספנו מתכונים לפילינג ומסיכות שאפשר להכין ממצרכים הקיימים בכל בית, וגם מוצרים בחנויות – למי שמעדיף לשמור את הפירות שלו לאכילה.


חלב-גוף-לימון מבית WELEDA | צילום: וולדה-גרמניה
חלב-גוף-לימון מבית WELEDA | צילום: וולדה-גרמניה

מסיכת אשכולית אדומה לריכוך, טיהור ורענון עור הפנים

// באדיבות מרים קיסר, קוסמטיקאית פרא-רפואית

המרכיבים:

 

 • 2 כפות מיץ אשכולית אדומה (שנסחט זה עתה)
 • 2 כפות גדושות שיבולת שועל גרוסה
 • 1 כף שמן שקדים
 • מים פושרים לפי הצורך

אופן ההכנה:    

חברת-HL-סרום-ויטמין-C-מרוכז
חברת-HL-סרום-ויטמין-C-מרוכז

 

 • לערבב היטב את כל המרכיבים עד לקבלת עיסה יציבה. יש להוסיף מים במהלך הערבוב במידת הצורך, על מנת לשמור על מרקם נוח למריחה.
 • למרוח על פנים יבשות, להמתין כ-20 דקות ולשטוף היטב עם מים פושרים.

 

 

 


מסיכת לימון להבהרה ולמראה זוהר

הרבלייף סדרת הסקין גל ניקוי הדרים | צילום: יח"צ חו"ל
הרבלייף סדרת הסקין גל ניקוי הדרים | צילום: יח"צ חו"ל

המרכיבים:

 

 • 10 טיפות מיץ לימון
 • 2 כפות גבינה לבנה 5 אחוז ומעלה
 • 1 כפית קוואקר טחון

אופן ההכנה:

 • לערבב היטב את כל המרכיבים ולמרוח על הפנים.
 • להשאיר כ-20 דקות, לשפשף בעדינות ולשטוף.

// באדיבות ענת בקר, קוסמטיקאית פרא רפואית ובעלת "הברבור" – המרכז לקוסמטיקה מדעית

 


 

השארת תגובה