ועדת הכנסת אישרה פה אחד הסרת חסינות גטאס

ועדת הכנסת אישרה פה אחד את הסרת חסינות ח"כ גטאס, הרשימה המשותפת ומרצ החרימו את הדיון. ח"כ מועלם קראה להסיר את החסינות של כל ח"כי בל"ד. מחר תתכנס המליאה באופן חריג לאישור המהלך

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

פרשת גטאס: ועדת הכנסת אישרה פה אחד את הסרת חסינותו של ח"כ באסל גטאס, החשוד כי הבריח מכשירים סלולריים ומסמכים לאסירים ביטחוניים. הדיון התקייים לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, בכדי לאפשר למשטרה לערוך חיפוש, לחקור באופן חופשי ולעצור אותו במידת הצורך.

במהלך הדיון התעוררה מהומה כאשר יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, שאל את חברי הכנסת של יש עתיד מדוע לא חתמו על הדחת גטאס לפי חוק ההדחה, "אתם אומרים שאתם ימין אבל בפועל כאשר שזה מגיע לשעת מעשה אתם שמאלנים", הטיח בהם. במהלך הדיון הורחקו 3 חברי כנסת.

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון: "אנו דנים פה על חסינות מפני חיפוש ומעצר, לא על עצם החסינות עצמה. נדרשת המלצה של ועדת הכנסת על מנת להסיר את החסינות במליאה. ח"כ גטאס טען שמועד הדיון לא מאפשר לו הכנה מספקת. במכתב שהעביר לי טען שזהו הליך לא סביר. לדבריו, הרשויות רומסות את זכויותיו וזהו דיון פוליטי שתוצאותיו ידועות מראש ולכן הודיע שלא יתייצב אליו – וזאת מבלי לוותר על זכויותיו".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי: "זוהי בקשה חריגה. לראשונה, היועץ המשפטי לממשלה מבקש להסיר חסינות לצורך חיפוש ומעצר. הסיטואציה והנסיבות חריגות לא פחות. יש תשתית ראייתית מוצקה לחשדות נגד ח"כ גטאס. המשטרה פועלת להשלמת החקירה והיועץ סבור שלצורך השלמת החקירה יש להסיר את החסינות הזו. הסרת החסינות לא אומרת שהוא ייעצר מיד אלא שיהיו כלים נוספים כגון חלופות מעצר. התיעוד שבידינו מהמפגש בבית הכלא לנוכח מידע מודיעיני מקדים הוא אודיו בלבד ללא סאונד. ח"כ גטאס העביר ניירות לאסיר אחד, ו-4 מעטפות לאסיר נוסף. הם הוצאו מתוך כיסיו הפנימיים והאסיר הכניס לתוך מכנסיו. בחיפוש שנערך על האסיר מיד לאחר המפגש נמצאו 12 טלפונים, 16 כרטיסי סים, 2 מטענים ואוזניה. ח"כ גטאס סירב להיחקר לאחר הביקור. בחקירתו אתמול טען בתחילה שלא העביר כלום ורק לאחר שהוצג בפניו הסרט הוא אישר שהעביר מעטפות אך לא היה מודע לתוכנן. לגבי הניירות – טען שידע שאסור לו להעבירם ושהיה בהם חומר פוליטי של מפלגת בל"ד. הוא חשוד בעבירה על פקודת בתי הסוהר שעונשה עד 3 שנות מאסר, ובסעיף של פגיעה בביטחון המדינה שעונשו עד 10 שנות מאסר. נבחנות גם עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ומרמה והפרת אמונים. חסינות של חבר כנסת לא אמורה לאפשר ביצוע עבירות פליליות".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): "ח"כ גטאס גרם לכך שהאמון במערכות השלטון ייקרע אבל צריך להיזהר מפגיעה בחסינות. זו לא חסינות שלנו אלא של הציבור שבחר בנו. צריך לתמוך בהסרת החסינות אבל לעשות זאת בכובד ראש".

ח״כ מרב מיכאלי אמרה: "זה רגע דרמטי ועצוב לכנסת. עצוב לדעת שחבר כנסת ניצל לרעה את הכח שיש בידיו, מעל באמון שהיה בו, בגד בתפקיד שלו ובציבור הבוחרות והבוחרים שלו, ולכן סיעת המחנה הציוני תומכת בהסרת החסינות. באותה נשימה, העובדה שבהחלטה פה אחד תוסר תיכף חסינות של חבר כנסת מעידה שהחוק עובד כמו שהוא, אסור ואין צורך לפגוע פגיעה גורפת בחסינות חברי הכנסת ולהעביר חוקי הדחה. מי שמנצל את האמון שקיבל כדי לפגוע בציבור ובמדינה – לו צריך להסיר את החסינות״.

ח"כ שולי מועלם רפאלי: "ב-DNA של באסל גטאס ומפלגת בל"ד יש אלמנט של בוגדים. החסינות נועדה לאפשר לחבר כנסת לייצג את הבוחר ואת מדינת ישראל, אולם חברי מפלגת בלד בוגדים במדינה, בביטחונה ובציבור. הממצאים החמורים שהוצגו מוכיחים שמדובר על פגיעה במדינה, רק שגטאס מעז לשקר בחקירה ולטעון שהכל הומניטרי. זו הזדמנות להסיר את חסינותם של כל חברי מפלגת בל"ד. בזמן שהוא נחקר במשטרה, חבריו ישבו והמתינו לו במסעדה סמוכה".

לבסוף קבע המשנה ליועמ"ש רז ניזרי, כי למרות שתוסר החסינות חה"כ גאטס ישאר חבר כנסת מן המניין גם אם ייעצר או יישאר בכלא.

כאמור, הוועדה אישרה את הסרת החסינות פה אחד 15 הצביעו בעד ללא נמנעים או מתנגדים. חברי הרשימה המשותפת ומרצ לא השתתפו בדיון. סיעת הרשימה המשותפת צפויה להתכנס בשעות הקרובות לדון בנושא.

מחר תתכנס מליאת הכנסת באופן חריג לאשר את הסרת החסינות.

לאחר הדיור אמר יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, במליאה: "לפני זמן קצר סיימה ועדת הכנסת לדון בהסרת החסינות של חבר הכנסת גטאס. הוועדה התכנסה היום לאור פנייתו של היועץ המשפטי לממשלה אליי, הבוקר, לכנס את הוועדה בדחיפות כדי לאפשר את המשך פעולות החקירה לאור החשדות החמורים. חסינותו של חבר הכנסת הוסרה, כדי לאפשר חיפוש ומעצר.

"הסרת חסינות של חבר כנסת איננה דבר של מה בכך. מתן חופש פעולה לנבחר ציבור הוא מאבני היסוד של הדמוקרטיה ולחם חוקו של חבר הכנסת, כדי לאפשר לו למלא את תפקידו ללא מורא וללא מגבלות. ככל הידוע, ועל פי היועץ המשפטי לממשלה, קיים כבר עתה "בסיס ראייתי מוצק ואיתן נגדו" לביצוע עבירות פליליות. לכן, יש לראות את הדברים בחומרה יתירה.

"החסינות היא כלי בשירות הדמוקרטיה; אבל אל לאייש מאתנו לנצל אותו לרעה. ביום הזה, מחובתו של כל אדם ישר היושב כאן, ללא הבדלי השקפה, לומר ללא סייג: אין מקום בבית הנבחרים למי שפועל כנגד מדינת ישראל. זהו קו אדום, חד, חלק וברור.
אני מחזק את גורמי אכיפת החוק וקורא להם לסיים את החקירה בהקדם".

השארת תגובה