אבל אשם אתה: האשמים האמיתיים בפרשת אלאור אזריה

כמו בסיפור של תאגיד התקשורת וחבל ההצלה לערוץ 10, כך גם בסיפור של החייל אלאור אזריה – מי שנכשלו הם הפוליטיקאים, לא בית הדין הצבאי

נתניהו. צילום: קובי גדעון לע"מ
נתניהו. צילום: קובי גדעון לע"מ

בשבוע שחלף התמקדנו בשתי פרשיות שהיו במרכז סדר היום הציבורי בישראל. שונות במהותם אך דומות באופיין ובהתפתחותן התקשורתית.

חקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמורה להתחדש ביום שישי והכרעת הדין במשפט אלאור אזריה. המון אמוציות באוויר. שיקול הדעת וההיגיון הצרוף נובע ומשתנה לפי מיצוב פוליטי. עדר מחנה-הימין מול עדר השמאל ו״העובדות״ לא כל-כך משנות. אבסורד.

מעטים ובודדים התעלו מעל השיוך הפוליטי והצליחו לחוות דעה ״כמעט אובייקטיבית״, בהתאם לנסיבות וראייתם את העובדות ולא לפי השקפת עולמם הפוליטית הצרה. אחת הבודדות היא ח״כ שלי יחימוביץ, שמיד לאחר פסה״ד הכואב הזדרזה להודיע, כי צריכים להעניק חנינה מיידית. צדיקה בסדום.

מאידך, שר הביטחון איווט ליברמן, ש'בזמנו' כאופוזיציונר השש עלי מחלוקת והתרסה, הגיע לדיוני בית הדין הצבאי! בכדי להזדהות עם אלאור אזריה. היום, ממלא פיו מים ומתנגד בוטה לחנינה מיידית. סוג של התיפייפות, עם צורך ממלכתי לתת תמיכה למערכת עליה הוא מופקד.

את בנימין נתניהו רודפת התקשורת מיומו הראשון. גם בתחילת הקדנציה הראשונה לא היו לו 100 ימי חסד המגיעים לכל אחד. הוא ״גנב״ להם את המדינה. בעבר נתניהו ״האמין״ שרדיפתו ע״י התקשורת ״מוסיפה״ לו מנדטים בקלפי! בנימין נתניהו היה ״סוג של מעוניין״. זה לא היה מאזוכיזם, זה היה ריאליזם פוליטי טהור!

שנוא נפשה של התקשורת התמסר מרצון לרדיפה ולשנאה, מתוך חישוב פוליטי קר ואנוכי. לא כל כך אנושי. היום גם נתניהו התפכח והינו מודה בכוחה האבסולוטי של התקשורת בעידן המודרני, שבו כולנו ״צרכני מדיה״ המחוברים לאינפוזיית המידע המקיף אותנו.

כתגובה, נתניהו הקים לעצמו עיתון פרטי, חינמון שזוכה לרייטינג והצלחה מסחרית. בנוסף, ניתן רישיון לערוץ 20, סוג של ערוץ תקשורת ימני שלאחרונה גם קיבל אישור לשדר חדשות ויומני חדשות, למרות ההתנגדות של ברוני התקשורת הוותיקים. ערוץ ימני שאמור להיות גורם מאזן במקצת. ביסוס ערוץ תקשורת ועיתונות ימין, היו דקירה כואבת בארנקם וכיסם של בארוני התקשורת הישראלים ובראשם נוני מוזס שנוא נפשו, מקבוצת ידיעות אחרונות. בכך, בנימין נתניהו החזיר למבקריו-שונאיו-רודפיו בעקיצה נשכנית. דקירה כואבת. אך לא מלחמה שערה.

ערוץ 10, שם משדר העיתונאי רביב-דרוקר שרודף אותו ואת משפחתו הקרובה באופן אובססיבי בלתי נלאה, היה קרוב לסגירה מסיבות כלכליות וכישלון מסחרי גרידה. רגע לפני הסוף המר. גלגל ההצלה נזרק מממשלתו של בנימין נתניהו, שמחקה חובות בעשרות מיליוני ש״ח. התלתה תנאים שלא קוימו ולא התכוננו לקיימם! ויתרה על התחייבויות, הקלה ברגולציות! כל זאת בכדי לשמר ערוץ שכשל מסחרית וכלכלית ובמקביל ״קידש״ מלחמה על מושיעיו…

הם לא מחאו לו כפיים. הם זיהו חולשה ופחד וממשיכים מאז ביתר שאת. האמת, צודקים. ביבי ״חזק״ בעצות, מילים ובכתיבת ספרים. אבל בלשלוט – הרבה פחות. כשמביטים לו בלבן שבעין הוא ממצמץ ראשון. ביבי, למה לא סגרת את ערוץ 10 הכושל כשיכולת? והיה לך את כל הסיבות לכך… למה?

אותו סיפור בדיוק. גלי צה״ל. תחנת רדיו צהלית-שמאלנית שעולה מיליונים למשלם המיסים. ללא שום הצדקה, סיבה, ותועלת. כלום. נאדה. גם הגיבור הגדול איווט ליברמן, מפחד לסגור אותה מפחד תגובת בכיריה, ראשיה ובעיקר בוגריה שבצמרת התקשורת והמדיה בישראל.

תחנה אליטיסטית, יקרה, בזבזנית, שמאלנית מוצהרת, ללא אימה ופחד ממי שדואג למשכורות ולג׳ובים! למרות שלאחרונה שולבו בה כמה מגישים ימנים למספר שעות שבועיות, היא שומרת על קו ביקורתי בוטה נגד מדיניות הממשלה והימין. נתניהו וליברמן ״חוששים״ להניף את הגרזן. מפחד ״מה יאמרו״. למה ומדוע?

הסיפור ההזוי של ״תאגיד התקשורת״, שהוקם ע״י ממשלת הימין בכדי לעשות סדר במדיה ולסגור סוף סוף את קן הצרעות – לדעתם – ברשות השידור הקיימת. כיום, השמאל הפך לפטרונו, מגינו ושומרו. הימין, למעט השר כחלון מעוניין לסוגרו עוד בטרם עלה לאוויר! למרות מאות המיליונים שהוא עלה, עולה ויעלה לסוגרו.

בנימין נתניהו טוען: שהגולם החדש קם על יוצרו. מר נתניהו הנכבד! זה גולם שאתה הקמת, יצרת, קוממת. היכן נרדמת בשמירה? היכן טעית? אתה! אתה בנימין נתניהו תומך בהמשך פעילות רשות השידור, שלטענתך מבזבזת מיליונים והינה שופר שמאלני המתנכל מסיבות פוליטיות, השקפתיות לך ולממשלתך? עולם הפוך שהשתגע.

מי אשם חוץ ממך כבוד ראש הממשלה הנכבד? כשיכולת, והיית צריך! מצמצת. אפילו נקודת זכות לא קנית לעצמך אצלם. להיפך, ״חיזקת״ את מעמדך, כ״נמושה״.

פרשת החייל אלאור עזריה. חז״ל לימדונו, ש״אין לו לדיין אלא מה שעיניו רואות״. אין לי שום טענה להרכב בית הדין ולפסק הדין. השופטים חייבים לפסוק לפי משקל הראיות, התרשמותם מאמינותם ומקצועיות העדים ונותני חוו״ד. טענות ואמינות הנתבעים וההתרשמות האישית שלהם היכן, ומהי ״האמת״ האמיתית על פי דעתם.

הם עשו זאת. במקצועיות, באזמל מנתחים דק, בדיוק לעומקם של פרטים ועדויות, בפרשנות המכבדת את עולם המשפט והחוק הישראלי. לדידם, ולדידי הם עשו מלאכתם נאמנה.

השאלה הנוקבת, למה זה הגיע לבית הדין הצבאי, ולמשפט? היכן כשלו המנהיגים, הפוליטיקאים שנתנו לפארסה להימשך ולחגיגה להתגבר.

למי התחנפתם? לשונאי ״בצלם״? לרודפים, מ״שוברים שתיקה״? אצלם קיוויתם לצבור נקודות זכות? לאו״ם שמום? למשיחיסט, מזכיר המדינה ג׳ון-קרי? ואולי לנשיא ברק חוסיין אובמה שאוהב אותנו כמו שנתניהו אוהב אותו?

האם האמנתם שהמפגינים הכועסים, והכאב האישי-משפחתי הנורא, יפילו חתתם על שופטים מנוסים ומקצועיים? האם הביקורת הנוקבת מימין, תשנה את העובדות שנבחנות בקפידה? מדוע ההנהגה הפוליטית לא סילקה את המטען הלא נצור, ממרכז הבמה וברגע הראשון? לפני שזה יצא מידה לבחינת גורמים מקצועיים?

עוד הירדמות בשמירה? עוד כשל בהנהגה וביכולת לשלוט? עוד התחנפות והתחנחנות לשמאל ״ששולט״ למרות שבקלפי נכשל פעם אחר פעם?

השר בנט, והשרה מירי רגב, למי יש לכם טענות חוץ מלעצמכם? למי יש את היכולת לדון בחנינה נשיאותית המומלצת ע״י שר המשפטים ובמקרה שלנו השרה איילת שקד מהקצה הימני של המפה הפוליטית, או בחוק האוכף חנינה, חוץ מלכם נבחרי הציבור וחברי הרשות המבצעת? על מי אתם כועסים ולמי אתם מטיפים מוסר בדיעבד? בית הדין הצבאי עשה מלאכתו נאמנה, כנדרש.

הפוליטיקאים נכשלו ונכשלים, פעם אחר פעם ולא בפעם האחרונה! לצער כולנו. כבוד ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, מי אשם חוץ ממך? אתה הוא שמחזיק בהגה השלטון! אך מפחד לשלוט? אולי תתעשת?

תגובה אחת
  1. ממתי ביבי אשם או לוקח אחריות ? תמיד אצלו האחרים אשמים

השארת תגובה