הממשלה גוררת רגלים ושרי הליכוד מאשימים את הסקרים

הממשלה גוררת רגליים בהחלטה כיצד יש להשיב לבג"ץ בעניין חוק העזר העירוני של עיריית ת"א המאפשר פתיחת מרכולים בשבת, כאשר אי החלטה למעשה היא החלטה. ומה התירוץ של שרי הליכוד? הסקרים

דרעי גפני ליצמן צילום: יעקב כהן
דרעי גפני ליצמן צילום: יעקב כהן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

גרירת הרגליים של הממשלה בנושא השבת: העיתונאי זאב קם מתאר הבוקר (שישי) ב'מקור ראשון' את גרירת הרגליים של הממשלה בנושא חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, לפיו יותר לבעלי מרכולים לפתוח את חנותם בשבת.

בתחילת השבוע צפויה המדינה להשיב לבג"ץ את תשובתה בנושא – האם היא מאשרת את חוק העזר העירוני או שמא מתנגדת אליו. למעשה הממשלה גררה, כמו במקרים דומים, את החלטתה לרגע האחרון, כך שגם אם תחליט שלא להחליט, משמעות הדבר היא הסדרת חוק העזר העירוני על כל המשתמע מכך – פתיחת מאות חנויות בשבת בתל אביב.

האפשרות היחידה שעומדת כעת בידי הממשלה, היא קבלת החלטה שהחוק מבוטל. סיקרנו כאן ב'כל הזמן' את התנגדות הנציגים החרדים ואת הבהרתם לראש הממשלה כי מבחינתם הם מקבלים רק החלטה המבטלת את החוק.

למעשה בליכוד מוכנים לתמוך בביטול החוק, אלא שהחשש העיקרי שלהם שביטול החוק יזניק את 'יש עתיד' עוד יותר בסקרים על חשבון המפלגה. את הסיבה הזו הבהיר השר יריב לוין לשר יעקב ליצמן בישיבת ראשי המפלגות.

ליצמן דרש, "חייבים להחזיר לשר דרעי את הסמכות בנושא". שר הבריאות הוסיף ותקף: "כשהיה חשוב לך נושא התאגיד, אנחנו עמדנו דום. כשלמישהו אחר היה חשוב נושא עמונה, אנחנו עמדנו דום. שותפות זה שכולם חייבים לכולם. הפעם זה התור שחייבים לנו". לדרישתו של ליצמן הצטרפו גפני ודרעי שאמרו דברים דומים.

"כבר הגזמתם לגמרי עם נושא השבת", השיב בתגובה השר יריב לוין מהליכוד. "תראו את הסקר מאתמול על יאיר לפיד". לדבריו קם, ראש הממשלה הנהן בהסכמה. "מתי לפיד זינק?", פנה לוין בשנית לחרדים. "בעקבות משבר הרכבת בשבת. הטעות הכי גדולה שנעשה זה לתת לו עוד תחמושת בעניין הזה".

כצפוי גם שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי לא יאפשר פגיעה בציבור החילוני. לדבריו. "פתרון של סגירת כל המרכולים בשבת לא בא בחשבון". לבסוף הוחלט כי מזכיר הממשלה לנסות לפתור את הפלונטר, בסיוע השר לוין. כאמור, לשניים יש זמן מועט ביותר להגיע להסכמות עם הנציגים החרדים, שכן כבר בראשון המדינה תצטרך להשיב לבג"ץ.

השארת תגובה