הוועדה אישרה: חוק השבת של גואטה; אייכלר נמנע

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה את הצעת חוק השבת של חבר הכנסת יגאל גואטה לקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק נוצרה לאחר שבמתחם שרונה כפו על עסקים לפתוח בשבת. חבר הכנסת ישראל אייכלר שהיה מיוזמי החוק בחר להימנע

חבר הכנסת יגאל גואטה
חבר הכנסת יגאל גואטה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת יגאל גואטה (ש"ס), לפיה מעסיקים או בעלי מתחמים מסחריים לא יוכלו לכפות על עסק או נותן שירות לעבוד ביום המנוחה שלו בניגוד לרצונו, לא יוכלו לדרוש ממנו פיצויים אם לא יפעל ביום המנוחה ולא יוכלו לבטל את החוזה שנחתם עמו.

לבקשת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), ניתן יהיה לחייב עבודה בשבת של שירות החיוני להפעלת המתחם (כמו: אבטחה, חניון). ח"כ אלאלוף הדגיש כי יום המנוחה ייקבע על פי דתו של בעל העסק, ולא של בעל המתחם. החוק ייכנס לתוקף מיד עם פרסומו, לאחר אישורו הסופי במליאת הכנסת. ח"כ אלאלוף הדגיש כי יום המנוחה ייקבע על פי דתו של בעל העסק, ולא של בעל המתחם.

ח"כ גואטה הסביר בדיון קודם כי החליט ליזום את הצעת החוק בעקבות מקרה שהיה במתחם שרונה בתל אביב: "גינדי אחזקות קנסו באלפי שקלים בעל עסק במתחם שלא פתח את העסק שלו בשבת, על אף שהוא חילוני שרק ביקש לבלות בחיק משפחתו".

עו"ד איה דביר ממשרד המשפטים הדגישה כי החוק החדש יחול גם אם הרשות המקומית שבתחומה פועל בית העסק מתירה עבודה בשבת. "יש כאן פגיעה משמעותית בחופש החוזים; אנחנו מגבילים כאן גם חוזים תקינים שנחתמו בהסכמת שני הצדדים. זה מעורר קושי משפטי", התריעה.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) בחר להימנע בהצבעה על הצעת החוק, על אף שהוא אחד מיוזמיה. זאת בשל התוספת המתירה לחייב שירותים חיוניים לפעול בשבת. "השבת היא מקור הברכה. אפילו לסוס וחמור צריך לתת לנוח יום בשבוע. חשוב כדי להגן על זכותו של אדם לשמור על השבת, גם אם חתם אחרת", אמר.

עם אישור הוועדה בירכו חברי 'הקואליציה לשבת שוויון' את האישור. "'הקואליציה לשבת שוויון' מברכת על החלטת ועדת העבודה והרווחה של הכנסת להעביר את הצעת החוק להגנה על עסקים ביום המנוחה להצבעה במליאת הכנסת. קידום הצעת החוק הוא ניצחונם של בעלי העסקים הקטנים והבינוניים על הטייקונים הגדולים, וניצחונה של המשפחתיות והחברתיות על קדחת הקניות", נמסר.

רועי לחמנוביץ', מנכ"ל הקואליציה לשבת שוויון אמר כי "פרשת שרונה מרקט חשפה אותנו לתופעה מקוממת בה עסק קטן סופג קנס של אלפי שקלים מדי שבוע, רק משום שהוא ועובדיו מסרבים לעבוד שבעה ימים בשבוע. אני שמח שחברי ועדת העבודה הבינו כי אסור לנו לקבל את המצב בו עובד או בעל עסק נענש רק כי הם ביקשו לבלות בשבת עם משפחתם וחבריהם".

יוזם הצעת החוק, ח"כ יגאל גואטה, הדגיש כי "השינוי שאנחנו מקדמים הוא לא שינוי בחוק, כמו שינוי של חברה ומדינה. אם כולנו נבין שאנחנו לא רוצים לכפות אף אחד בכלום, המדינה תתנהל בצורה טובה יותר ובלי חיכוכים. ולראיה כל סיעות הבית תמכו ביוזמה פה אחד, כולל חברי כנסת ממרצ והמחנה הציוני. זה נותן תקווה לישראל טובה יותר".

השארת תגובה