בדרך למעצר? הכנסת אישרה את הסרת חסינותו של גטאס

אחרי שמוקדם יותר הודיע חבר הכנסת באסל גטאס, שחשוד בהברחת טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים, כי הוא מוותר על חסינותו, אישרה מליאת הכנסת את הסרת החסינות. כעת תוכל המשטרה לבצע חיפוש בביתו ואף לעצור את הח"כ

ח"כ באסל גטאס (דוברות בל"ד)
ח"כ באסל גטאס (דוברות בל"ד)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בדרך למעצר? מליאת הכנסת אישרה היום (חמישי) את הסרת חסינותו של חבר הכנסת באסל גטאס (הרשימה המשותפת), שנטען נגדו כי הבריח טלפונים ופתקים מוצפנים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות. חבר הכנסת הסכים להסרת חסינותו, כך שמליאת הכנסת לא הצביעה על הסרת החסינות, אלא רק אישרה אותה. כעת, משאושרה הסרת החסינות, תוכל המשטרה לעצור את הח"כ ולבצע חיפוש בביתו.

בהודעתו כתב גטאס, כי הוא לא חושש מהסרת החסינות וכי הוא יתמודד עם החשדות נגדו. גטאס תקף את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שביקש, "בצעד חריג וחסר תקדים שוועדת הכנסת תסיר את חסינותי בפני חיפוש ומעצר. דבר שלא שש כב' היועמ"ש לעשות מעולם חבר כנסת מכהן גם בחמורות שבפרשות, שבהן חברי כנסת נחקרו ואף הורשעו בעבירות של שוחד, שחיתות, אונס ואף בחשדות חמורות בהרבה".

גטאס הוסיף כי "אין כל ספק שצעד קיצוני זה, תזמונו ואופיו תואמים לגלי הקול המתלהמים של חברי ועדת הכנסת שספק אם עיינו בבקשה, דבר המעלה חשש כבד לאיפה ואיפה בשיקול דעתו של היועמ"ש בעת שקיבל ההחלטה להגיש הבקשה. על אף שהתייצבתי לחקירה ועניתי על כל השאלות של החוקרים ולאחר שהודעתי בבירור שאענה לכל פעולת חקירה חוקית ככל שיידרש ובכל עת. הדיון בוועדת הכנסת היה כצפוי מתלהם, פוליטי ולא ענייני, כך שאין בכוונתי לתת יד לאווירת ההסתה הפרועה נגדי להימשך".

יו"ר הכנסת, חבר הכנסת יולי אדלשטיין, מסר הודעה למליאת הכנסת בדבר ויתור ח"כ גטאס על חסינותו, "ועדת הכנסת החליטה אתמול, כי היא מקבלת את בקשתו של היועץ המשפטי לממשלה ומציעה לכנסת ליטול מחה״כ באסל גטאס את חסינותו בפני חיפוש ואת חסינותו בפני מעצר, והכול בקשר לחקירה שנפתחה נגדו ביום 18.12.2016 בחשד כי העביר טלפונים, ציוד נלווה ומסמכים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות. החלטת הוועדה נועדה לאפשר למערכת אכיפת החוק לנקוט בפעולות שיאפשרו להמשיך ולברר את החשדות העומדים נגד חה"כ גטאס בפרשה האמורה. לאחר שהתקבלה החלטה זו, הודיע לי חה"כ גטאס בכתב כי הוא מסכים לנטילת החסינות. בהתאם לחוק החסינות, נטילת החסינות נכנסת לתוקף עם מתן הודעתי זו לכנסת.

"מובן מאליו כי חסינות במדינה דמוקרטית היא כלי חשוב ביותר לביצוע משימות. יחד עם זאת, אני מקבל בסיפוק את ההחלטה שנתקבלה אמש פה אחד. אסור לנו לאפשר פעילות עבריינית. באופן אישי, בימים האחרונים חסר לי עוד קול של מייצגי הציבור הערבי. אני מצפה לשמוע את נציגם. קולם לא נשמע. אני מפציר בעמיתי, תפסו מקלדת או מיקרופון ותגידו משהו לציבור שממתין למוצא פיכם".

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מסר למליאה את החלטת ועדת הכנסת אמש. קיש הוסיף ואמר "הזמנו את ח"כ גטאס לדיון בוועדת הכנסת. גטאס בחר לא להיות בדיון ולא לשלוח אדם שייצג אותו. ההחלטות הללו אינן קלות, אולם ההחלטה הפעם אושרה פה אחד. גטאס ביקר אסירים השפוטים בגין רצח ועבירות ביטחון. בחקירה הוא טען שהוא לא ידע מה היה במעטפות. היועמ"ש אמר שהחקירה טרם הסתיימה, אולם הוא ביקש מהכנסת ליטול את חסינותו לצורך מיצוי החקירה. אין בהחלטה האשמת מגזר שלם. ידע כל ח"כ שחסינותו לא תהווה כלי לפגיעה בדמוקרטיה". כאמור, יו"ר הכנסת הודיע כי חסינותו של ח"כ באסל גטאס הוסרה עם הודעתו על הוויתור במליאה.

השארת תגובה