נתניהו: "אין לנו ספק שממשל אובמה יזם את ההחלטה"

ראש הממשלה נתניהו תקף היום שוב את ממשל אובמה על רקע החלטת האו"ם נגד ההתנחלויות: "אין לנו שום ספק שממשל אובמה יזם אותה, עמד מאחוריה, תיאם את הנוסחים ודרש להעבירה".

ברק אובמה בנימין נתניהו בארהב צילום משה מילנר לעמ (5)
ברק אובמה בנימין נתניהו בארהב צילום משה מילנר לעמ (5)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

החלטה 2334: ראש הממשלה בנימין נתניהו שב הבוקר בפתח ישיבת הממשלה ותקף בחריפות את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, הקובעת כי ההתנחלויות אינן חוקיות, ויצא במתקפה נגד נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה.

"אני שותף לרגשות הכעס והתסכול של חברי הממשלה מול החלטה לא מאוזנת ועוינת ביותר למדינת ישראל, שהתקבלה באופן לא ראוי על ידי מועצת הביטחון", פתח נתניהו. "מהמידע שיש לנו, אין לנו שום ספק שממשל אובמה יזם אותה, עמד מאחוריה, תיאם את הנוסחים ודרש להעבירה. זה כמובן בניגוד מפורש למדיניות האמריקנית המסורתית שהתחייבה לא לנסות לכפות תנאים של הסדר קבע, כמו כל נושא שקשור להם במועצת הביטחון, וכמובן התחייבות מפורשת של הנשיא אובמה עצמו ב-2011 להימנע מצעדים כאלה.

"אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי שישראל לא תצא ניזוקה מההחלטה המבישה הזאת ואני גם אומר לשרים כאן, צריך לנהוג בתבונה, באחריות ובקור רוח. זאת אומרת, גם במעשים וגם בדיבורים. אני מבקש מהשרים לנהוג באחריות, בהתאם להנחיות שיינתנו היום בישיבת הקבינט מיד אחרי ישיבת הממשלה. אני גם ביקשתי ממשרד החוץ להכין תכנית פעולה מול האו"ם ומול גורמים בין לאומיים אחרים, שהיא תוצג בקבינט תוך חודש ימים ועד אז, כמובן, נבחן צעדים נוספים.

נתניהו הוסיף באנגלית: "במשך עשורים, הייתה אי הסכמה בין הממשלות בארה"ב וישראל בנושא ההתנחלויות. עם זאת, תמיד הסכמנו שמועצת הביטחון אינה המקום ליישב את הסוגיה הזו. ידענו שפנייה לשם תקשה על המשא ומתן ותרחיק את השלום.
כפי שאמרתי לג'ון קרי ביום חמישי, ידידים לא לוקחים ידידים למועצת הביטחון. אני מעודד מהצהרות ידידינו בארה"ב, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד. הם מבינים שהחלטת האו"ם הזו היא חסרת אחריות והרסנית ושהכותל המערבי הוא לא שטח כבוש. אני מצפה לעבוד עם הידידים הללו ועם הממשל החדש כשיכנס לתפקיד בחודש הבא".

תגובה אחת
  1. לפיתרון הסכסוך החלטת מועצת הביטחון היתה חסרה ונחוצה,.עכשיו הדברים ברורים ,על מעמד השטחים המוחזקים 1) השטחים כבושים ויש לנהוג בהם ככאלה לפי החוק הבינלאומי 2)המועצה לא מכירה בזכות ישראל ליישבם 3) ההתנחלויות הן מכשול לשלום , מכאן על ישראל להתקדם כשגבולות ישראל מוגדרות 4/6/1967 .אף מדינה בעולם לא תומכת בעמדת ישראל .זה לא אנטישמיות זה הצדק והחוק הבילאומי .אני תקווה שהפלשתינים ישנו את עמדתם לגבי המשא ומתן ויתחילו לדבר ולשאת גם עם ביבי ,אם הוא מעונין בכך כי נושא הגבולות ברור מהחלטת מועצת הביטחון ייגזרו הגבולות הסופיים .לגבי השלום הוא יהיה רק אם שתי העמים ירצו בכך .

השארת תגובה