גור השוו את עצמם לחב"ד; השופטת לא השתכנעה

בצל מחאת ערד הורה ביהמ"ש לחסידי גור בערד להסיר את שלטי ה"למכירה" ו"בערד אוכלים כשר" כפי הוראת העירייה. החסידים השוו את עצמם לחב"ד וטענו כי מדובר באפליה, לאור שלטים דומים של חסידי חב"ד שלא הוסרו. השופטת, "טענת העותרים שובה לב, אך השלטים אינם פוליטיים"

שלטים בערד
שלטים בערד

בצל גל המחאות על חילול בית הכנסת בערד, פסק אמש (רביעי) ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע, נגד חסידי גור, בסוגיה אחרת בה הם נמצאים בהליך משפטי מול העירייה – סוגיית השלטים בעיר.

מדובר בשלטים דתיים כמו "בערד אוכלים כשר" ו-"ילדי ערד חובשים כיפה" וגם בשלטי "למכירה", אחרי שהעירייה טענה כי מדובר בשלטים פיקטיביים, שנועדו להציג מצג שווא שהעיר מתרוקנת ולגרום להוזלת מחירי הדירות בעיר, כך ע"פ העירייה.

העייריה טענה כי יש להסיר את השלטים, מאחר ועל פי חוק העזר העירוני נדרש רישיון לתלייתם. מנגד טענו תושבי ערד החרדים, כי מדובר בשלטים פוליטיים, שאינם דורשים רישיון או אגרה. אלא שבעירייה סירבו להשתכנע מהנימוק, וטענו כי השלטים אינם עונים להגדרה זו, וכי "לכל היותר שלט בעל אופי דתי או מיסיונרי".

בשל סירוב העירייה, עתרה בחודש אוקטובר האחרון "התנועה למלחמה באנטישמיות" לבית המשפט יחד עם שני תושבי ערד, בבקשה להורות לעירייה להפסיק את הסרתם. העותרים טענו כי מדובר בחופש הביטוי, שאין בסמכות ראש העיר, ניסן בן חמו, סמכות להגבילו. עוד נטען, כי נעשית אפליה בעיר ושלטים דומים מטעם חסידות חב"ד המקומית נתלו במשך שנים בעיר, מבלי כך שהם ידרשו להסירם.

עוד טענו התושבים, כי הם אינם משתמשים ברשתות חברתיות וכי זו הדרך המקובלת בחברה החרדית למחות נגד הרשויות המפלות לרעה.

שופט ביהמ"ש המחוזי, רות אבידע, אמרה בתגובה כי מדובר בטענה "השובה את הלב, ואודה כי ההתלבטות אם ניתן לאמצה לא הייתה קלה". עם זאת, השופטת לא השתכנעה בטענות ואמרה "כדי שניתן יהיה לומר שהשלטים הם בעלי אופי פוליטי, עליהם להיות באופן ברור כאלה", אמרה.

כעת נותר בפני חסידי גור מספר אפשרויות, לערר על ההחלטה או לחדד את המסרים הפוליטיים בשלטים שנתלו. עד אז, הכריעה השופטת, להסיר את השלטים עד השבוע הבא, שלאחריו העירייה תורשה לעשות זאת.

בפני חסידות גור עומדות מספר אפשרויות: להסיר את השלטים, לערער על ההחלטה או לחדד את המסרים כך שיהפכו לפוליטיים. עד אז, דרשה מהם השופטת אבידע להסיר אותם עד השבוע הבא, ולאחריו תינתן לעירייה הרשות לעשות זאת.

מעיריית ערד נמסר בתגובה: "אנחנו מרוצים מפסיקתה של השופטת אבידע. תליית שלטים בנושאי דת בכל רחבי העיר מלמדת שוב על רצונה של חסידות גור להפר את הסטטוס קוו ולפגוע בציביון העיר".

רב קהילת גור בעיר, הר' צבי ביאליסטוצקי, מסר כי הוא "טרם קרא את פסק הדין, אך לאחר מכן אדע באילו צעדים לנקוט".

השארת תגובה