חשש בירושלים מנאומו של קרי הערב; "פתטי ואובססיבי"

בירושלים מביעים חשש מנאומו הערב של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, בו הוא צפוי להציג את חזון ממשל אובמה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. החשש הנאום יאומץ על ידי ועידת פריז ויתכן אף כי יובא להחלטה במועצת הביטחון של האו"ם

ג'ון קרי
ג'ון קרי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מורשת אובמה: מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, יישא הערב (רביעי) נאום בו יציג את החזון שלו לגבי הסכם ישראלי-פלסטיני וינסה לקבוע קווים לשיחות עתידיות בין ישראל לפלסטיניים.

קרי, שמסיים בעוד שלושה שבועות את תפקידו, ישתמש בנאום כדי  "להתייחס לביקורות המטעות שהופנו לעבר ממשל אובמה", כך צוטט הבוקר בכיר אמריקני בעיתון ה'ניו יורק טיימס'. מדובר בנאום שתוכנן ליום חמישי שעבר, על רקע ההחלטה במועצת הביטחון, אלא שבשל הנסיגה המצרית עברה ההחלטה רק יממה לאחר מכן, מה שגרם לדחיית הנאום.

בכיר במשרד החוץ בארה"ב אמר לעיתונאים כי "על רקע העובדה שפתרון שתי המדינות בסכנה, חשוב שנשתף את ההבנות העמוקות שפתחנו בשני הצדדים". לדבריו, קרי יתייחס בנאומו להאשמות ישראל נגד הימנעות ארצו מההצבעה באו"ם והטענה כי ממשל אובמה עמד מאחורי ההחלטה, טענות אותן כינה אותו בכיר "כוזבות". לדבריו, קרי ידגיש כי "ההצבעה האמריקנית לא הייתה חסרת תקדים", וכי החלטת אובמה "לא הייתה מארב מתוכנן נגד ישראל".

עדיין לא ברור מה יכלול נאומו של מזכיר המדינה, אך בישראל מעריכים כי הוא יציג את עמדת ארה"ב כלפי סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי-פלסטיני; גבולות, ירושלים, ביטחון ופליטים.

בירושלים מביעים חשש כי המתווה אותו יציג בנאומו יאומץ על ידי שרי החוץ שיתכנסו בפריז בחודש הבא ויתכן אף כי יובא לאישור מועצת הביטחון של האו"ם, עוד לפני ה-20 בינואר, אז ימונה באופן רשמי דונלד טראמפ לתפקידו.

השר לביטחון פנים וחבר הקבינט גלעד ארדן אמר כי "‏מצער מאוד שממשל אובמה, שטעה לאורך כל שנותיו בצעדים שנקט במזרח התיכון, מנסה להבטיח שהכאוס הזה יישמר גם אחרי כהונתו. נאום פרמטרים ברגע האחרון לפני סוף‏ כהונתו של קרי ביחד עם החלטת מועצת הביטחון יבטיחו סופית שהפלסטינים לא יסכימו לשום מו"מ בשנים הבאות וירחיקו כל סיכוי לקדם שלום. פתטי ואובססיבי להציג נוסחה‏ לסיום הסכסוך ברגע האחרון כאשר לא הצלחת להזיז שום דבר – חוץ מוועידת תומכי חמאס בפריז – לאורך כל כהונתך".

השארת תגובה