ליצמן חושף: "זה החבר כנסת שעומד מאחורי התחקיר נגדי"

מסמך התקנות החדשות בחוק הגיוס והפגישה החשאית • ליצמן חושף מי לדעתו עומד מאחורי התחקיר על משרד הבריאות • נתניהו מחפש המלצות למסעדות בתל אביב • וגם: הקשר של יו"ר סיעת יהדות התורה לחקירות רה"מ

קריאות ביניים
קריאות ביניים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חשיפה: ביום שלישי השבוע, כשמרבית חברי הכנסת לא היו במשכן, נפגש מזכיר ועד הישיבות הרב חיים אהרון קאופמן עם שני חברי כנסת חרדים בחשאיות. למדור נודע כי הפגישה עסקה בנושא התקנות החדשות של משרד הביטחון בחוק הגיוס.
'קריאות ביניים' הצליח לשים את ידו על התקנות החדשות. מתברר שמדובר בתקנות שעשויות להקשות ביותר על ישיבות לקבל אישורים לפטור מגיוס, בין התקנות, ראש ישיבה לא יוכל להיות בעל עבר פלילי; ישיבה תהייה מחויבת לקבל את אישור וועדת התכנון, ובלי אישורים היא לא תקרא ישיבה; ראש הישיבה יהיה חייב להצהיר כי בישיבה לומדים תורה שבכתב, תורה שבע"פ, מוסר וחינוך. בנוסף, כולל או ישיבה יכללו בחוק רק אם עומדים בכל היעדים שמציב משרד הביטחון בתחילת שנת הלימודים א' אלול. מה שאומר שישיבה שלא תוכר בתחילת שנת הלימודים, או ישיבה שתפתח לאחר שנת הלימודים, לא תוכר לצורך דיחוי 'תורתו אומנתו'.

מי מתנכל ל'מאמי הלאומי'? סדרת כתבות ששודרה השבוע בחדשות 2 תיעדה כיצד גורמים שונים פועלים לקידום אינטרסים במשרד הבריאות בתמורה לכסף.

לשאלתנו האם יש מי שעומד מאחרי הכתבות, השיב ליצמן: "כן, יש כאן ח"כ שעומד מאחורי זה. מדובר במיקי רוזנטל (המחנ"צ), נראה לי שהוא כועס שלא תמכתי בהצעת חוק שלו. עכשיו הוא מנסה להחזיר לי".

שר הבריאות אף התבדח כי בימיים האחרונים בדק כל פגישה מול המזכירה, "מי יזם את הפגישה וכמה שילמו". על עצם התחקיר אמר השר: "גם אתה או כל עיתונאי אחר שיבקש לקבוע איתי פגישה, היא תאושר. אני נפגש עם כל מי שמבקש ממני".

מיקי רוזנטל מסר ל'קריאות ביניים': "כדאי שהשר ליצמן יתמודד עם האשמות הכבדות שעולות מתחקיר חדשות 2 על הסיוע שהוא מעניק לחברות הטבק ועל העובדה שהוא מגדיל במחדליו את הפגיעה בחולים. זאת, במקום להפיץ נגדי בדיות".

השבוע רעדו המשקופים במערכות התקשורת, כשנחשף כי תיק 2000 עוסק במגעים בין ראש הממשלה ל"ידידו הטוב" ארנון – לא מילצ'ן – מוזס. אולם ל'קריאות ביניים' נודע כי גם בקריית ויז'ניץ רעדו המשקופים, ולא בגלל הטרקטורים שעלו על בית המדרש של החסידות. מדובר ביו"ר סיעת יהדות התורה, שיש מי שחשב שהוא זה ששמו נקשר לפרשה. סגן שר החינוך שהתלוצץ עם מוזס על כך שהצליח "להשתרבב לחקירות ראש הממששלה", נענה כי "זה לא מצחיק". לדבריו של מנחם לייזר, "היום הייתי ברחוב בירושלים וניגשו אלי כדי לחזק את ידי".

ולעניין שפחות הצחיק את סגן השר. שבוע לאחר תקיפתו של מאיר פרוש ובנו ישראל על ידי גורמים קיצוניים, ניסינו להבין מדוע לא קיבל סגן השר אבטחה צמודה מהמשרד, כפי שהיה מקבל ממשמר הכנסת, לו לא היה הופך לנורבגי. במשרד החינוך סירבו לענות והפנו אותנו ליועץ של פרוש.

כך או כך ל'קריאות ביניים' נודע כי מאחורי מעצר התוקף עומד סיפור מעניין. מתברר שחבר כנסת המינים (לשעבר) היה מסייע ל'עדה החרדית' עם מעצרי אנשיה בהפגנות השונות, המשונות והרבות, כך שגם אחר מעצר התוקף השבוע קיבל סגן השר את הטלפון המסורתי מאיש 'העדה' והוא התבקש לסייע לשחרר את התוקף.

פרוש, שאומנם לא התלונן במשטרה, סירב בנימוס לסייע במקרה זה, כך שאנשי ירושלים נאלצו למצוא ח"כ אחר שיסייע להם, אורי מקלב, שמצידו הכחיש שקיבל טלפון כזה. כדרכנו בקודש נעקוב ונראה האם אנחנו לקראת משבר נוסף ביחסי דגל התורה –אגודת ישראל.

המאבק על פתיחת המרכולים בשבת קודש, המשיך להעסיק את שרי הממשלה. בתחילת השבוע טען שר המדע אופיר אקוניס בישיבת הממשלה, כי "יש התקרבות לדת בתל אביב, בתי הכנסיות מתמלאים ומסעדות כשרות נפתחות, אבל צריך לכבד גם את אלה שלא שומרים שבת". ראש הממשלה, שכידוע אלוף בלענות מבלי להגיב, השיב: "מסעדות כשרות? נשמע טוב! יש לך המלצות?". קוראי המדור מוזמנים לשלוח למעון בבלפור את המסעדה האהובה עליהם, משוכנעים שמילצ'ן יצליח לעמוד בתשלום.

חבר הכנסת אורן חזן תפר השבוע חליפות, לא רק בגלל אירוסיו, אלא גם לכבוד התפקיד החדש אליו מונה – ממלא מקום יושב ראש הקואליציה. בדיקה של 'קריאות ביניים' העלתה כי חזן יזכה להיכנס לספרי ההיסטוריה, כראשון שאייש את התפקיד. לא זאת בלבד, אלא שגורם במפלגת השלטון הסביר לנו כי מדובר בתפקיד נטול תוכן. "אין לזה כל משמעות. מה גם שדוד ביטן לא יפקיר את הקואליציה בידי חזן", הסביר הגורם.

חברי כנסת ב'ליכוד' התמרמרו על המינוי ופנו לאנשי ראש הממשלה בטענה, כי "לא הגיוני שחבר כנסת שלא הייתה לו משמעת קואליציונית ישמש כממלא מקום יו"ר הקואליציה". ביטן עצמו הסביר לכתבי הכנסת השבוע, כי "התפקיד נועד לתת צ'אנס נוסף לאורן חזן". אנחנו רק נשגר ברכת מזל טוב לבבית לח"כ על התפקיד ועל האירוסין, ונזכיר לו ממי הוא קיבל ברכה ומתי.

עזרה אשרונה: במהלך דיון בוועדת הכלכלה על הדיור הציבורי, התעלפה אחת מהאזרחיות שהוזמנו לדבר בוועדה. למזלה, יהודה כהן עוזרו של איש הדיור, ח"כ יעקב אשר, מתנדב ב'איחוד הצלה' והיה שם כדי לסייע.

נעלה לירושלים: סגן ראש עיריית ירושלים הולך ומחלים מניתוח הלב שעבר לפני כארבעה חודשים. ל'קריאות ביניים' הגיע תיעוד של כהן צועד רגלית כמצוות רופאו מבית הספר בית ישראל, שם פתר בעיית שביתה ברגע האחרון, לחברותא הקבועה ברחוב דוד ילין.

 

השארת תגובה