ההצבעה באו"ם: אובמה תיאם את המהלך עם הפלסטנים

אחרי שמצרים הסירה את ההצעה האנטי ישראלי ממועצת הביטחון מתבררים פרטים חדשים אודות ההצעה. מהפרטים עולה כי הנשיא האמריקאי תיאם את המהלך עם הפלסטינים במשך תקופה ארוכה. במקביל, החשש לא הוסר, אחרי שארבע מדינות מאימות כי הן יעלו את ההצעה להצבעה

אובאמה וביידן עם אבו-מאזן – צילום: הבית הלבן
אובאמה וביידן עם אבו-מאזן – צילום: הבית הלבן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ההצבעה במועצת הביטחון: אחי שנשיא מצרים א-סיסי הסיר אמש (שישי) את ההצעה האנטי ישראלית ממועצת הביטחון של האו"ם, מתבררים פרטים חדשים אודות ההצעה.

• נושמים לרווחה: מצרים דחתה את הדיון באו"ם

גורמים מדיניים בארה"ב איששו את החשש הישראלי, כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, תכנן שלא להטיל וטו על ההצעה, מה שהיה גורם להצעה להתקבל במועצת הביטחון.

גורם נוסף שצוטט ברשת CNN אמר כי בממשל אובמה אפילו שקלו את האפשרות שיצביעו בעד הצעת ההחלטה, הקוראת לישראל להפסיק את הבנייה ביהודה, שומרון ומזרח ירושלים. גורם ישראלי שצוטט בסוכנויות הידיעות אמר כי ישראל מאמינה כי ממשלו של אובמה, תכנן במשך זמן רב להימנע בהצבעה באו"ם ואף תיאם לשם כך מהלך עם הפלסטינים.

במקביל, ארבע מדינות החברות במועצת הביטחון – ניו זילנד, ונצואלה, מלזיה וסנגל – פנו הלילה למצרים ואמרו כי אם היא לא תעלה להצבעה את הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות, הן יעשו זאת.

בשל כך, בישראל עדיין חוששים כי ההצעה תעלה ופועלים להפעיל לחץ על ממשל אובמה להטיל וטו במידה וזה יקרה. שר מהקבינט צוטט ב"הארץ" כי "הכוננות לא הוסרה והסכנה לא חלפה". לדבריו, "האירוע חי, טרי ונושם. הכל פתוח וגם מדינה אחרת יכולה להגיש הצעה זהה או דומה בימים הקרובים. המטרה שלנו היא ללחוץ על אובמה באמצעים שונים כדי שיטיל וטו ובמקביל להבטיח שההצבעה נדחית כמה שיותר כדי לעבור את ה-20 בינואר כאשר טראמפ ייכנס לבית הלבן".

הלילה שוחח טראמפ, שהיה בעד הצעה להטיל וטו עם הנשיא המצרי, עבד אל-פתאח א-סיסי, בטלפון. גורם רשמי בצוות המעבר של טראמפ אמר כי השיחה התקיימה ביוזמתו של א-סיסי וכי השניים דנו "בהנחת היסודות לשלום במזרח התיכון".

דוברו של א-סיסי, עלאא יוסף, אמר כי השניים דנו בין השאר בהצעת ההחלטה המצרית. "במהלך השיחה הם דנו בעניינים אזוריים ובהתפתחויות במזרח התיכון. הנשיאים הסכימו על החשיבות של מתן ההזדמנות המלאה לממשל האמריקני החדש להתמודד עם כל הממדים של המקרה הפלסטיני, במטרה להשיג הסדר מלא וסופי", הוסיף הדובר.

השארת תגובה