הסלט טורקי של ארדואן: דאע"ש, כורדים ופוטין

מיליוני כורדים מאמינים ששנואת נפשם, טורקיה, כרתה ברית עם השטן בדמות ארגון הטרור דאע"ש, כדי למנוע מהם את מימוש השאיפות הלאומיות • מנגד, ניצבת הברית החדשה של ארדואן עם פוטין, שהפכה אותו ליעד מועדף של דאע"ש ושינתה את המפה באזור

ארדואן צילום העמוד הרשמי
ארדואן צילום העמוד הרשמי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ליל ראש השנה האזרחית, מאות חוגגים מצטופפים באולם אירועים באיסטנבול, כאשר מחבל נכנס למקום ופותח בירי ללא הבחנה. התוצאות – חסרות רחמים: 39 בני אדם נרצחו ועשרות נוספים נפצעו. יומיים חולפים עד שארגון הטרור הבינלאומי דאע"ש לוקח אחריות על המתקפה.

בהודעת הארגון הסוני נכתב: "150 בני אדם נהרגו ונפצעו כנקמה למען דתו של אללה וכהיענות לציוויו של מנהיג המאמינים לפגוע במשרתת הצלב, טורקיה". כן, אותה טורקיה שהופכת בשנים האחרונות יותר ויותר איסלאמיסטית, או לפחות כך היא נתפסת בעיני המערב, מוכרזת במחי הודעה אחת "משרתת הצלב". נדמה שבשביל להבין מה קורה פה צריך לחזור אחורה.

טורקיה, רגלה האחת באסיה והאחרת באירופה, עינה צופה למערב וליבה מונח במזרח. מדינה שעברה מהפכה חילונית שהפכה אותה למיני מעצמה באזור, אך היא לא מסתפקת בזה ושואפת לחזור לימי העבר המפוארים. ימים בהם האימפריה העות'מאנית השתרעה מדרום-מזרח אירופה עד לצפון אפריקה וחצי האי ערב. אולם היא שוכחת, או לא רוצה לזכור, שימי הזוהר הללו הסתיימו בתווית "האיש החולה שעל גדות הבוספורוס" שהודבקה לה על ידי מדינאי אירופה, ובתבוסה מהדהדת במלחמת העולם הראשונה.

אבל לפני שהטורקים שואפים להפוך למעצמה אזורית, עומד בפניהם אתגר – להכניע את האויב שבפנים, הכורדים, הקבוצה הלאומית הגדולה בעולם שאין לה מדינה. ההערכה היא כי 20% מהאוכלוסייה הטורקית היא בעצם כורדית. תוסיפו להם עוד מיליוני כורדים שמתגוררים בעיראק ובסוריה, מדינות שגובלות עם טורקיה, ותקבלו את האיום הגדול ביותר, מאחר ומימוש הלאומיות הכורדית יאיים באופן ישיר על עוצמתה וביסוס חוזקה של טורקיה באזור.
כרוניקה של מאבק

ב-1922, מוסטפא כמאל אטאטורק, מי שנחשב לאבי האומה הטורקית, עלה לשלטון והתחיל במסע חילון ומודרניזציה בעם הטורקי. אטאטורק ניסה לאחד את כלל הטורקים לכדי אומה אחת, ובמקביל חשש מהרצון הכורדי לעצמאות, בעקבות כך הוא אוסר על שימוש בשמות כורדיים, פעילות ארגונים כורדיים, פרסומים ובתי ספר, כמו גם מוזיקה ותרבות. כתוצאה מכך הכורדים מנסים להתקומם, אך כל ההתקוממויות נכשלות ומסתיימות בהרג כורדי ובהגליות.

50 שנה קדימה, סטודנט כורדי בשם עבדוללה אג'לאן, או בכינויי הטורקי "אפו", מקים את מפלגת הפועלים של כורדיסטן, הידועה יותר בשמה PKK. הארגון פותח במאבק למען עצמאות כורדיסטן, בין היתר באמצעות ביצוע פיגועי טרור נגד מטרות צבאית, אנשי ביטחון ואזרחים. הגל האלים של ההתקוממות נמשך מ-1980 עד 1999, באותם שנים דרום-מזרח טורקיה, חבל הארץ בו מתגוררים הכורדים, הפך לשדה קרב מדמם. ב-99 בפעולה מיוחדת של כוחות קומנדו טורקיים נתפס אג'לאן, מה שעצר לתקופה קצרה את הרטוריקה האלימה של הארגון, בפרט שאג'לאן עצמו החל בפרסום מסרים מפויסים מתא הכלא בו ישב.

מהר מאוד מתחילה נסיגה ביחסים בין טורקיה למיעוט הלאומי החי בקרבה, הדבר מתבטא בין היתר בענישה חמורה נגד כורדים "תומכי טרור", שכל פשעם היה סימון 'וי' באצבעות לאות ניצחון לאחר עוד פעולה מוצלחת של ה-PKK. לבסוף, בתחילת 2013, מגיעים הכורדים להסכם פיוס עם הטורקים, לפיו הכוחות המזוינים של הארגון ייסוגו מאדמת טורקיה, ובתמורה שיחרר ארדואן מאות אסירים כורדים והבטיח את זכויות המיעוט הכורדי בחוקה הטורקית.

אלא שבנקודה זו, בה היה נראה כי שלושה עשורים מדממים מגיעים לקיצם, נכנסה המלחמה בסוריה לתמונה והפכה את הקערה על פיה. היחידות להגנת העם – YPG, מיליציה כורדית שנלחמת בסוריה, החלה לרשום הישגים נאים בצפון סוריה, ונראה היה כי היא מצליחה ליצור רצף טריטוריאלי כורדי לאורך כל גבול טורקיה. הקמת מדינה כורדית מתחת לאף הטורקי, עשויה לסכן מאוד את טורקיה, וכך קורה שטורקיה רוקמת לה תכנית זדונית… זה יישמע אולי קונספירטיבי, לא אם תשאלו מיליוני הכורדים שמשוכנעים בכך.
תכנית בארבעה שלבים

התכנית המדוברת מכילה ארבעה שלבים: ראשית, כוחות איסלאמיסטים, רצוי דאע"ש, יכבשו חלקים בגבול טורקיה-סוריה מידי הכורדים. שנית, טורקיה תחוש מאוימת ותכריז על מבצע מלחמתי באזור, כוחות הקואליציה יצטרפו לטורקיה במאמץ למיגור הטרור, כשהם לא יודעים שמטרתה העיקרית של טורקיה היא לחצות לשניים את הרצף הכורדי. בשלב השלישי, תערוך טורקיה יישוב של אלפי פליטים סורים שהיגרו אליה בזמן המלחמה בשטח המדובר. ואילו בשלב הרביעי והאחרון יתבצע סיפוח השטח וסתימת גולל על חלום המדינה הכורדית בסוריה.
אמנם, יש שיטענו שמדובר בתכנית קונספירטיבית מידי, אך צריך לזכור שסוחרים טורקים רכשו נפט בזול מידי דאע"ש, כך שהכסף הטורקי החזיק למעשה את ארגון הטרור הקיצוני. אף שטורקיה התכחשה לסיפור הרכישה, הרוסים הביאו לכך לא מעט הוכחות. מה גם שבמפת האינטרסים של הטורקים בסוריה, חשבו הטורקים תחילה שדאע"ש יפיל את שלטון אסד השנוא עליהם.

חשוב גם לציין, כי למרות הקשרים של דאע"ש עם טורקיה – המשיכו הפיגועים במדינה, חלקם, בעיקר אלה שיועדו נגד כוחות הביטחון, הם מעשה ידיה המחתרת הכורדית, אך חלקם האחר ככל הנראה מעשה ידי דאע"ש, או ארגונים סלפים קיצוניים, אותם פיגועים כוונו בעיקר נגד תיירים או נגד כורדים.

נחזור לתכנית הטורקית. נקודת ההתחלה של אותה תכנית היא קובאני, עיר במחוז חאלב שבסוריה על גבול טורקיה, הנחשבת לאבן יסוד של כורדיסטן. בינואר 2015 כוחות המדינה האיסלאמית (דאע"ש) מתחילים לתקוף את העיר, תוך ניסיון לכבוש אותה מידי "הכופרים" – הכורדים. דאע"ש מפנה לאזור אלפי ג'יהאדיסטים, שמסתערים על העיירה באמצעות פיגועי התאבדות ותקיפה קרקעית.

הלוחמים החלו לכבוש שטח לא קטן מהעיר, תוך שהם טובחים באוכלוסייה המקומית, ונראה היה כי כל העיר הולכת ליפול בידיהם כפר בשל. אלא שלכורדים היו תוכניות אחרות והם הכריזו: "קובאני לא תיפול". במאמצים אדירים ובמחיר כבד הצליחו הכורדים להדוף מעט את דאע"ש. במערב ראו את העמידה הכורדית האיתנה והחלו לספק סיוע אווירי לכוחות.

ארגון המדינה האסלאמית לא ויתר והמשיך במתקפתו הקשה על העיר. בשלב מסוים דווח כי לוחמי דאע"ש תוקפים את העיר מצפון. כלומר, מעבר לגבול הטורקי… בנוסף, הכורדים טענו כי לוחמי המדינה האיסלאמית שנתפסו בשבי הודו כי חיילים טורקים לחמו לצדם כתף אל כתף, מה שאישש את הטענות על הקונספרציה.

כשנראה היה כי הארגון הסוני מצליח להשתלט על חלקים מהעיר, בטורקיה התחילו לדבר על יצירת "אזורי חיץ". אלא שהאמריקאים החלו לתאם סיוע קרקעי לכורדים – כוחות הפשמרגה מצפון עיראק החלו לנוע לעבר טורקיה במטרה לחצות לסוריה ולסייע לאחיהם שבקובאני. בטורקיה ניסו למנוע את מעבר הכוחות, אבל איום חריף של אובמה על ארדואן אפשר את מעבר הכוחות לקובאני. בסופו של דבר, עם הסיוע הקרקעי, הצליחו הלוחמים הכורדים תוך אבדות כבדות להדוף את דאע"ש מהאזור. למעשה, תוצאות הקרב על קובאני הפחידו את טורקיה עוד יותר, הכורדים הוכיחו לראשונה שניתן להכניע את המדינה האיסלאמית על הקרקע.

טורקיה לא מוותרת
ליל שבת ט"ז אב, מחבל מתאבד, ילד כבן 12, מתפוצץ ביציאה מאולם בגזיאנטפ שבטורקיה, בו התקיימה חתונה של כורדים. המחבל התפוצץ כאשר יצאו החוגגים לרקוד ברחוב. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, דיווח בכלי התקשורת כי 51 בני אדם נהרגו בפיגוע ו-69 נפצעו, בהם 17 במצב קשה. בין הנפגעים היה החתן, שנפצע באורח קל. למרות שאף ארגון לא נטל אחריות לפיגוע, האשים ארדואן את ארגון הטרור המדינה האסלאמית בביצועו והכריז על מבצע "מגן הפרת" יצירת אזור חיץ בגבול טורקיה-סוריה נקי מדאע"שיסטים.

העיר הראשונה אותה מסמנים הטורקים היא ג'רבלוס, מעוז המדינה האיסלאמית באזור. תוך 12 שעות נכבשת העיר. לאחר כיבושה התברר שדאע"ש פינה את מעוזיו עוד טרם תחילת ההתקפה, שוב, ריח של תיאום בין הטורקים למדינה האיסלאמית, מבלי לדבר על האירוניה שפיגוע בחתונה כורדית יספק בידי טורקיה את התירוץ לביתוק הרצף של המיליציות הכורדיות.

הטורקים לא עוצרים בג'רבלוס, הם החלו להכריז על ניקוי הגבול מדאע"ש וממשיכים להרחיב את פעילותם באזור, כשלמעשה הם בכלל מנקים את הגבול מכורדים. הטורקים החלו לנוע לכיוון העיר מנבג', השוכנת בצפון מרכז סוריה, קרוב לנהר הפרת, ואשר נחשבה למעוז של דאע"ש באזור, והכורדים בהוראת האמריקאים כבר כבשו את העיר קודם לכן מידי ארגון הטרור, תוך שהם סופגים אבדות כבדות.

תוך כדי תנועה לכיוון העיר הטורקים השלימו את אזור החיץ שהם רוצים, והצליחו לגרום לכך שהכורדים לא יוכלו להשיג רצף טריטוריאלי. הכורדים מה-YPG שניסו להגן על שטחם, נתקלו בשריון ובהפצצות אוויריות טורקיות. לא היה להם סיכוי. אבל הטורקים לא הסתפקו בזה והם ביקשו לכבוש את מנבג', אותה עיר שהכורדים חירפו את נפשם בשביל לנקות אותה מטרוריסטים. טורקיה מבהירה כי היא רוצה שהכורדים ינועו מזרחה לנהר פרת, הרחק מטורקיה.

ראש הממשלה הטורקי הבהיר באוזני שר החוץ האמריקאי ג'ו ביידן: "הכורדים לא צריכים להימצא מערבית לנהר הפרת. הצבא הטורקי יעשה הכול כדי להגן על האינטרסים של טורקיה". מה השיב ביידן? "אם הכורדים יחליטו לפעול מערבית לפרת, האמריקאים לא יתמכו בהם". כלומר, הבעת תמיכה אמריקאית בטורקיה ובמהלכיה נגד הכורדים – אותם אלה שלחמו נגד דאע"ש.

במקביל ליצירת אזור החיץ בין שני החלקים שבשליטת הכורדים, משלימה טורקיה עם רוסיה, בעלת בריתו של אסד. רוסיה שזעמה על הפלת המטוס הרוסי ב-2015, הטילה מספר סנקציות על המדינה, כך שטורקיה הבינה שאם היא רוצה להתאושש היא חייבת להתנצל. אבל לא רק, גם הלחימה בכורדים בסוריה הובילה לאותה התנצלות. טורקיה הפנימה שאם היא פועלת בסוריה היא צריכה את חסותו של הקרמלין, הכוח החזק ביותר הפועל באזור. בנוסף, שיתוף פעולה עם פוטין יוביל להפסקת היחסים בין המשטר הסורי הנתון לחסותו ובין הכורדים. כן, שוב הכורדים נבגדים על ידי בעלי בריתם.

אלא שחידוש היחסים עם רוסיה הוביל לבעיה אחרת, דאע"ש. הארגון זעם על הפניית הגב מאנקרה והחל לנקום בטורקים. אבל לא רק חידוש היחסים עם רוסיה עמד בבסיס שבירת היחסים שבשתיקה בין דאע"ש לטורקיה. טורקיה החלה להפנים עם הזמן שכשנותנים לארגון הקיצוני אצבע – הוא רוצה את כל היד. עידוד הפעילות הסונית הקיצונית בסמוך לגבולה לא עשה טוב לאנקרה והיא החליטה להפסיק את השת"פ, לחסום את הגבול הרמטית יותר ולפעול כנגד סלפים קיצוניים בשטחה.

משכך, היחסים בין ארגון הטרור למדינה הטורקית החריפו ובאו לידי ביטוי בלחימה עזה בשטח. כך לדוגמה, רק בשבוע שעבר פרסם דאע"ש תיעוד מחריד של לוחמיו שורפים למוות שני חיילים טורקים שנשבו בצפון סוריה. בתיעוד הקשה נראים שני החיילים כבולים בשלשלאות מצווארם כשמאחוריהם כלובים. לאחר שהשניים עלו בלהבות, איים לוחם של הארגון בטורקית, כי אם אנקרה לא תסיג את חייליה מסוריה, יהיה זה גורלם של יתר כוחותיה.

כאמור בתחילת הכתבה, דאע"ש לא הסתפק בזאת והוא היה אחראי גם לטבח בתחילת השבוע. חימום היחסים עם רוסיה, שתוקפת את כוחות ארגון הטרור בסוריה, מסביר את אותה הודעת הארגון, בו נטל אחריות על הפיגוע וכינה את טורקיה "משרתת הצלב".

השארת תגובה