דו"ח מזכ"ל האו"ם: איראן מעבירה נשק לחזיבאללה

מדו"ח מזכ"ל האו"ם על הפרות הסנקציות שהוטלו על איראן, עולה כי איראן מפרה את אמברגו הנשק ומספקת נשק וטילים לחיזבאללה. אומנם רוב הסנקציות על המדינה הוסרו בשל הסכם הגרעין, אך חלק מההגבלות נותרו

חיזבאללה
חיזבאללה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מזכ"ל האו"ם לשעבר, באן קי-מון, מזהיר בדו"ח מסווג, כי יתכן שאיראן הפרה את אמברגו הנשק המוטל עליה וסיפק נשק וטילים לחיזבאללה. הדו"ח המסווג של באן קי-מון, שפרש רק לפני כעשרה ימים מתפקידו, דלף לסוכנויות הידיעות, ומשם לכלי התקשורת ברחבי העולם.

במועצת הביטחון של האו"ם צפויים לדון בממצאי הדו"ח בשבוע הבא, והוא כולל גם האשמות חמורות של צרפת, לפיהן איראן שולחת נשק לסומליה ותימן, כך לכל הפחות נראה ממשלוח נשק שתפסה צרפת בצפון האוקיינוס ההודי בשנה האחרונה.

כאמור, באן פרש מתפקידו לפני עשרה, אך הדו"ח הוגש למועצת הביטחון יום בטרם פרישתו וכניסת מחליפו, אנטוניו גוטרש, לתפקיד.

באן ציין בדו"ח נאום  שנשא מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה ביוני 2016, לפיו "כל המשכורות, ההוצאות, הנשק והטילים הגיעו מאיראן".לדבריו של המזכ"ל לשעבר, הוא "מוטרד מאוד מהצהרה זו, שלפיה הועבר נשק מאיראן לחיזבאללה".

המשלחת האיראנית הגיבה לדרישת האו"ם להבהיר את הנושא, כי "הצעדים שבהם נקטה המדינה למאבק בטרור ובקיצונים אלימים באזור עולים בקנה אחד עם האינטרסים הביטחוניים שלה, ומחויבותה הבינלאומית".

אומנם רוב הסנקציות שהוטלו על איראן בשל פיתוח תכנית הגרעין שלה הוסרו לפני כשנה, זאת בעקבות ההסכם שחתמה המדינה עם המערב, אך עדיין מוטלות הגבלות שונות על המדינה, ועל מזכ"ל הארגון לדווח למועצת הביטחון מידי חצי שנה על הפרת הסנקציות. איראן עצמה לא שיתפה פעולה עם הדו"ח ולא סיפקה מידע כפי שהתחייבה, ולדבריו של באן בדו"ח, "לא קיבלתי דיווח על אספקה, העברה או ייצוא גרעיני מאיראן".

השארת תגובה