אישום נגד גטאס: "טען למאבטח שמכשיר המגנומטר מצפצף בגלל החגורה"

היועץ המשפטי לממשלה עדכן את עורכי דינו של ח"כ באסל גטאס כי החליט על הגשת כתב אישום נגדו, בשל הברחת הפלאפונם למחבלים בכלא קציעות. מכתב האישום עולה כי גטאס שיקר על המאבטח בכניסה לכלא

ח"כ באסל גטאס (דוברות בל"ד)
ח"כ באסל גטאס (דוברות בל"ד)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הברחת הפלאפונים למחבלים: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הכריע היום (חמישי) להגיש כתב אישום נגד חבר הכנסת באסל גטאס, בגין הברחת הפלאפונים למחבלים בכלא קציעות לפני כ-15 יום. כעת יש לחבר הכנסת 30 יום לבקש חסינות מוועדת הכנסת או שזו תוסר באופן אוטומטי.

לעורכי דינו של חבר הכנסת כתב מנדלבליט,  כי בתום חקירת המשטרה ולנוכח הראיות שהוצגו, התגבשה תשתית המצדיקה הגשת כתב אישום נגדו.

דיווח היועמ"ש על הגשת כתב האישום חושף פרטים חדשים אודות מסירת הטלפונים הניידים למחבלים. "על פי החשד, קשר ח"כ גאטס קשר עם האסיר הבטחוני, ואליד דקה, הכלוא בכלא קציעות בגין רצח חייל צה"ל שביצע במסגרת חברותו בארגון החזית העממית הדמוקרטית, להבריח טלפונים ניידים לכלא. לצורך מימוש הקשר, בתאריך 18.12.16 פגש הנאשם את אחיו של האסיר, אסעד דקה, בתחנת דלק "דור אלון" בכביש 6 לכיוון צפון, שם העביר לו אסעד 4 חבילות המכילות 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים וציוד תקשורת נוסף, על מנת שח"כ גטאס יכניסם לכלא.

"במסגרת הקשר האמור, הגיע ח"כ גאטס באותו היום, בשעה 11:55, לכלא. ח"כ גאטס נכנס לכלא כשהוא נושא עליו את החבילות מוסתרות בתוך חולצתו וכן מסמכים נוספים. בעת כניסתו של ח"כ גאטס לכלא, עת עבר הנאשם במכשיר המגנומטר, התריע המכשיר. או אז טען חבר הכנסת בפני הסוהר כי ההתרעה נובעת מחגורתו. כאשר ביקש הסוהר מהנאשם לעבור בשנית ללא החגורה סרב הנאשם לעשות כן ואמר לסוהר כי בשל היותו חבר כנסת יש לו חסינות מבדיקה. בשל חסינותו של חבר הכנסת, נמנע הסוהר מעריכת בדיקה על גופו.

"בהמשך אותו יום, נכנס ח"כ גטאס לכלא עם הציוד, שם פגש את האסיר והעביר לו מסמכים. בהמשך, נפגש ח"כ גטאס עם אסיר אחר, באסל ביזרה, לו העביר את ציוד התקשורת. הנאשם היה מודע לכך כי ציוד התקשורת יועבר לאסירים ביטחוניים וכי קרוב לוודאי שיעשה בו שימוש שיפגע בביטחון המדינה".

טרם קבלת ההחלטה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה לבאי כוחו של ח"כ גאטס על נכונותו לקיים שימוע בעניינו, בטרם תתקבל החלטה סופית בעניינו, וזאת תוך שבוע ימים, בכפוף להסכמתו להאריך את התנאים המגבילים בהם הוא מוחזק על-פי החלטת בית המשפט השלום בראשון-לציון. כן נמסר, כי ככל שיסכים להארכת התנאים, ויבקשו לצורך השימוע פרק זמן קצר נוסף מעבר לשבוע, ישקל הדבר בחיוב, וזאת לפנים משורת הדין. אלא שבאי כוחם של ח"כ הודיעו ליועץ המשפטי לממשלה כי הם דוחים את ההצעה.

לפיכך החליט היועץ המשפטי לממשלה לאשר את הגשת כתב האישום, אך הסכים לקיים שימוע בדיעבד, ובמסגרתו לשמוע טענות נגד הגשת האישום. ההחלטה הועברה לבאי כוחו של ח"כ גאטס ובמקביל גם ליו"ר הכנסת, על פי הדין.

בהמשך להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, תוגש היום בקשה להארכת מעצר הבית ושאר התנאים המגבילים שהוטלו על ח"כ גאטס.

במכתב ששלח מנדלבליט ליו"ר הכנסת, חבר הכנסת יולי אדלשטיין, כתב:  "בהתאם להוראות סעיף 4(א)(2) לחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם תשי"א -1951, מצורף בזה עותק מכתב האישום אשר אישרתי להגיש נגד חבר הכנסת באסל גטאס. להשלמת התמונה מצורפות תכתובות עם באי כוחו של חבר הכנסת, עוה"ד לאה צמל ונמיר אדחבי".

כזכור, לפני כשבוע נשלח גטאס לעשרה ימי מעצר בית, במקום 45 ימים כפי דרישת המשטרה. חבר הכנסת נאלץ להפקיד ערבות של 50 אלף ש"ח ונאסר עליו להיפגש עם אסירים לתקופה של כחצי שנה.

למרות המעצר גטאס יכל להגיע לפעילות בכנסת, אך את הדרך מביתו לכנסת נדרש לעשות באמצעות אחד מחמשת הערבים שמונו לפקח עליו וחתמו על ערבות של מאה אלך ש"ח.

בתחילת השבוע הכריעה ועדת האתיקה של הכנסת על הרחקת גטאס מדיוני הכנסת לחצי שנה, אך גוטאס יוכל לבוא להצביע וימשיך לקבל את שכרו.

השארת תגובה