סוף למשבר: סין השיבה את הכלי התת ימי

המשבר בין ארה"ב לסין הגיע לפתרון, זאת לאחר שסין הודיעה כי תחזיר את כלי השיט התת ימי שגנבה לארה"ב מתחום המים הטריטוריאליים בים סין הדרומי

אילוסטרציה. צילום: דובר צהל
אילוסטרציה. צילום: דובר צהל

המשבר הגיע לסיומו? הפנטגון אישר כי סין החזירה לארה"ב את הכלי התת ימי שגנבה לפני ימים אחדים מים סין הדרומי. בהודעה שפרסם משרד הביטחון הסיני נאמר, כי הוחלט על המהלך "בתום התייעצות ידידותית בין סין לארצות הברית".

מדובר, בכלי תת מימי בלתי מאוייש של ארה"ב, שנתפס ונלקח על ידי כוחות סינים במהלך משימת מחקר שקיים כלי השייט, לדברי גורמים בארה"ב, כלי השייט הופעל על ידי חברת קבלן אזרחית במים בינלאומיים.

דובר משרד ההגנה הסיני, יאנג יוג'ון, עידכן אמש, כי סירת הצלה של חיל הים הסיני היא שגילתה את הכלי התת ימי בים סין הדרומי ביום חמישי, וכי הכלי נמשה מהמים במטרה למנוע ממנו לסכן מעבר ספינות וימאים. לדבריו, "סירת ההצלה של סין משתה את כלי השיט כדי להבטיח את ביטחון הספינות החולפות באזור והיא ביצעה חקירה מקצועית ואחראית במטרה לזהות את הכלי".

ים סין הדרומי נחשב אמנם לים שולי יחסית, אלא שמדובר במקביל בים השני בגודלו בעולם אחרי הים הערבי, שטחו הוא כ-3,500,000 קמ"ר. עומקו המרבי הוא 5,016 מטרים, ובסביבתו ישנם מעל ל-250 איים. הים הסיני נמצא מדרום לסין, ומבחינה גאוגרפית הוא מהווה ים שולי של האוקיינוס השקט, והמים אינם תחת טריטוריאליות של מדינה ספיציפית.

כזכור, מיד עם הדיווח על גניבת כלי השיט האשים טראמפ כי ממשלו הרופס של אובאמה הביא לכך שסין 'העיזה' להעמיד את ארה"ב בפני מבחן.

 

 

 

השארת תגובה