נשיאת העליון: "החיסיון בדיוני הוועדה למינוי שופטים, חוקי"

נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור, תקפה היום את הניסיונות בקרב חברי הוועדה למינוי שופטים להשפיע על זהות המועמדים לשפיטה והזהירה, כי "הבחירה בשופטים, צריכה להיות נקייה מכל שיקול פוליטי"

בגצ בית המשפט העליון. צילום: בעריש פילמר
בגצ בית המשפט העליון. צילום: בעריש פילמר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

במהלך טקס השבעת שופטים שנערך בבית הנשיא התייחסה נשיאת העליון השופטת מרים נאור למאבק מול משרד המשפטים בכל הקשור לאופן שינוי שיטת בחירת השופטים.

לדבריה, "בחודשים האחרונים מתפרסמים מעת לעת דיווחים בתקשורת אודות רשימת המועמדים לבית המשפט העליון. הפרסומים השונים התייחסו בחלקם להסכמות לכאורה, או לאי הסכמות בין חברי הוועדה לבחירת שופטים בנוגע למועמדים השונים".

לדברי נאור, "אף לא אחד מן הפרסומים האמורים בתקשורת בעניין המועמדים השונים היה על דעתם של השופטים חברי הוועדה וכי אין לפרש את שתיקתנו כהסכמה לאמור בפרסומים". אמרה נשיאת העליון.

היא הבהירה כי השופטים בכללותם החליטו לגזור על עצמם שתיקה בנושא.

"אין זו משימה קלה להישאר מחוץ לזירת הוויכוחים התקשורתית, בפרט כאשר חלק מהאינפורמציה המופצת על ידי גורמים שונים אינה נכונה או אינה מדויקת. השופטים חברי הוועדה סבורים שהדיון בעניין יתרונותיהם וחסרונותיהם של המועמדים השונים צריך להתקיים בין חברי הוועדה לבחירת שופטים, ולא בתקשורת".

היא התייחסה לביקורת הנשמעת לגבי חיסיון דיוני הוועדה וקבעה, כי "הדיון בוועדה בעניין המועמדים הוא חסוי על פי דין. עקרון זה חייב לחול, לדעתנו, גם על שיחות והתייעצויות בעניין מועמדים, שמקיימים חברי הוועדה".

בהתייחסה לרצונם של מספר חברי כנסת, המכהנים כחברים בוועדה לבחירת שופטים לפגוש מועמדים לשפיטה לראיון אישי, אמרה נאור, כי "הבחירה במועמדים לבית המשפט העליון ולכל בית משפט אחר צריכה להיות נקייה מכל שיקול פוליטי ולהתבסס על כישוריהם המיוחדים של המועמדים, על תכונותיהם הטובות ועל מזגם".

נאור סיכמה את דבריה בתקווה כי "מבין 27 המועמדים שברשימת המועמדים לבית המשפט העליון, ניתן יהיה להגיע להסכמות על מועמדים מתאימים, לטובת מדינת ישראל ומערכת המשפט כולה".

 

תגובה אחת
 1. גועל נפש.
  הרשות המחוקקת צריכה להכריז מלחמה על הרשות השופטת.
  הרשות השופטת, מלאה בסיאוב, נפוטיזם, שחיתות וחוסר שקיפות.
  לא ראוי שכך אחת משלוש הרשויות במדינה דמוקרטית מתנהגת.
  הרשות השופטת פוגעת בדמוקרטיה הישראלית.
  שיילכו ללמוד מאחיהם בארצות הברית.
  זוועה וביזיון.

השארת תגובה